“Szczepionka Sztuki” w CKiS

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza na wystawę prac Ziemowita Fincka, której wernisaż odbędzie się 26 maja o godz. 18:00. Dzieła artysty to głównie obrazy olejne namalowane na płótnie, akwarele na papierze oraz rzeźba wykonana w drewnie.

Ziemowit Fincek ukończył Liceum Plastyczne w Kaliszu ze specjalnością renowacja elementów architektury. W latach 2011-2012 był stypendystą na Wydziale Malarstwa w Accademia di Belle Arti di Venezia we Włoszech. W 2014 r. uzyskał magisterium na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, a w 2015 r. ukończył studia II stopnia na Wydziale Szkła wrocławskiej ASP. Zajmuje się przede wszystkim malarstwem olejnym, sztalugowym oraz malarstwem ściennym. Tworzy również obiekty artystyczne i rzeźby. Artysta pracuje w takich materiałach, jak szkło, ceramika i drewno. Brał udział w kilkunastu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce i za granicą.

“Ludzkość zaczyna zmierzać w kierunku umożliwiającym zaobserwowanie na horyzoncie czasu i przestrzeni, powrót do w miarę “normalnego”, choć innego niż przed pandemią świata. Szczepienia poprawiające stan zdrowia, zastrzyki finansowe dla firm konserwują miejsca pracy. Ja chciałbym zaprezentować niewielką szczepionkę składającą się z mojej twórczości. Świat musi wracać do stanu funkcjonalności całego “organizmu” ludzkości. Uważam, że sztuka jest jednym z takich składników, być może nie niezbędnym do przetrwania, ale niezbędnym do pełnego funkcjonowania.” – tłumaczy Ziemowit Fincek.

Wystawa jest bardziej przekrojem twórczości artysty, powstałej przez ostatnich 10 lat, niż jedną serią, bądź zbiorem prac nawiązującym do jednego tematu lub jednej stylistyki. Swoją twórczość artysta umieściłby pomiędzy abstrakcją, ekspresjonizmem, surrealizmem a opartem. Tematyka, jakiej dotyka poprzez prace, jest zróżnicowana, od korzeni, czyli wierzeń i tradycji Słowian, tematów współczesnych takich jak migracja, relacje międzyludzkie, system wierzeń, tradycje związane głównie z Polską historią i kulturą. Osobnym cyklem prac jest “HEOL” (Human Expression Of Life / Ludzka Ekspresja Życia), artystyczny pamiętnik twórczości, stworzony głównie z prac abstrakcyjnych. Tytuł np. “HEOL 11963” wskazuje, że dany obraz powstał w 11963 dniu życia Fincka.

Prace czasami są w przekazie bardziej oczywiste do odczytania a czasami dość skomplikowane, z czego artysta zdaje sobie sprawę. Zawsze cenił opinię, odczucia i przemyślenia odbiorcy na temat jego prac najwyżej. Interpretacja Fincka jest tylko jedna, każdego odbiorcy natomiast osobista i niepowtarzalna. Innym powodem trudności w dokładnym tłumaczeniu prac jest sposób ich powstawania. Proces ten przypomina sen. Zasypiamy, pojawia się sen, budzimy się i zaczynamy dopiero zastanawiać się, dlaczego nam się objawił i jakie jest jego dokładne znaczenie. Czasami natomiast nie zastanawiamy się nad znaczeniem snu I doceniamy, że np. mogliśmy sobie chwilę polatać tak jak ptaki.

Zarówno wystawa jak wernisaż odbędą się z zachowaniem rygoru sanitarnego. Obowiązuje limit osób oraz nakaz zakrywania ust i nosa. Szczegóły na:  http://ckis.kalisz.pl/wydarzenia/galerie-ckis-ziemowit-fincek-szczepionka-sztuki.


Źródło: CKiS

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

“Ciągła i nieustanna walka o małego Tadzika”, czyli Anielska Rocznica i anielska zbiórka dla chłopca

17 stycznia 2022

Czy może być coś lepszego niż uczczenie jednej z rocznic?...

czytaj więcej»

“Kalisz zaklęty w fortepianie” – znamy zwycięzców konkursu

17 stycznia 2022

Wiceprezydent Grzegorz Kulawinek wręczył dzisiaj nagrody dla 13 uczestników konkursu...

czytaj więcej»

PZPN zapłaci odszkodowanie KKS-owi Kalisz za Zająca? Mateusz Borek komentuje

17 stycznia 2022

Jak co tydzień w poniedziałek dziennikarze Kanału Sportowego w składzie...

czytaj więcej»

Akademia Kaliska i UAM wspólnie zorganizują warsztaty

17 stycznia 2022

Akademia Kaliska w ramach współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza...

czytaj więcej»

Silny wiatr, burze i alert II stopnia, czyli co nas pogodowo czeka w poniedziałek

17 stycznia 2022

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydały...

czytaj więcej»

Poradniki dla młodych mam w kaliskim “Okrąglaku”

16 stycznia 2022

Pierwsze kroki w macierzyństwie, a właściwie w rodzicielstwie łatwiej stawiać,...

czytaj więcej»

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter