Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Równonoc wiosenna, czyli witamy wiosnę!

Jak co roku wiosnę witamy 21 marca, ale tak naprawdę zaczyna się ona już dzisiaj.

Pierwszy dzień wiosny według kalendarza wypada 21 marca. W ten dzień topimy Marzannę, a uczniowie obchodzą dzień wagarowicza. Jednak pierwszy dzień wiosny kalendarzowej nie pokrywa się z pierwszym dniem wiosny astronomicznej.

Na początek astronomicznej wiosny wpływ ma równonoc wiosenna. Ma ona miejsce w momencie przecięcia przez Słońce równika niebieskiego w trakcie jego wędrówki z południa na północ. Równonoc wiosenna zwiastuje początek astronomicznej wiosny, która trwa aż do przesilenia letniego. W tym roku astronomiczna wiosna rozpoczyna się dzisiaj!

Pierwszy dzień wiosny jest dniem szczególnym, ponieważ tego dnia nadchodzi symboliczne zakończenie zimy i powitanie wiosny. W pierwszy dzień wiosny od zarania dziejów ludzie urządzali święta ku czci nadchodzącej wiosny, która symbolizowała życie, np. obchodzono, tzw. jare gody, które było składaniem podziękowania bogom za koniec trudnej zimy i początek czegoś nowego.

Innym znanym obrzędem jest zwyczaj topienia Marzanny, czyli topienia bogini symbolizującej zimę i śmierć. Jak czytamy na portalu www.slava.pl wbrew pozorom nie jest to jedyne imię, które nadano charakterystycznej kukle, wpisującej się w święta słowiańskie. Morena, Mora, Morana, Śmierć i wiele innych podobnych określeń przypisywano słowiańskiej bogini, utożsamianej w dawnych czasach z zimą oraz śmiercią. Symboliczne palenie, bądź też topienie Marzanny, miało zatem swoje uzasadnienie. Tworzona przez ludzi kukła była pewnego rodzaju ofiarą, poświęcenie której miało w pewien sposób przegonić zimę i zapewnić ciepłą, rodzącą życie urodzajną wiosnę. W dzisiejszych czasach mało kto już o tym pamięta.

Obecnie, pierwszy dzień wiosny (tej kalendarzowej), to również dzień wagarowicza. Tego dnia szkoły organizują festyny i zabawy dla uczniów, którzy i tak uciekliby z lekcji. ? W tym roku w trakcie pandemii koronawirusa ten zwyczaj nie będzie raczej kultywowany. No cóż, uczniowie będą musieli poczekać na to jeszcze co najmniej rok!

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze