Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Program osłonowy dla seniorów 65+

Podczas dzisiejszej sesji, radni Rady Miasta Kalisza uchwalili program osłonowy w zakresie udzielania wsparcia kaliszanom w wieku 65+.

Przedsięwzięcie będzie realizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu, w ramach Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022.

Program skierowany jest do osób w wieku 65 lat i więcej, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej pomocy.

Osoby starsze otrzymają pomoc w zorganizowaniu transportu na szczepienia, dostarczaniu produktów żywnościowych, np. z Polskiego Czerwonego Krzyża, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej czy „Caritas”, zrobieniu zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze i środki higieny osobistej (koszt zakupionych produktów pokrywa senior). Realizatorzy programu pomogą także umówić wizyty lekarskie, zrealizować recepty oraz uregulować rachunki. Seniorzy będą informowani o dostępie do ogólnopolskich telefonów zaufania. W razie konieczności będzie udzielana pomoc społeczna.

Seniorzy otrzymają także „opaski bezpieczeństwa”, wyposażone w: przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami oraz monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).

Seniorzy, spełniający warunki programu mogą kontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, z Działem Pomocy Środowiskowej pod nr tel.: 62 757-45-10 lub 62 768-57-62. Pracownicy MOPS-u udzielą wszystkich informacji oraz pomogą w wypełnieniu formalności. 

Program jest finansowany ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na realizację działań przewidzianych w okresie realizacji programu, po przyjęciu programu osłonowego, zgodnie z art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej.

Projekt uchwały dostępny jest na stronie internetowej.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza 

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
sankor

A nie mogliby dawać rzeczy praktycznych, na które może brakować środków? Np. czujniki czadu i gazu, jak te – https://sterownikitech.pl/czujniki-czadu,c30.html ? To były dopiero dobry pomysł na rzeczy dla seniorów.

Najnowsze