baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

„Rzemiosło jest tak zagrożone, że może zniknąć”

Rzemieślnicy od dłuższego czasu nie odczuwają wsparcia ze strony władz – twierdzili mówcy podczas konferencji prasowej zorganizowanej w kaliskiej Izbie Rzemieślniczej. Podkreślali oni, iż rzemieślnicy nie są w stanie sprostać wszystkim problemom, pomimo swojej mocnej pozycji na tle innych izb w kraju. W związku z czym zwracają się z prośbą o pomoc do polityków Platformy Obywatelskiej.

Według prezesa zarządu Izby Rzemieślniczej w Kaliszu Szymona Rubika, problemy rzemiosła stają się coraz poważniejsze. Dotyczą one m.in. kształcenia zawodowego, braku chętnych do nauki rzemiosła oraz trudnej sytuacji gospodarczej.  – Boimy się, że rzemiosło jest w tym momencie tak zagrożone, że może zniknąć – twierdzi Szymon Rubik. Według rzemieślników wsparcie rządu jest niewystarczające, a wielowiekowy dorobek nie zawsze jest odpowiednio pielęgnowany przez państwo.  – Rzemiosło akcentowało w wielu momentach kryzysowych, że trzeba mu pomóc, ale pomoc przychodziła tylko wtedy, kiedy państwo miało problemy– dodawał Szymon Rubik.

W związku z tym rzemieślnicy w ciągu roku często spotykają się z politykami, m.in. Marzeną Wodzińską, Mariuszem Witczakiem oraz Jackiem Bogusławskim. Według prezesa Rubika kaliska Izba Rzemieślnicza jest „mocna” na tle innych izb w kraju: „Biorąc pod uwagę ilość członków, nasze możliwości, jesteśmy na pewno w czołówce izb w kraju”. Jednak, jego zdaniem, kaliska Izba Rzemieślnicza nie jest w stanie sprostać wszystkim doskwierającym jej problemom.

W obliczu trudnej sytuacji, politycy Platformy Obywatelskiej obiecują wspierać rzemieślników oraz wspólnie szukać dla nich rozwiązań. – Żyjemy waszymi problemami, bo wasze problemy, to także problemy obywateli – mówił poseł PO Mariusz Witczak. Poseł Witczak zapowiedział, że w najbliższym czasie odbędzie się spotkanie w Senacie, na które zostaną zaproszone delegacje izb rzemieślniczych, by wspólnie porozmawiać na istotne tematy. Problemy rzemieślników są poruszane nie tylko w naszym mieście, ale także podczas zebrań Wielkopolskiej Rady Trzydziestu. Witczak zwrócił także uwagę na dylematy, które towarzyszą rzemieślnikom, czyli „jak przeżyć i regulować ceny, a z drugiej strony jak zrobić, aby obywatel coś jeszcze kupił, bo jemu też zaczyna brakować pieniędzy”. – Jeżeli państwo będą potrzebowali mojego wsparcia, to państwu pomogę. Przyjdę, wytłumaczę, dam doradcę, który pomoże każdemu. Jestem do waszej dyspozycji –  mówiła Marzena Wodzińska, radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze