Ruben Silva pokieruje Filharmonią Kaliską

Od 1 września największą instytucją kultury Miasta Kalisza pokieruje Ruben Silva, polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia. Przez 10 miesięcy obowiązki dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej pełnił Paweł Kotla. Dziś obaj panowie spotkali się wspólnie z władzami Miasta Kalisza oraz z przedstawicielami mediów.

Dziś pracę w Filharmonii Kaliskiej kończy Paweł Kotla, pełniący obowiązki dyrektora naczelnego i artystycznego instytucji od 3 listopada 2020 roku. Chciałbym serdecznie podziękować panu Pawłowi Kotli, który przeprowadził Filharmonię Kaliską przez trudny okres. Gratuluję wspaniałego koncertu w ramach Święta Rzeki Prosny. Pan Kotla wsparł naszą jednostkę organizacyjnie i artystycznie. Mam nadzieję, że to nie koniec współpracy z Miastem i nasi mieszkańcy będą mogli jeszcze zobaczyć Pana na scenie” – powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

“Pandemia i okres obostrzeń z nią związanych był bardzo trudny, ale pan Kotla znalazł na to sposób: koncerty online, wydanie płyty, która ma świetne recenzje i, w szczególności, ostatni koncert – Kapela ze Wsi Warszawa z orkiestrą symfoniczną. Należy się Panu wielki szacunek i podziękowania za pracę, bo wiemy, ile serca wkładał Pan w każdy projekt” – podkreślił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

Dyrektor Paweł Kotla zaznaczył, jak wiele udało się zrealizować w trudnym dla kultury czasie pandemii: “Cieszę się, że w trudnym czasie pandemii mogłem być w Kaliszu, dbać o muzyków, którym my dyrygenci zawdzięczamy najwięcej. Dokonaliśmy inwestycji, podnieśliśmy majątek instytucji o 300 tysięcy złotych, zakupiliśmy nowe smyczki, futerały, pozyskaliśmy środki z Ministerstwa Kultury. Co szczególnie cenne, mogliśmy mieć nadal kontakt z publicznością. Udało się zdobyć środki z Ministerstwa Kultury, nagrać dwie płyty, które zebrały znakomite recenzje od Kanady aż po Polskę” – podsumował Paweł Kotla.

Od 1 września Filharmonią Kaliską pokieruje Ruben Silva. W Kaliszu dyrygenta powitał prezydent Krystian Kinastowski: “Jest mi bardzo miło przedstawić nowego dyrektora. Życzę powodzenia w Kaliszu. Mam nadzieję, że zostanie Pan życzliwie przyjęty przez mieszkańców i inne instytucje kulturalne. Czekamy na pierwszy koncert, który już niebawem” – powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

Ruben Silva karierę rozpoczął w Boliwii, debiutując z Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Był założycielem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w roku 1975. Od 1978 roku jako stypendysta polskiego rządu studiował w Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Stanisława Wisłockiego. Uczestniczył w wielu międzynarodowych konkursach dyrygenckich, zdobywając nagrody. W 2012 roku za całokształt osiągnięć artystycznych otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Dyrygował orkiestrami na całym świecie. Związany był m.in. z Operą Wrocławską, Operą Krakowską, Filharmonią Koszalińską, Teatrem Wielkim w Łodzi, Warszawską Operą Kameralną, a ostatnio – Polską Filharmonią „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara w Słupsku.

“Chciałbym wyrazić radość, że jestem w Kaliszu, wygrałem konkurs. Przede mną 5 lat. To wyzwanie, któremu chciałbym sprostać z radością. Tęskniłem za Kaliszem. Gdy nadarzyła się okazja, zdecydowałem się i była to bardzo dobra decyzja. Bardzo cenię to, że władze miasta – panowie prezydenci są tak uprzejmi i przyjęli mnie serdecznie. Widać, że kochają filharmonię” – powiedział Ruben Silva.

Nowy dyrektor zapowiada różne rodzaje muzyki, nie tylko poważnej. W filharmonii zagości muzyka filmowa, oratoryjna, musicalowa, a także pop, operetka, a być może nawet festiwale operowe, wokalne. Ruben Silva zamierza położyć nacisk na polskich kompozytorów i kultywować każdy rodzaj dobrej muzyki. Realizację własnych planów koncertowych rozpocznie od stycznia. Do grudnia w Filharmonii Kaliskiej będzie obowiązywał ustalony wcześniej repertuar.

 

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Ranking najbogatszych samorządów – jak wypadły samorządy z regionu?

7 sierpnia 2022

Ukazał się najnowszy ranking najbogatszych samorządów, przygotowany przez Pismo Samorządu...

czytaj więcej»

Wielkopolski Dzień Pszczół na Zawodziu

7 sierpnia 2022

czytaj więcej»

Trwa rekrutacja do Akademii Prawa Unijnego

7 sierpnia 2022

Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości ogłosiła nabór do II edycji programu...

czytaj więcej»

Stracona szansa na zwycięstwo – KKS z remisem u siebie

7 sierpnia 2022

Pechowa końcówka meczu i spory niedosyt. Kakaesiakom nie udało się...

czytaj więcej»

Stochniałek: Opieka nad pacjentami jest dla nas jedną z najważniejszych kwestii

7 sierpnia 2022

Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, postanowiła odnieść się do...

czytaj więcej»

Katarzyna Wieczorek i Kwartet Smyczkowy Folusz wystąpili w Parku Przyjaźni

7 sierpnia 2022

czytaj więcej»