baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

Radni podjęli pierwsze decyzje, czyli o wyborach osobowych nowej kadencji samorządów

Pierwsze dni maja obfitowały w samorządowe obrady. Do 7 maja musiały odbyć się pierwsze posiedzenia nowych rad gmin, miast i powiatów oraz sejmików wojewódzkich. Nie wszędzie jednak zapadły rozstrzygnięcia, a gdzieniegdzie pojawiły się intrygujące niespodzianki.

Pierwsze sesje nowych rad upływają pod znakiem ślubowania radnych i włodarzy, a także wyborów nowych przewodniczących i ich zastępców. Czasem potwierdzają się ustalone wcześniej koalicję, czasem jednak dochodzi do nieoczekiwanych zwrotów akcji. Czas na przegląd okolicznych samorządów i pierwszych samorządowych decyzji rajców nowej kadencji 2024-2029.

Kalisz z nowym przewodniczącym 

W Kaliszu na pierwszej sesji wybrano przewodniczącego, którym został Sławomir Lasiecki (PiS), zastępując na tym stanowisku Tadeusza Skarżyńskiego z tego samego ugrupowania. Tym samym zapowiada się kontynuacja współpracy radnych PiS ze środowiskiem prezydenta Krystiana Kinastowskiego. Wybrano jednak tylko jednego wiceprzewodniczącego, a został nim Mirosław Gabrysiak ze Stowarzyszenia Samorządny Kalisz. W tym tygodniu poznaliśmy nazwiska wiceprezydentów miasta, którymi pozostaną Grzegorz Kulawinek i Mateusz Podsadny. Obaj zrzekli się mandatów radnych, a ich miejsca zajmą dwie kobiety: debiutantka w roli radnej Karolina Skrzypczyńska oraz wieloletnią radna Kamila Majewska. Niewykluczone, że jedna z dwóch pań zajmie brakujące miejsca w prezydium. Nieoficjalnie mówi się, że ostatnie miejsce przy stole prezydialnym  może przypaść PiS-owi.

Na naszym portalu ukazała się obszerna relacja z inauguracyjnej sesji oraz komentarz Kamila Rybikowskiego.

Powiat z prezydium, ale bez zarządu 

Radni powiatowi, w odróżnieniu od miejskich, zapełnili całe prezydium. Jednak nie obyło się bez niespodzianek. Przewodniczącym został Artur Szymczak ze Stowarzyszenia Ziemia Kaliska Razem, a chwilę po jego wyborze potwierdzono koalicję tego ugrupowania z PSL i KO w temacie briefingu prasowego. Nowa koalicja już po chwili przegrała jedno z głosowań, a wiceprzewodniczącymi Rady Powiatu zostali Krzysztof Dziedzic (PiS) oraz Janusz Nowak (PSL). Mimo deklaracji, 2 mają nie wybrano nowego zarządu powiatu. Najbliższa sesja ma się odbyć 28 maja o godz. 9.00. Warto przypomnieć, że na wybór nowego zarządu samorządowcy mają trzy miesiące.

Na naszym portalu można znaleźć obszerną relację z tej sesji oraz komentarz po jej zakończeniu.

Co w gminach?

W gminach powiatu kaliskiego radni również wybrali swoich przewodniczących. I tak Przewodniczącym Rady Miejskiej w Stawiszynie został Przemysław Pietrzak, a jego zastępca Tomasz Walas, który radnym został bez głosowania (był jedynym kandydatem w okręgu). Obaj wybrali zostali z KWW Grzegorza Kaczmarka, który pozostanie burmistrzem. To zmiana, bowiem wcześniejszą przewodnicząca Barbara Włodarczyk nie uzyskała mandatu radnej. 

Podobna zmiana zaszła w gminie Godziesze Wielkie, gdzie przewodnicząca poprzedniej kadencji Mirosława Kobyłka nie dostała się do rady. Jej miejsce na czele Rady zajął Radosław Marek, wcześniejszy wiceprzewodniczący. Jego zastępcami będą Paweł Grabowski (obaj wybrani z KWW wójta Mariusza Szyszkiewicza) oraz Ryszarda Wojtynka (wybrana z KWW Przyjazna Gmina, która na wójta wysunęła kandydaturę Małgorzaty Banaś).

Bez zmiany pozostało prezydium w Blizanowie. Przewodniczącym nadal będzie Jan Wojtyła, a wiceprzewodniczącymi Kazimierz Janas i Andrzej Kasprzak. Wszyscy reprezentują komitet wójta Sławomira Musioła.

W Żelazkowie po raz trzeci z rzędu na czele rady stanie Józef Leśny. Wiceprzewodnicząca pozostanie Barbara Janik, a na to samo stanowisko został wybrany także Sławomir Majtas. Wszyscy wybrali zostali z listy komitetu wójta Michała Kraszkiewicza.

W gminie Mycielin prezydium będzie dwuosobowe. Przewodniczącym będzie Zbigniew Brajer (wybrany z komitetu Trzecia Droga, który również reprezentuje wójt Rafał Szelągowski), który utrzymał to stanowisko, a jego zastępcą – Dariusz Grzymski ze Stowarzyszenia Ziemia Kaliska Razem. Co ciekawe, obaj radnymi zostali bez głosowania, gdyż nie mieli konkurentów.

W gminie Opatówek prezydium tworzą Paweł Bąkowski jako przewodniczący oraz wiceprzewodniczący Wojciech Pokojowy i Marek Szlenkier. Taki sam skład prezydium funkcjonował w poprzedniej kadencji rady do 2022 roku. Wszyscy wybrani reprezentują komitet burmistrza Sebastiana Wardęckiego.

Na czele Rady Gminy Szczytniki stanie Wiesław Wróbel, a wiceprzewodniczącymi zostali Kazimierz Bączyk i Piotr Zimny. Wszyscy reprezentują PiS, z którego wybrany został także wójt Marek Albrecht.

Na przewodniczącego Rady Gminy Lisków wybrano Józefa Miklasa, a jego zastępcami będą Stanisław Bukowiecki i Ryszard Janicki. Wszyscy wybrani zostali z komitetu „Przyjazna Gmina Lisków” wójt Marii Krawiec.

W Koźminku nowym przewodniczącym został Jacek Wolniaczyk, dotychczasowy wiceprzewodniczący Rady. Jego zastępcą będzie Sylwester Strzygiecki. Obaj wybrani zostali z komitetu nowej burmistrz Moniki Nowak.

W gminie Ceków-Kolonia na czele Rady pozostanie Józef Majewski (TD), a jego zastępcami będą Robert Nowicki (ponownie, wybrany z KWW wójta Mariusza Chojnackiego) oraz debiutujący w tej roli Mateusz Adamek (TD).

Zaskakujący przebieg miało głosowanie w Brzezinach. Mimo 7 mandatów reprezentantów komitetu wójta Marka Cieślarczyka, włodarz nie będzie miał przedstawiciela w prezydium rady. Przewodnicząca została Anna Mituła (TD), a zastępcami zostali Paweł Zmyślony i Piotr Kostera – obaj wybrani z komitetu P. Zmyślonego. Dodajmy, że po trzech przedstawicieli ma w radzie Trzecia Droga i komitet Roberta Marszałka. Jak widać z powyższego zestawienia, to jedyna sytuacja w całym powiecie kaliskim, gdy urzędujący włodarz nie tylko nie ma przewodniczącego, ale i żadnego przedstawiciela w prezydium rady gminy.

Pat w sejmiku

Bez wątpienia dużo osób bacznie obserwuje sytuację w sejmiku naszego województwa, gdzie wciąż nie zapadły decyzje dotyczące składu zarządu i części prezydium. Oprócz przewodniczącej Tatiany Sokołowskiej (KO) nie dokonano żadnych wyborów osobowych, o czym informowaliśmy na naszym portalu. Kontynuacja posiedzenia w najbliższy poniedziałek 20 maja.

***

Wkrótce radni zabiorą się do pracy merytorycznej, a jeszcze przed wakacjami czekają ich ważne głosowania nad wotum zaufania dla włodarzy oraz udzieleniem absolutorium i zatwierdzeniem samorządowych sprawozdań finansowych za miniony rok.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze