Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Prof. dr hab. Jerzy Krzysztof Kos wygłosił wykład w siedzibie KTPN

25 stycznia w siedzibie Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk miał miejsce wykład pt. „Złotniki-Berlin-Paryż. O europejskiej wędrówce pewnego typu architektonicznego w i połowie XIX wieku”, który wygłosił prof. dr hab. Jerzy Krzysztof Kos (historyk sztuki przez lata związany z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego obecnie prof. Instytutu Interdyscyplinarnych Badań Historycznych Uniwersytetu Kaliskiego).

Profesor zaprezentował analizę badań związanych z dwoma dworami wzniesionymi prawdopodobnie około 1830 roku: w Szczypiornie i Złotnikach Wielkich pod Kaliszem. Obie budowle powstały w oparciu o projekt stworzony przez wybitnego architekta Karla F. Schinkla. Mówił również o czasie i okolicznościach powstania obu dworów, motywie architektoniczno-społecznym, o innych wzorcach architektonicznych oraz o miejscu obu siedzib ziemiańskich na tle architektury europejskiej pierwszej połowy XIX wieku.

Organizatorem spotkania była Pracownia Historii Sztuki i Kultury Artystycznej KTPN z przewodniczącą dr Iwoną Barańską, Komisja Naukowa KTPN z przewodniczącym dr. Makarym Górzyńskim oraz Instytut Interdyscyplinarnych Badań Historycznych Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.

źródło: KTPN

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze