Wizyta dyrektor generalnej WHO w Polsce w szpitalu w Wolicy

Szpital w Wolicy, w którym jeszcze w tym roku ma powstać dodatkowy pawilon, odwiedziła dr Paloma Cuchi dyrektor generalna przedstawicielstwa WHO w Polsce. Celem wizyty było m.in. zbieranie doświadczeń związanych z walką z COVID-19. Szpital w Wolicy docelowo ma stać się także pierwszą lecznicą w Polsce w tzw. systemie „zielonych szpitali”.

Podkaliska placówka medyczna była pierwszą, którą dyrektor Cuchi odwiedziła w naszym kraju. Wspomniany szpital jak dotychczas był transformowany na placówkę jednoimienną już dwukrotnie, a teraz ma stać się też miejscem rehabilitacji ozdrowieńców, którzy mierzą się z powikłaniami po chorobie. W tym celu ma powstać dodatkowe skrzydło lecznicy, na które zostanie przeznaczonych 6 milionów złotych z naszego województwa. Ponadto by sprostać wyzwaniu działać będzie specjalna grupa ekspertów: fizjoterapeutów, pulmonologów czy psychologów. 

„WHO szuka takich szpitali, które podzielą się doświadczeniem i praktykami w walce z COVID-19. Ten szpital jest przykładem na to, jak w szybkim czasie można przekształcić się z trybu regularnej pracy na pomoc jedynie zakażonym.” – wspominała Paloma Cuchi.

„To jest cały zestaw ćwiczeń. Pokazanie pacjentowi, jak sobie radzić przy ataku duszności, nauczenie podstawowych zasad, które mają poprawić komfort. Duszność nie jest stała, ona się nasila przy wysiłku. Chcemy uczyć też panować nad strachem przy dusznościach. Wiemy, że strach ją potęguje.” – wyjasniał kwestię nowego oddziału Sławomir Wysocki, dyrektor szpitala w Wolicy.

Na konferencji wspominano również, że placówka w Wolicy ma być według planów pierwszym miejscem w Polsce, które zacznie funkcjonować jako „zielony szpital”. Oprócz fotowoltaiki w planach jest także system rekuperacji, a wszystko to by m.in. zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Symbolicznym podsumowaniem wydarzenia było posadzenie dwóch magnolii „Palomy” oraz „Pauliny” w ramach akcji „Kwiatek dla Medyka”.

Źródło: Wojewódzki Specjalistyczny ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy Wolica k/Kalisza/FB

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze