Zasady bezpieczeństwa podczas finału WOŚP

Policja jak co roku zaangażuje się w zapewnienie porządku podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której finał już jutro. Jak apelują funkcjonariusze - spokój podczas finału zależy także od stosowania się do zasad bezpieczeństwa przez osoby, które w nim uczestniczą. Warto pamiętać o bezpieczeństwie dzieci i osób starszych oraz o obostrzeniach sanitarnych w związku z panującą epidemią.

Nad zapewnieniem bezpieczeństwa podczas WOŚP czuwać będzie kilka tysięcy policjantów. Funkcjonariusze będą zwracali szczególną uwagę na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, zadbają o bezpieczeństwo wolontariuszy, kwestujących dzieci, a także będą prowadzić działania informacyjno-edukacyjne dla osób starszych.

Porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

  • Każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;
  • Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
  • Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator w widocznym miejscu;
  • Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.

Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim znane „serduszkowe” naklejki. Policja informuje – jeżeli pojawi się podejrzenie,  że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, należy skontaktować się z policją lub strażą miejską. Podobne kroki trzeba podjąć w przypadku podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.

Porady dla wolontariuszy

Zbiórkę pieniędzy należy prowadzić w bezpiecznych miejscach:

  • centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony;
  • głównych ciągach komunikacyjnych;
  • miejscach dobrze oświetlonych;
  • miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych;
  • miejscach objętych monitoringiem kamer, itp.

Nie powinno się przeprowadzać zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które na osiedlach uznawane są za niebezpieczne. Trzeba unikać zbiórek pieniędzy samodzielnie – w grupie jest zawsze bezpieczniej. Policja sugeruje, aby zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe – opiekę osób dorosłych. Szczególnie ważne jest, by wracając do sztabu po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszać się w grupie i korzystać z pomocy znajomych czy bliskich.

Jeżeli będzie taka potrzeba, to warto zwracać się o pomoc do policji lub straży miejskiej. Można im bezpośrednio zgłaszać swoje uwagi na temat bezpieczeństwa podczas prowadzenia zbiórki pieniędzy. “Czasami można zostać zapytanym przez policjantów o to, jak przebiega kwesta – wszystko to z troski o bezpieczeństwo uczestników” – wyjaśniają funkcjonariusze policji.Źródło: KMP Kalisz

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter