baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Z jakiej aplikacji korzystamy najczęściej?

Facebook, Instangram, TikTok, Messenger, WhatsApp czy chociażby Twitter to najbardziej oblegane social media, z którymi większość ma styczność na co dzień. Zobaczmy z bliska jak mieszkańcy Kalisza i okolic reagują na nazwy tych aplikacji, z którego wariantu korzystają najczęściej, co pochłania najwięcej czasu i jakie mają opinie w kwestii Internetu, telefonu i ich użytkowania.

Gdzie kaliszanie spędzają najwięcej czasu? Obecnie nie odłącznym elementem życia wielu z nas  jest telefon i Internet… Gdyby nie Internet nie czytalibyście właśnie tego artykuły. To samo dotyczy telefonu, laptopa czy tabletu. To właśnie one dają nam możliwość wirtualnego funkcjonowania. Ma to swoje wady i zalety. Kilkugodzinne siedzenie na portalach społecznościowych to duży minus, ale czy można odejść od tego? Zapewne nie – nie w chwili tak ogromnego postępu technologicznego. Z jakiej aplikacji korzystamy najczęściej? Czego szukamy w Internecie nieustannie? Zobaczcie sami czytając ten artykuł.

Facebook

Wstawianie zdjęć? Wśród młodego pokolenia nie jest już tak popularne publikowanie zdjęć na tym medium, gdyż rolę przejął Instangram. Dużo więcej aktywnych na Facebook’u to osoby z grupy średniej. Publikują zdjęcia, komentarze, szukają różnych fanpage’y. Dostępne są tutaj również grupy ze sprzedażą/kupnem czy strony szkół, uczelni, miejsc kulturowych, placówek administracyjnych czy po prostu strona miasta. Zobaczmy z bliska jaka grupa wiekowa najbardziej oblega Facebook’a.

Ewelina(1979) – „Z aplikacji Facebook, korzystam rzadko, gdyż nie mam na to aż tyle czasu. Zdarzy się, że coś przejrzę, są to przeważnie fanpage, z których mogę się czegoś dowiedzieć czy profile kaliskich mediów, gdzie mogę znaleźć informacje dotyczące bieżących wydarzeń z Kalisza i powiatu kaliskiego. Częściej korzystam z Messenger’a, aczkolwiek też nie pochłania on zbyt wiele mojego czasu.”

Nikodem(2003) – „Często też korzystam z aplikacji Facebook, gdyż sprawdzam właśnie tutaj nowości dotyczących interesujących mnie rzeczy np. piłki nożnej. Nie jest to aplikacja do pisania z innymi osobami, gdyż funkcję komunikatora przejął Messenger, ale nie uważam, że jestem uzależniony od social mediów. Z pewnością ciężko było by mi się z nimi rozstać, gdyż stały się one nieodzowną częścią mojego życia”.

Julia(2003) – „Najwięcej czasu jednakże pochłania mi Facebook. Ogólnie rzec biorąc używam social mediów cały dzień w jakimś stopniu i myślę, że w ciągu dnia są to około 3 godziny. Najbardziej lubię przeglądać social media wieczorem, gdyż są one dla mnie formą odpoczynku i zbierania informacji. Lubię z nich korzystać, ale nie są moim uzależnieniem, gdy robię coś co mnie zajmuje, wcale o nich nie myślę np. podczas treningów na siłowni. Na Facebooku lubię oglądać filmiki, takie jak np. 5minutCreative.”

Bartosz(2003) – „Każda z aplikacji wyróżnia się na swój sposób, lecz jeśli miałbym wskazać jedną ulubioną, byłby to Facebook ze względu na jego rozpowszechnienie i łatwy kontakt z innymi ludźmi, a także liczbę poszczególnych fanpage’y lub grup. Na Facebook’u najczęściej przeglądam stronę główną, na której znajdę aktualności ze świata, memy i inne zdjęcia, posty z których wywodzą się niekiedy interesujące dyskusje (ciekawe do poczytania) oraz kontaktowanie się ze znajomymi. Ogólnie miejsce do rozluźnienia się.”

Messenger

Aplikacja silnie powiązana z Facebook’iem, gdyż jest jego częścią. Służy ona do pisania, wideo rozmów i dzwonienia. Jest darmowa, a jedynym niezbędnym źródłem do jej użytkowania jest Internet. Kiedyś (wcale nie tak dawno) przez Facebook’a tylko się pisało. Obecnie jest to rola Messenger’a. Zobaczmy ile osób z niej korzysta.

Ewelina(1979) – „Messenger to dobry komunikator, choć dużo bardziej wolę korzystać z WhatsApp’a, nie dlatego, że jest to aplikacja w jakiś sposób lepsza, po prostu jestem do niej bardziej przyzwyczajona. Aplikację Messenger założyłam w celu komunikowania się z różnymi grupami (związane z nauką dziecka w szkole), gdyż nie funkcjonują one na WhatsaApp’ie.”

Marlena(1988) – „Lubię komunikować się z koleżankami poprzez Messengera, szczególnie wysyłać sobie zdjęcia z różnych event’ów. Choć lubię także korzystać iMessage, czyli SMS’ów z dostępem do Internetu. Nie wiem, którą bardziej lubię, obie są na bardzo dobrym poziomie”.

Aleksandra(2001) –„Bardzo lubię aplikację Messenger, jest to pierwsza aplikacja jaką sprawdzam zaraz po przebudzeniu. Messenger jest bardzo wygodny do szybkiej komunikacji. Umożliwia zarówno pisanie jak i dzwonienie, więc jest bardzo użyteczny i wielofunkcyjny. Bardzo lubię to, że można nagrywać w nim głosówki, a nie tylko pisać”.

Nikodem(2003) – „Codziennie w social mediach spędzam około 4/5 godzin, często jest to wieczorem, bo wtedy mam najwięcej wolnego czasu, jednakże rano także korzystam z social mediów. Rano, po przebudzeniu bardzo często sprawdzam Messenger’a, gdy mam jakąś wiadomość to na nią odpisuję. Moim zdaniem Messenger to jedna z najlepszych aplikacji do komunikowania się ze znajomymi czy rodziną, gdyż jest łatwa w obsłudze i wiele osób z niej korzysta”.

Julia(2003) – „Moją ulubioną aplikacją wśród social mediów jest Messenger, gdyż mogę się swobodnie porozumiewać z innymi, tylko za pośrednictwem dostępności do Internetu. Jest to też aplikacja, którą włączam od razu, gdy wstanę, żeby zobaczyć nowe wiadomości i informacje. Moim zdaniem Messenger to też najlepsza aplikacja do komunikowania się, jest dużo lepsza i popularniejsza do SMS-ów.”

Natalia(2005) – „Zdecydowanie z social mediów najbardziej lubię Messenger’a, dlatego, że dzięki niej mogę szybko porozumiewać się z przyjaciółmi lub rodziną i to właśnie ta aplikacja pochłania mi najwięcej czasu. Jest to też apka, którą włączam od razu po przebudzeniu. Moim zdaniem jest to najlepsza forma komunikowania się, gdyż wiadomość wysyła się dużo szybciej niż SMS. Ogólnie rzecz ujmując na social media poświęcam 3-4 godziny dziennie, a szczególnie lubię się na nich skupić w godzinach wieczornych.”

Julia(2005) – „Moim pochłaniaczem czasu jest Messenger, ponieważ dzięki niemu mam łatwą i szybką komunikację z innymi osobami, innych aplikacji ( oprócz Instangram’a) używam sporadycznie albo w ogóle. Messenger to też dla mnie możliwość kontaktu z rodziną, z którą na co dzień nie mogę mieć styczności. Na wszystkie social media poświęcam około 20-30h tygodniowo. Na Instagram’a najczęściej wchodzę późnym popołudniem, a Messenger’a używam cały czas. Jeżeli trzeba, bo czasem nie ma innego wyjścia to lubię rozmowy wideo lub wiadomości na Messenger, ale nic nie zastąpi spotkania na żywo. Dzięki temu forma spędzenia czasu może być bardziej różnorodna, można gdzieś iść np. rower, rolki, jechać w jakieś ciekawe miejsce. Jest to dużo zdrowsze.”

Nikola(2005) – „Wertując wszystkie dostępne social media, mogę z pewnością stwierdzić, że moją ulubioną jest Messenger, gdyż jest to szybki komunikator, za co zyskał sobie moją sympatię. Dzięki temu spędzam na tej aplikacji raczej większość czasu. Korzystają z niej prawie wszyscy, a do jej użytkowania wystarczy tylko dostęp do Internetu. Jest to także aplikacja, która towarzyszy mi od rana do wieczora, gdyż zawsze jest potrzeba porozmawiania z kimś lub skonsultowania jakieś sprawy na gorąco.”

Bartosz(2003) –„Najlepszą aplikacją do komunikowania się ze znajomymi, rodziną itp. według mnie jest właśnie Messenger. Uzasadnienie jest proste, ogólnodostępność i popularność sprawiała, że prawie każdy z naszego kręgu posiada ową aplikację. W dodatku jest prosta w obsłudze, czytelna i ma wiele ciekawych opcji, takich jak modyfikowanie wyglądu konwersacji, zmiany nick’ów z daną osobą”

WhatsApp

Aplikacja bardzo podobna do Messenger’a i o podobnych możliwościach, ale ciesząca się popularnością wśród osób starszych. Służy do komunikowania, przesyłania zdjęć, filmików, linków, a także do rozmawiania. Można tworzyć na niej grupy i komunikować się z wieloma użytkownikami na raz. Zobaczmy jakie opinie są na temat tej aplikacji.

Ewelina(1979) – „WhatsApp to jedna z moich ulubionych aplikacji. Komunikuję się z innymi przez SMS’y lub właśnie przez WhatsApp’a. Wygodne jest to, że do jej użytku wystarczy tylko internet. Przeważnie korzystam z niej w celu skontaktowania się z koleżankami. Z córką często przesyłamy sobie zdjęcia właśnie za jej pośrednictwem. Dla mnie jest to naprawdę bardzo fajna aplikacja.”

Aleksandra(2001) – „Nie korzystam z aplikacji WhatsApp, bo niezbyt za nią przepadam, jest dla mnie mało przejrzysta”.

Nikodem(2003) – „Nie korzystam z WhatsApp’a, gdyż jego funkcję spełnia Messenger i wolę korzystać z tej aplikacji”.

Nikola(2005) –„Ciężko mi określić ile czasu codziennie spędzam w social mediach, gdyż jest to uzależnione od natłoku zajęć w ciągu dnia, gdy się nudzę spędzam w Internecie więcej czasu, ale zdarza się też, że nie mam nawet chwili, żeby poszukać czegoś w social mediach. Na pewno mało czasu poświęcam na WhatsApp’a, używam go jedynie do przesyłania zdjęć i filmików, kiedyś to on był moim głównym komunikatorem, a dziś jego rolę przejął Messenger.”

Bartosz(2003) –„Spośród dostępnych social mediów, nie korzystam jedynie z WhatsAppa, ponieważ nie jest mi potrzebny i istnieją dla mnie lepsze komunikatory. Oczywiste jest, że większości z nas ciężko by się żyło bez social mediów, szczególnie gdy już się do nich przyzwyczailiśmy. Nie sądzę jednak, że jestem uzależniony od social mediów, bo i byłbym w stanie bez nich żyć.”

Instangram

Medium, w którym dzieje się bardzo wiele. To tutaj młodzi (ale i nie tylko) publikują zdjęcia czy krótkie filmiki. Popularne zrobiło się też tworzenie dwóch kont wśród użytkowników Instagram’a, pototocznie zwanego Insta. Jedno konto jest oficjalne, publiczne, wstawiane są tam zdjęcia (zwykle mało) pozowane, dopieszczone, którymi chcemy się pochwalić. Na drugie konto, czyli tzw. prywatnego Insta dodajemy małe grono osób, z którymi mamy dość bliskie relacje lub też jesteśmy u nich na prywatnym Insta. Tam wstawiane jest wszystko – zdjęcia korzystne i nie, fotografie z imprez czy krótkie filmiki… Tutaj publikujemy i pokazujemy większość naszego życia. Można się za jego pośrednictwem także komunikować pisząc wiadomości. Zobaczmy ile osób korzysta z tej aplikacji.

Marlena(1988) – ” Instagram to jedna z moich ulubionych aplikacji, szczególnie w kwestii outfit’ów. Szukam tutaj inspiracji na stylizację dla mnie i moich dzieci. Często udaje znaleźć mi się coś ciekawego co włączam do mojej garderoby. Oprócz tego lubię oglądać Instastory celebrytów. Jest to dla mnie bardzo interesujące’.

Aleksandra(2001) – „Lubię przeglądać zdjęcia na Instagram’ie i szukać tutaj inspiracji. Szczególnie wieczorem, choć wiem, że jest to nie zdrowe. Mam wtedy najwięcej czasu, gdyż jestem już po pracy. Ogólnie w social mediach spędzam 3-4 h dziennie, ale nie sądzę, że jestem od nich uzależniona, bo gdy idę do pracy to nie brakuje mi ich”.

Nikodem( 2003) – „Moją ulubioną aplikacją jest właśnie Instagram, gdyż oglądam tam bardzo często zdjęcia, które będą moją inspiracją. Jednocześnie jest to aplikacja, która pochłania mi codziennie najwięcej czasu, gdy zacznę z niej korzystać ciężko jest mi przestać”.

Natalia(2005) – „Często korzystam także z Instagram’a, gdyż lubię przeglądać tam różne treści, które mnie interesują i wyszukiwać różne ciekawostki. Aczkolwiek od social mediów nie jestem uzależniona, bo często gdy jestem na jakimś wyjeździe, czy to z rodzinną, czy z przyjaciółmi to wtedy nie korzystam z nich w ogóle, bo wolę ten czas poświęcić osobą, z którymi się spotykam.”

Julia(2005) – „Bardzo lubię oglądać zdjęcia, także te wirtualne, dlatego moja ulubioną aplikacją jest Instagram. Moja sympatie szczególnie zyskują fotografie pokazujące kempingi, wyjazdy oraz fanpage promujące zdrowe żywienie i uprawianie sportu. Ogólnie ujmując interesują mnie treści o wartościowej tematyce, a dodatkowo wstawiam także swoje posty i publikuje relacje z ciekawszych miejsc i wydarzeń.”

Bartosz(2003) – „W samych social mediach średnio spędzam 2-3 godziny dziennie. Ulubioną porą na to jest poranek oraz noc. Na Instagram’ie oglądam najnowsze zdjęcia osób, które obserwuję, zarówno publicznych jak i znajomych. Często są one kreatywne, inspirujące. Stories pozwala na śledzenie relacji i życia codziennego innych użytkowników, głosowanie w ankietach czy nawiązywaniu więzi odbiorca-artysta. Rzadziej wrzucam coś samemu, chociaż kiedyś może się to zmieni.”

TikTok

Obecny król wśród social mediów i aplikacja pobierana najczęściej. Korzystają z niej użytkownicy z praktycznie każdej grupy wiekowej. Kiedyś aplikacja znana jako Musically. Wtedy najczęściej korzystały z niej młode dziewczyny, tworzące układy ruchowe do wybranych utworów muzycznych. Obecnie wymiar TikTok’a bardzo się rozszerzył. Są tutaj układy, kawały, live’y, losowania, życiowe historie – po prostu wszystko. Jest to „czasowy pożeracz”, który bardzo wciąga i cieszy się ogromna ilością odbiorców.

Ewelina(1979) – „Może nie spędzam dużo czasu na Tik Tok’u, ale lubię tą aplikację. Niektóre treści są nieodpowiednie i nie jestem nimi zachwycona, ale zawsze można przewinąć i ich nie oglądać. Wieczorami, dla relaksu, lubię pooglądać zabawne tiktoki i się pośmiać.”

Marlena(1988) – „Tik Tok to może nie aplikacja rozwijająca, ale na pewno aplikacja, która dostarcza dużo rozrywki i śmiechu. Dodatkowo lubię poszukać tutaj krótkich inspiracji kulinarnych.”

Aleksandra(2001) – „Najwięcej czasu spędzam na Tik Toku, gdyż posiada on algorytm pokazywania filmików o podobnej treści, którymi jest się zainteresowanym i dlatego jest to bardzo wciągające”.

Nikodem(2003) – „Bardzo mało korzystam z aplikacji Tik Tok, właściwie tylko moja siostra jej używa”.

Julia(2003) –„ Aplikacja używaną przeze mnie najmniej jest Tik Tok. Oglądam nieraz Tik Toki, ale jest to bardzo rzadko, gdyż to zajęcie nie za bardzo mnie pochłania, dużo bardziej wole korzystać z Facebook’ a czy Messenger’a.”

Miłosz(2003) – „Nie używam aplikacji Tik Tok, ponieważ według mnie jest tam zbyt dużo idiotycznych i bezsensownych filmików i widzę po prostu jak bardzo młodzi ludzie często nawet 12 lat oglądają to i gadają za przeproszeniem głupoty.”

Natalia(2005) – „Nie korzystam z aplikacji Tik Tok, ponieważ nie ma tam treści, które by mnie interesowały.”

Julia (2005) –„Zdecydowanie Tik Tok to aplikacja zabierająca zbyt duża ilość czasu, poza tym nie mogę patrzeć na niektóre irytujące treści jakie przedstawia oraz na dzieciaki, które nie powinny jej posiadać, bo użytkują ją nie właściwie.”

Nikola(2005)– „Najwięcej czasu spędzam na Tik Toku, nie ze względu na jakieś głębokie treści merytoryczne, gdyż ich ilość jest znikoma, ale po prostu ze względu na to, że jest to dobry „zabijacz” czasu , gdy się nudzę. Czasami z dziewczynami uczymy się układów i same nagrywamy. Jest to też ciekawa opcja, gdy nie ma co porobić.”

 

Twitter

Która grupa wiekowa uwielbia Twiter’a? Młodzież, ich rodzice, a może dziadkowie? Czytając do końca zobaczycie sami. Twitter to aplikacja już dość długo znana. W tej aplikacji użytkownicy mogą wysyłać i odczytywać tzw. tweety, czyli krótkie wiadomości tekstowe (max. 280 znaków). Można obserwować różne profile, a także odpowiadać innym użytkownikom. Ilu zwolenników ma ta aplikacja? Zobaczmy…

Ewelina(1979) – „Aplikacji Twitter nie posiadam, gdyż nie jest mi ona potrzebna. Ogólnie mało czasu spędzam w social mediach, więc nie mam potrzeby posiadania aż tak dużej gamy aplikacji. Dzięki temu nie uzależniam się od nich i mogę spędzać czas aktywnie.”

Nikodem (2003) – „Nie korzystam z Twitter’a, ciężko jest mi jednoznacznie stwierdzić, dlaczego, od początku nie korzystałem i nie jest mi ona niezbędna”.

Aleksandra(2001) – „Z Twitter’a nie korzystam, gdyż w okresie, gdy ja <wchodziłam> w świat social mediów to Twitter nie był zbyt mocno popularny wśród moich znajomych, dlatego nie odczuwałam potrzeby założenia sobie na nim konta”.

Żadna z zapytanych osób, nie jest użytkownikiem aplikacji Twitter, aczkolwiek jest to także popularna aplikacja.

Która z aplikacji jest najlepsza?

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, która z aplikacji jest najlepsza, gdyż słowo „najlepsza” można różnorako odbierać. Czy chodzi o aplikację najczęściej pobieraną, o tą która zabiera najwięcej czasu naszej społeczności, a może o tą, którą najbardziej lubi dana grupa wiekowa. Z pewnością możemy zauważyć, że grupa obecnych licealistów przeważnie wybiera Instagram’a i Messenger’a. Aplikacja, z którą kładą się spać i wstają to właśnie Messenger. Jest też ona wskazywana jako najlepszy i najszybszy komunikator przez tę grupę wiekową. Wśród obecnych licealistów popularnością nie cieszy się Twitter i WhatsApp, gdyż inne aplikacje są atrakcyjniejsze dla tej grupy społecznej. Osoby trochę starsze bardzo często korzystają nie z Messenger’a, a właśnie z WhatsApp’a, ponieważ jest on dla nich po prostu wygodny. Każdy ma swoją ulubioną aplikację. Ważne jest, aby pamiętać, że „social media” to nie wszystko i łatwo można się od nich uzależnić. Jeżeli dawkowanie będzie odpowiednie, to będziemy mieć czas również na inne aktywności jak np. na spacer, jazdę na rowerze czy na spotkanie w kawiarni.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze