Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Wskazówki dla mieszkańców Ukrainy – gdzie szukać pomocy?

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu w odpowiedzi na doniesienia medialne, w których pojawiała się informacja o liczbie nawet 100 tysięcy uchodźców z Ukrainy, przygotował instrukcje dla obywateli tego kraju, którzy mogą szukać pomocy także w Polsce.

W związku z sytuacją na Ukrainie polskie władze przygotowały 9 tzw. „punktów recepcyjnych”, w których mają być przyjmowani Ukraińcy, starający się opuścić swój kraj. Punkty zlokalizowane będą w miejscowościach: Dorohusk, Dołhobyczów, Zosin, Hrebenne na Lubelszczyźnie oraz w Korczowej, Medyce, Budomierzu oraz Krościenku na Podkarpaciu. Dodatkowy punkt powstanie w Przemyślu na dworcu kolejowym. Każda z placówek ma być punktem informacyjnym, a ponadto oferuje posiłki czy możliwość odpoczynku. Do sytuacji ustosunkował się dzisiaj także Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, który w sowich mediach społecznościowych udostępnia „ulotki” informacyjne w kilku językach. Informacje publikowane przez urząd zawierają numer specjalnej infolinii: +48 47 721 75 75, a także wskazówki gdzie znaleźć najbliższy punkt recepcyjny.
Ponadto w obliczu kryzysu militarnego oraz humanitarnego prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Starosta Poznański Jan Grabkowski podjęli wspólną decyzję o powołaniu zespołu, który będzie koordynował pomoc dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną w ich kraju. „Nie mamy zamiaru wchodzić w rolę rządu i wojewodów, natomiast nie możemy pozostać głusi na pytania naszych mieszkańców. Aż 8 procent z nich stanowią w Poznaniu obywatele Ukrainy. Właśnie dlatego postanowiliśmy powołać zespół, który codziennie będzie w kontakcie z mniejszością ukraińską, monitorował sytuację oraz przedstawiał nam swoje zalecenia” – mówi Jacek Jaśkowiak. Dodaje też, że już dziś zgłosiły do niego osoby prywatne oraz przedsiębiorstwa, deklarujące m.in. możliwość zakwaterowania obywateli Ukrainy. Koordynatorką ze strony Samorządu Województwa Wielkopolskiego będzie Anna Markiewicz, Dyrektorka Biura Współpracy Międzynarodowej w Urzędzie Marszałkowskim. 
Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze