Remont byłego zakładu karnego przy Łódzkiej w toku

24 września 2019 roku ppłk dr Marcin Strzelec, Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie oraz gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej podpisali porozumienie, w wyniku którego Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu przekształcony zostanie na kampus mundurowy WSKiP. Jak informuje na swoim profilu facebookowym prezydent Krystian Kinastowski - remont budynku po zakładzie karnym przy ul. Łódzkiej, który został przekazany WSKiP, trwa.

Wyremontowano już pawilony od strony ul. Winiarskiej, w których mieszczą się obecnie m.in. sale dydaktyczne, szatnie i centrum monitoringu. Zmodernizowano instalacje. Odrestaurowano zabytkowe drzwi do głównego budynku więzienia, które zapewne pamiętają czasy jego budowy. Szkoła starać się będzie o dofinansowanie na dalsze prace rewitalizacyjne kaliskiego zamku. Niedługo do obiektu wrócą również studenci. W budynku, który był zakładem karnym przez blisko 170 lat, będą przygotowywać się do pracy w służbie więziennej.

Zapisy porozumienia z września 2019 roku nie dotyczą obiektów Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim. Plan zagospodarowania COSSW w Kaliszu zakłada optymalne wykorzystanie jego obiektów i infrastruktury dla statutowej działalności WSKiP w Warszawie. Jak mówi rzecznik WSKiP, kpt. dr Konrad Wierzbicki:

“Rozpoczęcie działalności Uczelni w obiektach wykorzystywanych dotychczas przez COSSW spowoduje, że miejsce to nabierze charakteru jednostki akademickiej, przy jednoczesnym realizowaniu kształcenia na poziomie studiów wyższych i studiów podyplomowych kadry więziennictwa, z większym niż do tej pory zaangażowaniem przedstawicieli świata nauki. Taka formuła organizacyjna pozwoli Uczelni na realizację różnorodnych form kształcenia, głównie studiów, ale także projektów badawczych, w wymiarze międzynarodowym, które to działania w takim zakresie nie były dotychczas dostępne dla ośrodka szkolenia, umiejscowionego w wewnętrznych strukturach Służby Więziennej. Fundament funkcjonowania Uczelni będzie stanowić harmonijne połączenie kształcenia praktycznego, opartego na bazie doświadczonej kadry służby, z istotnym wkładem obecnej infrastruktury kaliskiej jednostki oraz innych osób niezwiązanych z formacją, a budujących swoje kompetencje w obszarze resocjalizacji, bezpieczeństwa i kryminologii w Polsce i na świecie.”

Kaliska jednostka penitencjarna zostanie zmodernizowana i przekształcona w centrum wyszkolenia praktycznego, w którym realizowane będą nowoczesne przedsięwzięcia podnoszące jakość nauczania na poziomie wyższym, wspomagające badania i projekty naukowe w strategicznych dla rozwoju systemu bezpieczeństwa dziedzinach. Zadaniem bazy dydaktyczno-szkoleniowej, utworzonej  w obiektach byłego zakładu karnego będzie doskonalenie jakości kształcenia, opartego na zastosowaniu w szkoleniach zawodowych efektu symulacji życia więziennego i wykonywanych codziennych obowiązków służbowych przez przyszłą kadrę penitencjarno-ochronną.

Ponadto, realizacja przejęcia i modernizacji przez WSKiP byłego zakładu karnego, umożliwi również wykorzystanie jego infrastruktury przez inne formacje mundurowe, służby wyspecjalizowane w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego, służby ratownictwa i ochrony ludności, zarządzania kryzysowego, służby graniczne oraz instytucje, których pośrednim lub bezpośrednim zadaniem jest ochrona bezpieczeństwa publicznego. Odrębną grupę odbiorców stanowić będą przedstawiciele urzędów i instytucji publicznych, samorządów a także przedstawiciele organizacji pozarządowych, kuratorzy sądowi. Mamy nadzieję, że podjęte działania modernizacyjne i nowe formy obecności WSKiP w Kaliszu, będą stymulacją dla rozwoju regionu, społeczności lokalnej i wpiszą się w priorytety rozwoju polityki regionalnej.


Źródło: UM Kalisz, WSKiP

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Który sportowiec wyróżnił się w tym roku? Rusza zgłaszanie kandydatur

2 grudnia 2021

W Wydziale Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta...

czytaj więcej»

W Książnicy odbył się Festiwal Pluszowego Misia

2 grudnia 2021

Dzień Pluszowego Misia hucznie świętowano w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu....

czytaj więcej»

Kaliszanie upamiętnili 82. rocznicę pierwszych deportacji kaliskich Żydów

2 grudnia 2021

czytaj więcej»

Odbyła się premiera książki “Skalmierzyce Nowe i Skalmierzyce w okresie międzywojennym 1919-1939”

2 grudnia 2021

„Skalmierzyce Nowe i Skalmierzyce w okresie międzywojennym 1919-1939” to pierwsza...

czytaj więcej»

Powstał „Fortepian ze strychu” – bajka i audiobook dla dzieci

2 grudnia 2021

Do rąk przedstawicieli kaliskich instytucji i organizacji trafił pakiet promujący...

czytaj więcej»

Pełna para na budowach. Listopad i inwestycje w Kaliszu

2 grudnia 2021

Śródmiejska wróciła do życia, Nowy Świat w połowie otwarty, początek...

czytaj więcej»

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter