Ustawa o 14. emeryturze podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza dodatkowe świadczenie dla seniorów - 14. emeryturę. Środki mają trafić do ponad 9 mln osób. Zasady wypłacania dodatkowej emerytury mają być podobne jak w przypadku "trzynastki", ale liczba uprawnionych będzie bardziej ograniczona.

Podpis oznacza wypłatę tzw. 14. emerytury od listopada tego roku i jak tłumaczy minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg: “To przykład spełnionej obietnicy i przejaw troski o sytuację materialną polskich emerytów i rencistów.” Minister dodała, że resort rodziny prowadzi dwa programy, dzięki którym powstają domy i kluby dla seniorów oraz rozrasta się oferta zajęć przeznaczonych dla osób starszych: “Na programy Senior+ i Aktywni+ przeznaczymy w najbliższych pięciu latach dokładnie pół miliarda złotych.”

Wypłata 14. emerytury odbędzie się na zasadach podobnych jak corocznie wypłacane dodatkowe świadczenie pieniężne, czyli tzw. 13. emerytura, jednak z ograniczeniem liczby uprawnionych – do świadczeniobiorców pobierających świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto. W przypadku osób pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł stosowana będzie zasada „złotówka za złotówkę”, a więc tzw. 14 emerytura będzie zmniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł

Wypłatą zostanie objętych 9,1 mln świadczeniobiorców (93,76 proc. ogółu), w tym ok. 7,9 mln świadczeniobiorców otrzyma wypłatę w pełnej wysokości (w kwocie najniższej emerytury), a ok. 1,2 mln świadczeniobiorców w wysokości niższej, ze względu na wysokość otrzymywanego świadczenia powyżej 2900 zł miesięcznie. Koszt wypłaty tzw. 14. emerytury szacuje się na 11,4 mld zł.

“Poprawa sytuacji osób starszych, zapewnienie im większego bezpieczeństwa finansowego na jesień życia. Zależy nam, żebyście drodzy seniorzy, mogli korzystać z oferty przystosowanej do swoich potrzeb czy kondycji zdrowotnej, rozwijali pasje i poszerzali horyzonty np. na zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który prężnie działa też w Otwocku” – mówiła minister Maląg.

Istotnym jest, że czternasta emerytura będzie świadczeniem jednorazowym, przyznanym wyłącznie w czwartym kwartale tego roku. To również odróżnia ją od trzynastej emerytury, która wypłacana jest co roku.Źródło: gov.pl”

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter