Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Starostwo powołało zespół ds. pomocy i wsparcia dla obywateli Ukrainy

Wczoraj w Starostwie Powiatowym w Kaliszu odbyła się narada merytoryczna dotycząca pomocy i wsparcia dla obywateli Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terenie tego kraju. Starosta Kaliski Krzysztof Nosal powołał podczas spotkania zespół ds. pomocy i wsparcia dla obywateli Ukrainy.

Członkowie zespołu wraz z przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Kaliszu i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, omawiali bieżące problemy związane z napływem obywateli Ukrainy na tereny powiatu kaliskiego oraz obszary i zakres pomocy jaką przewiduje się dla tych osób w związku ze złożonym przez Powiat Kaliski wnioskiem konkursowym pn. „Razem możemy więcej”. Konkurs dotyczy aktywizacji zawodowej i społecznej obywateli Ukrainy. Został ogłoszony przez  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej z wykorzystaniem środków z Funduszu Pracy. Partnerem projektu jest Powiatowy Urząd Pracy w Kaliszu oraz Gmina Lisków i Gmina Blizanów.

„Bardzo ważną sprawą jest edukacja dzieci i młodzieży, którzy uciekli z Ukrainy przed wojną. Ważne, żeby przy tej pomocy nie zaszkodzić tym dzieciom. Musimy tu rozpatrywać nie tylko umieszczenie ukraińskich dzieci w naszych szkołach, ale tam gdzie jest to możliwe trzeba umożliwić im naukę zdalną z ukraińskich szkół. Staramy się również pomagać dzieciom z Ukrainy mającym kłopoty natury psychicznej. Będą one kierowane do naszej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Opatówku. Podjąłem decyzję, że zatrudnimy tam psychologa z Ukrainy, który będzie potrafił mówić w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Złożyliśmy również wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy oraz Gminą Lisków i Gminą Blizanów projekt do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W tym projekcie kładziemy największy nacisk na szkolenia dla dorosłych uchodźców wojennych. Chcemy szkolić w tych zawodach, w których jest praca. Staramy się szkolić osoby z Ukrainy, żeby wprowadzać je na rynek pracy, bo wtedy będą mogli sami zarobić na swoje utrzymanie, co ma sens zarówno ekonomiczny, jak i psychologiczny. Nie chcemy tworzyć pokolenia socjalnego, chcemy zachęcać do brania spraw w swoje ręce – oczywiście pomagając im w tym” – tłumaczy Starosta Kaliski Krzysztof Nosal.

W trakcie narady omówiono szczegółowo zmiany w dwóch programach realizowanych przez wyżej wymienione jednostki samorządu terytorialnego „Opieka wytchnieniowa”, „Asystent osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022. W naradzie uczestniczyli kierownicy gminnych oraz miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej z terenu powiatu kaliskiego, a także Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, p.o. Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kaliszu Dariusz Paszyn oraz Zastępca Dyrektora Wydziału Organizacyjnego w kaliskim Starostwie – Ziemowit Józefiak.

Źródło: Starostwo Powiatowe
Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze