Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Zmiany w zakresie rejestracji pojazdów

Od 1 stycznia 2024 r. wchodzą w życie nowe przepisy w zakresie rejestracji pojazdów.

Dotychczasowy obowiązek zawiadomienia o nabyciu pojazdu, zastąpiono obowiązkiem zarejestrowania pojazdu:

1. Właściciel pojazdu będzie obowiązany złożyć wniosek o jego rejestrację w terminie 30 dni od dnia:
◦ nabycia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
◦ dopuszczenia do obrotu przez organ Krajowej Administracji Skarbowej pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej;
◦ sprowadzenia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
◦ W przypadku nabycia pojazdu w drodze spadku termin 30 dni biegnie od dnia prawomocnego orzeczenia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.
2. W przypadku nabycia pojazdu przez przedsiębiorcę, prowadzącego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, wniosek o rejestrację pojazdu należy złożyć w terminie 90 dni.
3. Niezłożenie wniosku o rejestrację pojazdu w wymaganym ustawowo terminie, ale nieprzekraczającym 180 dni podlega karze pieniężnej w wysokości 500 zł za wyjątkiem przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, dla których kara pieniężna wynosi 1000 zł.
4. Niezłożenie wniosku o rejestrację pojazdu w wymaganym ustawowo terminie, ale przekraczającym 180 dni podlega karze pieniężnej w wysokości 1000 zł za wyjątkiem przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, dla których kara pieniężna wynosi 2000 zł.

Ponadto nadal na właścicielu pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spoczywa obowiązek zawiadomienia starosty, w terminie 30 dni o:
• zbyciu pojazdu;
• zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych
w dowodzie rejestracyjnym.
Niezawiadomienie starosty o zbyciu pojazdu w wymaganym terminie (bez względu na ilość przekroczonych dni) podlega karze pieniężnej w wysokości 250 zł.
Zgodnie z przepisami, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2024 r. zawiadomienia o zbyciu pojazdu dokonuje się u starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub czasowego zamieszkania właściciela pojazdu. Jeżeli właścicielem pojazdu jest przedsiębiorstwo wielozakładowe lub inny podmiot, w skład którego wchodzą wydzielone jednostki organizacyjne, zawiadomienie składa się u starosty właściwego ze względu na miejsce rejestracji pojazdu.

Nowe przepisy nie obejmują samochodów zakupionych przed dniem 1 stycznia 2024 roku.

źródło: um, fot.: archiwum

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze