Wydarzenie historyczne z okazji rocznicy nadania Statutu Kaliskiego

W dniu 16 sierpnia, o godzinie 18:00, na Skwerze Historycznym Rozmarek, odbędzie się wydarzenie historyczne upamiętniające 758. rocznicę nadania Statutu Kaliskiego.

Jak informują organizatorzy wydarzenia Statut Kaliski z 1264 roku był pierwszym dokumentem normalizującym pozycję prawną Żydów w Kaliszu. Przepisy w nim zawarte były tak istotne, że król Kazimierz Wielki rozszerzył ich zasięg najpierw na Żydów wielkopolskich, a następnie na wszystkich Żydów zamieszkujących ówczesną Polskę. Potwierdzany przez kolejnych władców Rzeczypospolitej Obojga Narodów (ostatnim był Stanisław August), przez wieki pełnił rolę podstawowej regulacji sytuacji prawnej Żydów w Polsce. 

Statut wyznaczał zakres władzy nad ludnością żydowską, zasady według których Żydzi mogli prowadzić działalność handlową oraz regulował ich relacje z chrześcijanami. Wyróżniały go zwłaszcza dwa przepisy: nie można było oskarżać Żyda o używanie krwi chrześcijańskiej (tzw. oskarżenie o mord rytualny) a w razie nocnej napaści chrześcijański sąsiad miał obowiązek udzielić Żydowi pomocy pod karą grzywny. W Statucie przewidziano także kary za zbezczeszczenie synagog i cmentarzy. Dzięki tym zapisom Statut Kaliski stał się symbolem bezpiecznej egzystencji Żydów w Polsce.

Dorota Swinarska – Miłek

Jednocześnie organizatorzy informują, że drugim impulsem do zorganizowania tych obchodów była prowokacja zorganizowana przez, tzw. „Kamratów” 11 listopada ubiegłego roku w naszym mieście. 

O możliwej prowokacji 11 listopada 2021 r. pisaliśmy kilka dni przed jej zajściem: Rosyjska prowokacja w Kaliszu 11 listopada? (latarnikkaliski.pl)

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze