Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

WP-A UAM w Kaliszu mówi NIE!

Władze Akademii Kaliskiej podjęły starania przekształcenia jej w Uniwersytet Kaliski, który według przedstawionych wizji ma wchłonąć struktury Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego UAM w Kaliszu. Pomysł ten przyjął się z chłodnym przyjęciem ze strony środowisk akademickich kaliskiej filii UAM-u na czele z jej dziekanem, prof. Piotrem Łuszczykiewiczem.

Plan przekształcenia Akademii Kaliskiej w Uniwersytet Kaliski został przedstawiony przez rektora Akademii Kaliskiej prof. Andrzeja Wojtyłę, którego jednym z elementów ma być wchłonięcie struktur WP-A w Kaliszu.

Zdecydowanym przeciwnikiem takiego rozwiązania są środowiska akademickie filii UAM-u w Kaliszu, na czele z jej dziekanem prof. Piotrem Łuszczykiewiczem, który w rozmowie z Radiem Centrum wskazał:

Pomysł wchłonięcia Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego UAM w Kaliszu uważam za najgorszy z możliwych. To by pozostawiło po sobie po prostu zgliszcza nauki i ruinę dydaktyki. (…) Odcięty od UAM w Poznaniu nasz wydział musiałby natychmiast zawiesić obecnie prowadzone kierunki, ponieważ rozpadłyby się dyscypliny naukowe do których te kierunki są przywiązane. (…)

prof. Piotr Łuszczykiewicz

Jednocześnie, jeśli chodzi o ewentualne zalety takiego połączenie z perspektywy czy to WP-A czy to Akademii Kaliskiej powiedział:

To jest zabieg niekorzystny dla obu stron. (…) Dla WP-A, bo go zniszczy i dla Akademii Kaliskiego, bo ją rozleniwi. Po co ciężko pracować przez lata na sukces, jeżeli można go osiągnąć poprzez przejęcie?

prof. Piotr Łuszczykiewicz

Do pomysłów wchłonięcia filii negatywnie odnoszą się również jej pracownicy, m.in. kaliski historyk, pracownik dydaktyczny UAM, Maciej Błachowicz:

Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM jest dla mnie nie tylko miejscem pracy, ale również miejscem dzięki któremu jestem wolny od kaliskich układów. Niezależność, którą daje mi WP-A (choćby dlatego, że rektor jest w Poznaniu) sprawia, że mogę od wielu lat mówić na tematy kaliskie i nie tylko kaliskie, co uważam za słuszne. Tak było gdy dziekanem był prof. Walczak, prof. Śmiałek i obecny dziekan. Chciałbym, żeby tak pozostało, a taka gwarancję daje mi tylko UAM.

Maciej Błachowicz

Ponadto w mediach społecznościowych Samorząd Studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Rada Samorządu Studentów Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego UAM w Kaliszu rozpoczęli protest #murem_za_WPA:

Drodzy_gie Studenci_tki!
Od wczoraj pojawiają się w mediach informacje na temat jednej z naszych filii zamiejscowych, Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu.
Wydział UAM nie jest jedyną w tym mieście jednostką oferującą kształcenie wyższe. Rektor obecnej Akademii Kaliskiej wysunął projekt przekształcenia swojej uczelni w uniwersytet, do czego miałoby się przyczynić włączenie do ich struktur filii UAM.
Jednak głos społeczności UAM, w tym głos studencki, nie może zostać w takiej sprawie pominięty. Do Rada Samorządu Studentów Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu dotarło ze strony Studentów_ek wiele wyrazów obaw i niepokoju, a także niezgody na takie działanie. Jako Samorząd Studentów UAM wyrażamy nasze głębokie wsparcie dla Kolegów_żanek z Kalisza.

Samorząd Studentów UAM w Poznaniu

Dziękujemy za solidarne podejście do tematu, wypowiedzi w mediach, podawanie dalej Waszego autorskiego hashtagu #murem_za_wpa oraz tworzenie grafik (ukłony dla studentów Edukacji Artystycznej w zakresie sztuk plastycznych – jedna z nich poniżej), które pójdą dalej w świat.
Dziękujemy również innym Radom Samorządu Studentów oraz Zarządowi Samorząd Studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za wsparcie w tak nieprzyjemnych chwilach.

Rada Samorządu Studentów Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego UAM w Kaliszu

Należy podkreślić, że decydujący głos dot. kaliskiej filii UAM-u będzie należał do rektora UAM prof. dr hab. Bogumiły Kaniewskiej, dla której na pewno nie bez znaczenia pozostaną zdecydowane głosy sprzeciwu płynące ze środowiska akademickiego WP-A.

Przeciwnicy przyłączenia do potencjalnego Uniwersytetu Kaliskiego największej zamiejscowej filii UAM-u podkreślają znaczenie i ugruntowaną pozycję w szkolnictwie wyższym tej uczelni. W rankingach szkół wyższych UAM regularnie staje na podium, ustępując pola jedynie Uniwersytetowi Jagiellońskiemu i Warszawskiemu. Potencjalny Uniwersytet Kaliski takiej pozycji mieć, przynajmniej w pierwszych latach po powstaniu, nie będzie.

Jednocześnie środowiska WP-A podkreślają, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby WP-A oraz powstały Uniwersytet Kaliski istniały obok siebie oraz ze sobą kooperowały, zachowując swoją autonomiczność.

W komentarzach pojawiają się również głosy ubolewania nad formą prowadzonego dialogu, tj. przedstawianiu przeciwników włączenia WP-A do Akademii Kaliskiej jako przeciwników rozwoju Kalisza, co środowiska WP-A uznają za nieuczciwe i nie oddające złożoności powstałego sporu.

Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach – sprawa nie jest jednoznaczna. Obie strony mają swoje argumenty i rację. Należy przypuszczać, że do polubownego rozwiązania sporu nie dojdzie. A co wy sądzicie o tej sprawie?

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie NIW_i_PROO_z_tekstem.png

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze