baner_AK
reklama-SWWS

Rodzanice uświetnią odsłonięcie Epitafium Mieszka III Starego

W czwartek o 16:00 w kaliskiej katedrze będzie można posłuchać muzyki sakralnej XIV i XV wieku. Koncert odbędzie się z okazji odsłonięcia Epitafium Mieszka III Starego. Zespół Rodzanice wykona utwory typowo sakralne, wokalne, a także wokalno-instrumentalne, sławiące głównie Maryję.

Zespół Rodzanice mógł być dotychczas znany jako Semi Brevis lub Brevis, ale od września tego roku zmienił nazwę m.in. z uwagi na fakt, że grono muzyków powiększyło się – podobnie jak zakres tematyczny wykonywanych utworów. Nowa odsłona grupy zajmuje się nie tylko muzyką średniowieczną, ale także i słowiańską. Czy taka twórczość może współcześnie znaleźć swoich amatorów? Jak tłumaczy nam Katarzyna Justyńska:

W dzisiejszych czasach są osoby, które bardzo mocno interesują się taką muzyką i dla których rzeczywiście jest ona fascynująca. Są również i tacy, którzy mają bardzo sceptyczne nastawienie. Mamy nadzieję, że muzyka, którą wykonujemy spodoba się wielu osobom, ponieważ jest ona zupełnie inna niż te, wykonywane na co dzień. Myślę, że jest coraz więcej osób, które zajmują się  taką muzyką – dawną, sakralną.

Więcej na temat zespołu oraz wykonywanych przez niego utworów można przeczytać w wywiadzie: https://latarnikkaliski.pl/justynska-wbrewpozorom-muzyke-dawna-wykonuje-bardzo-duzo-mlodych-osob.

Czwartkowy koncert to część programu uroczystości odsłonięcia Epitafium Mieszka III Starego. W trakcie wydarzenia pojawią się również dwa wystąpienia naukowe w temacie: „Mieszko III Stary i podłoże historyczne jego panowania w Kaliszu”. Zostały przygotowane przez Tadeusza Skarżyńskiego – przewodniczącego Rady Miasta Kalisza, historyka mediewisty, regionalisty i wykładowcy Akademii Kaliskiej, a także Andrzeja Kaszubkiewicza – emerytowanego, wieloletniego dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Uroczystości patronuje Prezydent Miasta Kalisza – Krystian Kianstowski, Dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu – dr Grażyna Schlender oraz Komisja Pamięci Historycznej Miasta Kalisza.

Fot.: arch.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze