Sarny i brak oświetlenia w Piwonicach i Sulisławicach – co na to Miasto?
Miasto Kalisz zabrało głos w sprawie saren, które szczególnie upodobały sobie Piwonice i Sulisławice oraz braku oświetlenia w tym rejonie, o których pisaliśmy w poprzednim artykule. Zarząd Dróg Miejskich w Kaliszu, Wydziału Rozbudowy Miasta oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza powiedział Latarnikowi Kaliskiemu czy zamierza zająć się problemem.
Z informacji udzielonych Latarnikowi Kaliskiemu wynika, że do Urzędu Miasta Kalisza wpłynął mail z prośbą o budowę oświetlenia na wspomnianym odcinku ulicy Celtyckiej (od ulicy Celtyckiej 49 do skrzyżowania z ul. Sulisławicką). Miasto podkreśliło też, zawarte we wspomnianym obszarze oznakowane są znakami ostrzegawczymi A-18b „uwaga dzika zwierzyna”, których celem jest ostrzeżenie kierowców o możliwości pojawienia się dzikiej zwierzyny.
Kto za to odpowiada?
Zadania z zakresu oświetlenia realizowane są przez spółkę Oświetlenie Uliczne i Drogowe Sp. z o.o. ze środków finansowych przekazanych przez Miasto jako wkład własny do Spółki. Każdego roku budżet na te inwestycje określany jest w zależności od możliwości finansowych Miasta. Sukcesywnie realizowane są kolejne zadania z tego zakresu.
Proces inwestycyjny dla tego typu zadań składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap to przygotowanie dokumentacji projektowej, której czas wykonania, wg informacji Spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe, wynosi ok. 8 miesięcy. Następnie, na podstawie przedstawionego kosztorysu inwestorskiego, podejmowane są decyzje dotyczące realizacji konkretnej inwestycji.
Spółka OUiD Sp. z o.o., po przeprowadzeniu wizji w terenie, poinformowała Wydział Rozbudowy Miasta Urzędu Miasta Kalisza, że istnieje techniczna możliwość realizacji oświetlenia ulicznego wskazanego odcinka. Aby oświetlenie zgodne było z wymogami normy oraz zapewniało pełne bezpieczeństwo konieczna byłaby budowa około 1150 m linii kablowej z latarniami i oprawami LED. Szacunkowy koszt takiej inwestycji wraz z dokumentacją projektową to około 290 tys. złotych netto.
Czy znajdą się środki na oświetlenie wskazanego obszaru oraz budowę chodników?
Spółka realizuje zadania zgłaszane przez mieszkańców wg kolejności zgłoszeń. Analizowana jest techniczna możliwość wykonania oświetlenia oraz koszty inwestycji.
Zarząd Dróg Miejskich w Kaliszu, Wydziału Rozbudowy Miasta oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza poinformował, że na obecnym etapie budowa chodników w tym miejscu nie jest planowana.
Czy można podjąć jakieś kroki w związku z zabezpieczeniem saren?
Sarny to zwierzęta łowne, które „w stanie wolnym, jako dobro ogólnonarodowe, stanowią własność Skarbu Państwa” (art. 2 ustawa z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie). Z przesłanej dokumentacji fotograficznej wynika, że sarny pojawiają się na terenach użytków rolnych, zatem za szkody przez nie wyrządzone w uprawach i płodach rolnych odpowiedzialność ponosi dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego, o czym stanowi art. 46 ustawy Prawo łowieckie. W sytuacji, kiedy szkoda z udziałem sarny powstanie w pasie drogowym, odpowiedzialność za nią ponosi zarządca drogi, na której nastąpiło zdarzenie.