baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Pracownicy cywilni AWS odpierają zarzuty Ministerstwa Sprawiedliwości

Nie milknie temat sporu pomiędzy Akademią Wymiaru Sprawiedliwości a resortem sprawiedliwości kierowanym przez ministra Adama Bodnara. Nowy rząd zarzuca uczelni upolitycznienie i nierealizowanie celów, służących rozwojowi służby więziennej. Przedstawiciele uczelni zwołali konferencje prasową, podczas której polemizowali z tezami stawianymi przez ministerstwo.

O zarzutach stawianych uczelni pisaliśmy już na naszych łamach pod koniec maja. Minister Adam Bodar oraz jego zastępca Maria Ejchart zapowiadają zmiany legislacyjne, które zlikwidują Akademie Wymiaru Sprawiedliwości w obecnym kształcie. Zastąpiłaby ją Wyższa Szkoła Służby Więziennej, która jako uczelnia zawodowa, nadzorowana byłaby przez Dyrektora Generalnego SW i ministra sprawiedliwości.

Prorektor ds. dydaktycznych dr Jakub Czarkowski na konferencji oraz w informacji prasowej przekazanej mediom odpierał zarzuty Ministerstwa o nierealizowaniu szkoleń dla służby więziennej argumentując, że zgodnie z przepisami ustawy o Służbie Więziennej zawartymi w art. 43a ust. 1 i 2 formy kształcenia funkcjonariuszy i pracowników obejmują szkolenia wstępne, zawodowe i specjalistyczne oraz doskonalenie zawodowe. Co do zasady prowadzone są one w odpowiednich jednostkach organizacyjnych podległych Dyrektorowi Generalnego Służby Więziennej, zaś w Uczelni Służby Więziennej jedynie mogą być prowadzone. Do podstawowych zadań i wyłącznych kompetencji uczelni należy kształcenie funkcjonariuszy i pracowników na studiach oraz studiach podyplomowych.

Czarkowski odniósł się także do zarzutów o polityczną stronniczość i sprzyjanie Suwerennej Polsce:

W AWS pracuje 300 pracowników, reprezentujących różne sympatie polityczne. Funkcjonariusze nie mogą przynależeć do partii politycznych, co innego pracownicy cywilni. Mamy pracowników, którzy są zwolennikami różnych ugrupować politycznych, dlatego poczuliśmy się dotknięci takim zaszufladkowaniem.  W naszym przekonaniu jest tak, że doszło do dezinformacji, zwłaszcza w odniesieniu do naszego przełożonego Ministra Bodnara, który jest Ministrem Sprawiedliwości. Jesteśmy uczelnią którą powołał ten resort i dla nas nie jest to istotne, który to był Minister, ale istotne jest to, że chcieliśmy i chcemy służyć służbie więziennej. Jestem w tej uczelni od początku. Staraliśmy się działać na poczet tej służby. Wielu z nas czuje się nieswojo w sytuacji, w której zostaliśmy postawieni. Mamy kampanię wyborczą i wiele działań ma charakter polityczny, ale to nie jest nasz żywioł. My jesteśmy nauczycielami, staramy się uczyć ludzi, rozwijać ich wiedzę, osobowości, jesteśmy naukowcami i prowadzimy działania.

podkreśla dr Jakub Czarkowski

Czarkowski zaznaczył również, że nieprawdą jest iż Minister Sprawiedliwości nie ma żadnej kontroli nad uczelnią, choć nie może zmienić on rektora uczelni, tak jak mogą to zrobić właściwi ministrowie w innych uczelniach mundurowych. Wspomniał, że sytuacja AWS jest analogiczna do tej funkcjonującej na uczelniach medycznych, gdzie również Minister Zdrowia nie ma wpływu na wybór rektorów uczelni medycznych.

W bardzo emocjonalnych słowach wypowiedział się prof. zw. Andrzej Bałandynowicz. Uznał on, że naruszone zostały dobra pracowników cywilnych, w tym także jego dobro osobiste. Podważony jego zdaniem został wizerunek AWS, a studentów traktuje się jak szmaty, w sposób instrumentalny.

Mam 72 lata i 50 lat pracy akademickiej i jestem bezpartyjny. Dlaczego zatrudniłem się w AWS, gdzie są Ziobryści? Po to, żeby była różnorodność i poszukiwanie prawdy. Jeżeli szkoły miałyby być kuźnią polityki, to powinien być to klub polityczny i partia polityczna. Ja byłem członkiem Prymasowskiego Komitetu Pomocy Bliźniego w stanie wojennym, ja do dzisiaj jestem doradcą szóstego Komendanta Głównego Policji w zakresie bezpieczeństwa.

– dodał Baładynowicz

Pracownicy uczelni pytani byli o dawne, ostre wypowiedzi polityczne rektora Michała Sopińskiego. Pracownicy dystansowali się do niech, uznając je za prywatne wypowiedzi rektora. Rektor Michał Sopiński przeprosił za swe wypowiedzi pod adresem m.in Barbary Engelking, podczas dyskusji z profesorem Marcinem Matczakiem z Uniwersytetu Warszawskiego.

Uczelnia organizuje 17 czerwca w Warszawie konferencje naukową dotyczącej jej w wkładu w kształt rozwoju penitencjarystki w Polsce.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze