Równonoc wiosenna, czyli witamy wiosnę!

Jak co roku wiosnę witamy 21 marca, ale tak naprawdę zaczyna się ona już dzisiaj.

Pierwszy dzień wiosny według kalendarza wypada 21 marca. W ten dzień topimy Marzannę, a uczniowie obchodzą dzień wagarowicza. Jednak pierwszy dzień wiosny kalendarzowej nie pokrywa się z pierwszym dniem wiosny astronomicznej.

Na początek astronomicznej wiosny wpływ ma równonoc wiosenna. Ma ona miejsce w momencie przecięcia przez Słońce równika niebieskiego w trakcie jego wędrówki z południa na północ. Równonoc wiosenna zwiastuje początek astronomicznej wiosny, która trwa aż do przesilenia letniego. W tym roku astronomiczna wiosna rozpoczyna się dzisiaj!

Pierwszy dzień wiosny jest dniem szczególnym, ponieważ tego dnia nadchodzi symboliczne zakończenie zimy i powitanie wiosny. W pierwszy dzień wiosny od zarania dziejów ludzie urządzali święta ku czci nadchodzącej wiosny, która symbolizowała życie, np. obchodzono, tzw. jare gody, które było składaniem podziękowania bogom za koniec trudnej zimy i początek czegoś nowego.

Innym znanym obrzędem jest zwyczaj topienia Marzanny, czyli topienia bogini symbolizującej zimę i śmierć. Jak czytamy na portalu www.slava.pl wbrew pozorom nie jest to jedyne imię, które nadano charakterystycznej kukle, wpisującej się w święta słowiańskie. Morena, Mora, Morana, Śmierć i wiele innych podobnych określeń przypisywano słowiańskiej bogini, utożsamianej w dawnych czasach z zimą oraz śmiercią. Symboliczne palenie, bądź też topienie Marzanny, miało zatem swoje uzasadnienie. Tworzona przez ludzi kukła była pewnego rodzaju ofiarą, poświęcenie której miało w pewien sposób przegonić zimę i zapewnić ciepłą, rodzącą życie urodzajną wiosnę. W dzisiejszych czasach mało kto już o tym pamięta.

Obecnie, pierwszy dzień wiosny (tej kalendarzowej), to również dzień wagarowicza. Tego dnia szkoły organizują festyny i zabawy dla uczniów, którzy i tak uciekliby z lekcji. ? W tym roku w trakcie pandemii koronawirusa ten zwyczaj nie będzie raczej kultywowany. No cóż, uczniowie będą musieli poczekać na to jeszcze co najmniej rok!

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze