Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS
FinalFour

W Kaliszu pojawi się Planetobus. Kaliskie Dni Klubów Młodych Odkrywców przed nami

W czerwcu w Kaliszu przewidziano całe multum wydarzeń. Wśród nich znajdą się m.in. Kaliskie Dni Klubów Młodych Odkrywców oraz uroczystości 150-lecia Szkolnictwa Handlowego i Ekonomicznego w Kaliszu. W tych tematach odbyła się konferencja prasowa w kaliskim ratuszu.

– Zapraszam wszystkich do świętowania – rozpoczynał konferencję prasową wiceprezydent Miasta Kalisza Grzegorz Kulawinek, który trzymał w rękach plik 27 kartek z rozpisanymi wydarzeniami organizowanymi w Kaliszu w czerwcu. Duża część z nich ma związek ze Świętem Miasta Kalisza. – Często wydarzenia pokrywają się ze sobą godzinowo, ale inaczej nie dałoby się tego ułożyć przy tak dużej liczbie działań – mówił wiceprezydent. Nieco więcej na temat w s z y s t k i c h czerwcowych aktywności przeczytacie TUTAJ. Z kolei TUTAJ więcej na temat 150-lecia Szkolnictwa Handlowego i Ekonomicznego w Kaliszu.

Kaliskie Dni Klubów Młodych Odkrywców

W dniach 2-4 czerwca br. w Kaliszu odbywać się będą Kaliskie Dni Klubów Młodych Odkrywców święto uczenia się i nauczania przez eksperymentowanie. Akcję propagowania nauczania przez eksperymentowanie zainicjowało na terenie Wielkopolski Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego (CWRKDIZ) w Kaliszu – Partner Regionalny Centrum Nauki Kopernik. Jak akcentowała Magdalena Sekura-Nowicka, dyrektor CWRKDiZ, w ramach bezpłatnego dla uczestników wydarzenia organizowanego w dniach 2-4 czerwca 2023 roku przewidziano trzy główne atrakcje:

  1. PLANETOBUS z Centrum Nauki Kopernik ma na celu zachęcić uczniów do zainteresowania się kosmosem i astronomią. Planetarium z dachem w kształcie kopuły o średnicy ponad 5 metrów będzie czekać na odwiedzających w Szkole Podstawowej nr 18 w Kaliszu, przy ulicy Podmiejskiej 9a. Planetobus umożliwia zainteresowanym obejrzenie na półokrągłym sklepieniu pokazów astronomicznych. Uczestnicy oglądać będą mogli obrazy nieba, poznają najciekawsze konstelacje, planety i inne obiekty astronomiczne, a także odwiedzą” Międzynarodową Stację Kosmiczną, by dowiedzieć się, co robią na niej astronauci. Wszystkie zajęcia i doświadczenia nadzorować i koordynować będą doświadczeni edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
  2. MINIPHANOMENTA czekać będzie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych przy ulicy Rzemieślniczej 6 w Kaliszu. Miniphanomenta to małe centrum nauki, składające się z kilkudziesięciu stacji do samodzielnego eksperymentowania. Pomysłodawcą i twórcą miniphanomenty jest prof. Lutz Fiesser z Niemiec. Miniphanomenta to eksperymenty bez opisów, jak „prawidłowo” wykonać dane doświadczenie. To program, który stwarza zainteresowanym dogodną przestrzeń do samodzielnego poznawania i badania, stawiania hipotez i znajdowania kreatywnych rozwiązań.
  3. NesoBus – Polski Autobus Wodorowy to autobus, który nie emituje spalin, a jedynie oczyszcza powietrze. Każdy będzie mógł bezpłatnie pojechać na krótką wycieczkę ulicami Kalisza nowiutkim NesoBusem, by dowiedzieć się jak przyjemna może być podróż pojazdem, który posiada własną „mini-elektrownię” i napędzany jest zielonym wodorem. Przejażdżka takim autobusem to z pewnością gratka dla fanów motoryzacji. NesoBus będzie czekał 2 czerwca na chętnych przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych, ul. Rzemieślnicza 6 w Kaliszu, a 3 czerwca na placu przy UAM w Kaliszu (ul. Nowy Świat 28-30). Godziny odjazdów: w piątek 2 czerwca co 2 godziny od 12:00 do 18:00, w sobotę 3 czerwca o 8:50, 10:00, 12:00 i 13:40.

Ponadto 3 czerwca z różnych wielkopolskich miast przyjadą do Kalisza najlepsze KLUBY MŁODYCH ODKRYWCÓW (KMO) z Wielkopolski wraz ze swoimi opiekunami. Klubowicze podczas forum inspiracji zaprezentują różne eksperymenty, umożliwią także części odwiedzających udział w badaniach. Na wspólne eksperymentowanie zapraszamy 3 czerwca od 12:00-16:00 do sali A 326 (Stara Aula) na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, przy ul. Nowy Świat 28-30 w Kaliszu.

Jak zauważają organizatorzy, nauka przez eksperymentowanie rozwija wiele kompetencji i zdolności. Pozwala na przekraczanie granic między dyscyplinami naukowymi i przedmiotami szkolnymi. Pokazuje, że nawet popełnianie błędów jest cenne, bo uczy rozwiązywania problemów. Przedmiotem takich badań zależnie od wieku – mogą być doświadczenia z magnesami, obserwacje kosmosu czy analiza czystości wody.

Wydarzenie posiada patronat honorowy Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze