Wójt Jakubowski nieuchwytny? Lawina zarzutów i zawiadomienie do CBA

Powraca temat zarzutów wobec wójta gminy Żelazków - Sylwiusza Jakubowskiego. Nieco ponad miesiąc temu radna Alicja Łuczak złożyła zawiadomienie do prokuratury w sprawie znieważenia jej osoby, którego wójt miał dopuścić się w trakcie dożynek. Dziś już wiemy, że prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie, a radna złożyła zażalenie na tę decyzję.

W sprawie chodzi o dożynki z 15 sierpnia w Dębem, gdzie pojawił się zarówno Sylwiusz Jakubowski, jak i Alicja Łuczak. Według słów radnej zachowanie wójta podczas wydarzenia było wulgarne i obsceniczne, a do znieważenia miało dojść publicznie przy zaproszonych gościach. Jak mówiła radna jeszcze we wrześniu: “W mojej ocenie jest to uzasadnione podejrzenie popełnienia przez Sylwiusza Jakubowskiego przestępstwa z art. 226. KK. Zawiadomienie względnie dotyczy również objęcia postepowaniem z urzędu sprawy o czyn z art. 216. KK popełniony na moją szkodę.”, a więcej o sprawie można przeczytać w osobnym artykule na naszej stronie. Teraz wiadomo już, że całym zajściem nie zajmie się prokuratura, do której wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Alicja Łuczak nie zgadza się z tą decyzją i składa zażalenie.

Prokurator rejonowy postanowił odmówić wszczęcia dochodzenia w sprawie publicznego znieważenia, z uwagi na stwierdzenie braku znamion przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego, a także braku interesu społecznego w ściganiu czynu z urzędu z oskarżenia prywatnego. Interpretację uzasadnienia, które jest dla mnie dziwne i kuriozalne, pozostawiam każdemu do własnego rozpatrzenia i interpretacji. W związku ze wspomnianą decyzją, złożyłam w przepisowym terminie, tj. 13 października zażalenie na decyzję prokuratury. Ma je rozpatrzyć prokurator okręgowy w Ostrowie Wielkopolskim.

Alicja Łuczak

Poza wspomnianymi zarzutami na liście wójta Żelazkowa pojawiają się kolejne doniesienia – m.in od Jadwigi Urbaniak – sołtys Złotnik Małych, a także Agnieszki Dumańskiej, która jedną ze spraw już wygrała. W przypadku sołtys Złotnik chodzi o zawiadomienie w sprawie jednego z oficjalnych spotkań z 16 października, kiedy to Sylwiusz Jakubowski miał użyć niecenzuralnych słów wobec sołtys.

Chciałabym poruszyć kwestię traktowania członków samorządu gminnego przez wójta Jakubowskiego. 16 października 2021 brałam udział w oficjalnym spotkaniu - 50-leciu pełnienia funkcji sołtysa przez dwie osoby z terenu gminy Żelazków. W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób, a w jego toku wójt użył wobec mnie słów uznanych szeroko za obelżywe, niecenzuralne i nieakceptowalne zarówno wobec mnie jako kobiety, jak i jako urzędnika. W związku z powyższym podejmę odpowiednie kroki prawne.

Jadwiga Urbaniak - sołtys Złotnik Małych

Na tym cała już niejako “lawina” doniesień się nie kończy, gdyż poza ubliżaniem czy znieważaniem, pojawiają się zarzuty, jakoby wójt miał popełnić przestępstwo w zakresie niegospodarności i nieprawidłowości w temacie sieci wodociągowej w miejscowości Florentyna. Sprawę zgłoszono zarówno do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Regionalnej Izby Obrachunkowej, a także wojewody czy w końcu komisji rewizyjnej gminy Żelazków. Według szacunków Dumańskiej może chodzi o kwotę blisko 100 tysięcy złotych.

Wysyłam zawiadomienie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o możliwości popełnienia przestępstwa przy zakupie sieci wodociągowej w miejscowości Florentyna w gminie Żelazków. Jako mieszkaniec składam także wniosek do wojewody o wszczęcie z urzędu postępowania w przedmiocie wezwania. W mojej ocenie wójt naruszał konkretne przepisy w zakresie prawa cywilnego czy przepisy o ochronie dóbr osobistych mojej osoby, co jest potwierdzone prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Według mnie naruszeniem prawa jest również wypowiedź wójta do członków rady gminy Żelazków, dotycząca groźby sparaliżowania funkcjonowania gminy pod względem finansowym po nieudzieleniu mu absolutorium przez radę gminy w 2020 roku.

Agnieszka Dumańska

W sprawie, która trafiła przed Sąd Apelacyjny w Łodzi również chodziło o znieważenia i ubliżanie, a według wyroku wójt ma zakaz naruszania dóbr osobistych poszkodowanej oraz zasądzone zadośćuczynienie w kwocie 10 tysięcy złotych. Jak dodała Agnieszka Dumańska – na ten moment ma odbyć się jeszcze jedna sprawa, dotycząca zarzutów m.in. o mobbing. Radna Alicja Łuczak, a także sołtys Urbaniak czy Agnieszka Dumańska łącząc siły przeciw wójtowi Jakubowskiemu, jednocześnie wystosowały apel, by pokrzywdzeni również dawali świadectwo prawdy na temat wójta. “Obrona tego typu zachowania szkodzi samemu wójtowi i podległej mu gminie. Czy tak zasobna i bogata gmina nie zasługuje na normalne, uczciwe traktowanie i zarządzanie nią?” – dodaje radna powiatu.

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Przeciwdziałanie przemocy – niebieska karta

1 lipca 2022

W dniu 29 czerwca 2022 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego...

czytaj więcej»

Trzeci przetarg na sprzedaż nieruchomości przy ul. Weneckiej

1 lipca 2022

Prezydent Miasta Kalisza ogłasza trzeci przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż...

czytaj więcej»

Akademia Kaliska „Uczelnią Liderów 2022”

30 czerwca 2022

Akademia Kaliska została laureatem 12. edycji konkursu „Uczelnia Liderów 2022”,...

czytaj więcej»

Pożar w Colianie? To tylko ćwiczenia

30 czerwca 2022

W dniu 30 czerwca 2022 roku na terenie firmy Colian...

czytaj więcej»

Izabela Jaskulska z SP Zakrzyn – nauczyciel na medal

30 czerwca 2022

27 kwietnia 2022 r. w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu im. Karola...

czytaj więcej»

Wójt Liskowa z absolutorium

30 czerwca 2022

Radni Gminy Lisków na sesji w dniu 23 czerwca 2022...

czytaj więcej»