Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Uczniowie z Ukrainy już w kaliskich szkołach

Dzisiaj rozpoczęły się regularne zajęcia dla ukraińskich uczniów w kaliskich szkołach. Mają charakter przygotowujący do uczestnictwa w lekcjach w języku polskim. Aktualnie w mieście działają 4 klasy dla ukraińskich uczniów, ale ich liczba będzie zwiększana stosownie do potrzeb.

W Szkole Podstawowej nr 18 zajęcia rozpoczęło dzisiaj 111 uczniów z Ukrainy. Na pierwszych lekcjach odwiedził ich prezydent Krystian Kinastowski.

„Na tych zajęciach będziemy przygotowywać dzieci i młodzież z Ukrainy do rozpoczęcia regularnej nauki w klasach polskojęzycznych. Trafią do nich, gdy ich znajomość języka polskiego będzie na tyle dobra, by umożliwić efektywną naukę. Młodym Ukraińcom umożliwiamy także poznanie kultury i tradycji zarówno Polski, jak i Kalisza oraz integrację z polskimi uczniami. Nad zajęciami czuwa asystent kulturowy, znający język ukraiński. Mamy świadomość, przez co przeszli ci uczniowie. Dlatego we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 1 w Kaliszu zapewniamy im wsparcie pedagogiczne i psychologiczne”.

– powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

Młodzi Ukraińcy zostali bardzo serdecznie przyjęci w Szkole Podstawowej nr 18. Pełne wsparcie zapewnia im nie tylko Miasto, ale również cała społeczność szkolna. Rodzice uczniów „osiemnastki” ufundowali dla nich plecaki i wyprawki.

Ofertę zajęć przygotowawczych dla starszej młodzieży przygotował natomiast Zespół Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru. Tam zorganizowane zostaną dwa oddziały. Najmłodsze dzieci będą miały zapewnioną opiekę w Niepublicznym Przedszkolu „Pluszowy Miś” przy ul. Robotniczej (20 miejsc) oraz w Niepublicznym Przedszkolu „Jacka i Agatki” przy ul. Serbinowskiej (7 miejsc). Zajęcia dla ukraińskich uczniów przygotowuje też Młodzieżowy Dom Kultury.

Wydział Edukacji w dalszym ciągu rozpoznaje potrzeby dzieci i młodzieży z Ukrainy. Wciąż zgłaszają się kolejne osoby, zainteresowane nauką w kaliskich placówkach. Dlatego wraz ze wzrostem potrzeb otwierane będą kolejne oddziały dla nich w innych szkołach i przedszkolach.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze