baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

WIBOR jest zgodny z prawodawstwem unijnym

Próby podważania WIBOR i histeria nakręcana przez kancelarie prawnicze, które chcą się wzbogacić kosztem klientów, mogą być katastrofalne dla całego systemu bankowego i polskiej gospodarki. Przypomnijmy, że wraz ze wzrostem stóp procentowych wzrosło również oprocentowanie kredytów opartych na WIBOR. Niektóre gospodarstwa domowe mogły odczuć przez jakiś czas skutki tej decyzji.

Podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej było jednak bardzo potrzebne, żeby zatrzymać rozpędzoną inflację. Nie ma też żadnego powodu, żeby podważać WIBOR, który jest transparentnym i wiarygodnym wskaźnikiem, dzięki któremu nasz system finansowy jest stabilny.

Wiarygodność WIBOR jest oparta na silnych fundamentach, jakimi są prawodawstwo polskie i unijne.

WIBOR – czym jest i jakie ma podstawy prawne

WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) to główny wskaźnik referencyjny stosowany na polskim rynku finansowym. Jest to stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom na rynku międzybankowym w Polsce.

Wysokość stawek WIBOR jest obliczana na podstawie danych przekazywanych przez największe banki komercyjne działające w Polsce. Za ich publikację odpowiada niezależny podmiot, którym jest GPW Benchmark S.A.

Co więcej, stawki oferowane przez banki na fixingu, mają charakter wiążący. Banki mają zatem obowiązek zawierać transakcje z innymi uczestnikami rynku finansowego zgodnie z podawanymi przez siebie kwotowaniami.

WIBOR spełnia restrykcyjne normy ujęte w tzw. Rozporządzeniu BMR, tj. rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z 8 czerwca 2016 r. Został uznany przez Komisję Europejską za kluczowy wskaźnik referencyjny w Polsce w rozumieniu przepisów unijnych.

Nad procesem ustalania stawki WIBOR i fixingiem od 2020 r. czuwa niezależna spółka GPW Benchmark, która na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Działalność spółki jest nadzorowana, a żadna z wielu kontroli nigdy nie wykazała żadnych nieprawidłowości.

Przedstawiciele najważniejszych instytucji nadzorczych (jak UOKiK, KNF), sejmowej komisji finansów publicznych i eksperci rynku finansowego mówią jednym głosem w kwestii wiarygodności i zgodności z prawem wskaźnika WIBOR. Zgodnie twierdzą, że WIBOR jest obecnie najlepszym możliwym wskaźnikiem, który funkcjonuje na polskim rynku finansowym.

Znaczenie WIBOR dla gospodarki

Stawkę referencyjną WIBOR stosuje się nie tylko w umowach o kredyt hipoteczny. Zastosowanie wskaźnika jest dużo szersze, ponieważ mówi nam o cenie pieniądza na rynku. Wynika to z tego, że WIBOR jest ściśle skorelowany ze stopami procentowymi Narodowego Banku Polskiego, a jego wartość jest zbliżona do stopy referencyjnej.

Wskaźnik WIBOR jest powszechnie wykorzystywany:

  • W umowach o kredyty hipoteczne, kredyty gotówkowe i ratalne, leasing, pożyczki itd.,
  • W ofercie niektórych kont oszczędnościowych z oprocentowaniem bazującym na WIBOR,
  • W ofercie obligacji skarbowych, obligacji Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz obligacji korporacyjnych,
  • Jako instrument bazowy w różnego rodzaju instrumentach finansowych, jak umowy terminowe (np. kontrakty FRA – Forward Rate Agreement), opcje walutowe, opcje na stopę procentową, czy SWAP-ach na stopy procentowe (IRS – interest rate swap).

Ważna informacja:

Wartość umów kredytowych i instrumentów finansowych wynosi łącznie 9 bilionów zł. Sama wartość umów kredytowych zawartych na podstawie WIBOR to ponad 1/3 polskiego PKB. Te liczby doskonale odzwierciedlają znaczenie WIBOR oraz to jakie konsekwencje może mieć kwestionowanie WIBOR.

Konsekwencje podważania wskaźnika WIBOR

Do sądów wciąż wpływają wnioski ze strony klientów, które mają na celu podważenie WIBOR. Jednak na razie bez powodzenia. Sądy oddalają wnioski, ponieważ nie widzą żadnych przesłanek do podważania zasadności zastosowania WIBOR.

Sąd Okręgowy w Częstochowie skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania dotyczące kredytów udzielonych na podstawie wskaźnika referencyjnego WIBOR. Czym grozi unieważnienie umów opartych o WIBOR? Eksperci uważają, że zagrażałoby to stabilności systemu bankowego, a nawet doprowadziło do jego upadłości.

Razem z systemem bankowym załamałaby się polska gospodarka, która jest finansowana nawet w 70%-80% przez banki. Rozwój i wzrost gospodarczy zatrzymałyby się na lata, co oznaczałoby dla nas prawdziwą katastrofę.

Przeczytaj więcej na https://bankiwpolsce.pl/.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze