Stacja uzdatniania wody, drogi, korty tenisowe – Polski Ład dla Kalisza i powiatu

Po raz trzeci już rząd rozdysponował środki w ramach Polskiego Ładu, czyli programu inwestycyjnego przeznaczonego dla samorządów. Dla powiatu kaliskiego i Miasta Kalisza przeznaczonych zostało ponad 22 mln zł, które przeznaczone zostaną m.in. na kort tenisowy na Szczypiornie czy drogi lokalne. Kto i ile środków otrzyma z Polskiego Ładu w powiecie kaliskim?

Opaski bezpieczeństwa dla seniorów

Konferencja rozpoczęła się jednak nie od przedstawienia poszczególnych inwestycji, lecz od przekazania przez minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg i prezydenta Kalisza Krystiana Kinastowskiego opasek bezpieczeństwa kilkudziesięciu seniorom zgromadzonym w sali recepcyjnej ratusza. Na kaliski pilotaż przeznaczono ze środków rządowych 50 000 zł, co przełoży się na opaski dla 111 seniorów z naszego miasta.

– Będziemy chcieli na szerszą skalę rokrocznie dokładać środków, aby ten program był realizowany – mówiła minister Marlena Maląg. – Chcielibyśmy, aby seniorzy byli jak najdłużej aktywni i jak najdłużej pozostawali w swoim miejscu zamieszkania, a te opaski dają taki komfort. Jest to program pilotażowy i jeśli się przyjmie to będziemy rozszerzać go na kolejnych mieszkańców – dodawał Krystian Kinastowski.

Kto otrzymał najwięcej?

Ponad 22 mln zł trafi do gmin powiatu kaliskiego i Kalisza, a w przypadku całej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej jest to ponad 56 mln zł. Ile otrzymają poszczególne gminy?

Gmina Blizanów – ok. 2 mln zł na ogólnodostępne boiska;

Gmina Brzeziny – prawie 1,9 mln zł na inwestycje drogowe;

Gmina Ceków-Kolonia – ponad 3,5 mln zł na budowę stacji uzdatniania wody w Kamieniu;

Gmina Mycielin – ok. 2,5 mln zł na drogę i plac zabaw w miejscowości Bogusławice;

Gmina Szczytniki – ok. 2,3 mln zł na przebudowę dróg i instalację paneli fotowoltaicznych na budynkach należących do Gminy;

Gmina Żelazków – 2 mln zł na rewitalizację dziedzińca głównego wraz z ogrodzeniem i bramą wjazdową;

Miasto Kalisz – ok. 8 mln zł trafi na budowę kortów tenisowych na Szczypiornie. Więcej na temat tej inwestycji przeczytacie w naszym artykule, w którym obejrzycie także wizualizację inwestycji.

Proporcjonalnie więcej niż reszta Wielkopolski

Cały okręg 36 otrzyma wsparcie w wysokości 162 mln zł na 440 mln zł rozdysponowanych w całej Wielkopolsce, czyli 36% całości wsparcia z Polskiego Ładu dla Wielkopolski. Warto przy tym zauważyć, że stosunek liczby mieszkańców okręgu 36 do ogółu mieszkańców Wielkopolski to tylko ok. 28-29%, co oznacza, że proporcjonalnie wsparcie dla okręgu kalisko-ostrowsko-leszczyńskiego jest wyższe niż dla reszty Wielkopolski.

Spośród 86 samorządów w całym okręgu kalisko-ostrowsko-leszczyńskim, wsparcie uzyskały 62 samorządy, czyli 72% samorządów. Nie znalazły się wśród nich gminy Godziesze Wielkie, Koźminek, Lisków, Opatówek oraz Stawiszyn. Jest to aż 45% gmin powiatu kaliskiego. Co jednak ważne, obecna edycja Polskiego Ładu skierowana była na wsparcie terenów popegeerowskich, zatem nie wszystkie samorządy mogły się ubiegać o wsparcie.

Jak informował poseł PiS Tomasz Ławniczak, 40% środków ze wspomnianych 162 mln zł trafi na drogi lokalne, 25% na inwestycje wodno-kanalizacyjne, 15% na sport i rekreację. Pozostałe 20% to wsparcie edukacji, termomodernizacji, rewitalizacji, infrastruktury zdrowotnej i społecznej oraz na inne pomniejsze projekty.

Pomysł PiS na politykę lokalną

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości tłumaczyli w swoich wystąpieniach, jaka jest ich wizja rozwoju Polski, krytykując poprzednią koalicję rządzącą PO-PSL. – O terenach popegeerowskich zapomniano na lata. Nasi poprzednicy zwijali Polskę. Zwijano połączenia lokalne, szkoły, posterunku policji. Polityka zwijania państwa była chyba jakimś wektorem poprzedniej ekipy. My to zmieniamy – przekonywał poseł Jan Mosiński. W podobnym tonie wypowiadała się Katarzyna Sójka. – Polski Ład wspiera te tereny, które za poprzednich rządów były traktowane jako tereny drugiej kategorii, tereny B – mówiła posłanka PiS.

– Uważamy, że w naszym kraju nie powinno być „czarnych dziur”. We wszystkie obszary, które tego potrzebują, powinniśmy inwestować. To nie jest wina mieszkańców gmin z zakładami PGR-u, że nastąpiła tam taka dekoniunktura. Władze PRL-u stworzyły tam taką sytuację gospodarczą, która w momencie transformacji nie wytrzymała – mówił poseł Jan Dziedziczak. – Plan Balcerowicza nie zwracał uwagi w swojej realizacji na obywateli. To było podejście „kto nie maszeruje, ten ginie”. W cywilizowanych społeczeństwach takiego podejścia być nie powinno – dodawał Jan Dziedziczak.

Konferencję zamknął przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Skarżyński – Od dawna powtarzam, że dobra współpraca samorządu z rządem, samorządu, który nie walczy z państwem, lecz stara się współuczestniczyć dla dobra mieszkańców w programach rządowych przynosi konkretne efekty. Te efekty dzisiaj widzimy w Kaliszu i w gminach powiatu kaliskiego.

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Ranking najbogatszych samorządów – jak wypadły samorządy z regionu?

7 sierpnia 2022

Ukazał się najnowszy ranking najbogatszych samorządów, przygotowany przez Pismo Samorządu...

czytaj więcej»

Wielkopolski Dzień Pszczół na Zawodziu

7 sierpnia 2022

czytaj więcej»

Trwa rekrutacja do Akademii Prawa Unijnego

7 sierpnia 2022

Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości ogłosiła nabór do II edycji programu...

czytaj więcej»

Stracona szansa na zwycięstwo – KKS z remisem u siebie

7 sierpnia 2022

Pechowa końcówka meczu i spory niedosyt. Kakaesiakom nie udało się...

czytaj więcej»

Stochniałek: Opieka nad pacjentami jest dla nas jedną z najważniejszych kwestii

7 sierpnia 2022

Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, postanowiła odnieść się do...

czytaj więcej»

Katarzyna Wieczorek i Kwartet Smyczkowy Folusz wystąpili w Parku Przyjaźni

7 sierpnia 2022

czytaj więcej»