FinalFour
Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS
Ubezpieczenie turystyczne

Co warto wiedzieć kupując ubezpieczenie turystyczne? 10 wskazówek na zbliżający się okres wakacyjny

Przed nami oczekiwany okres wakacyjny, pełen podróży i niezapomnianych chwil. Jednak zanim oddamy się beztroskiemu wypoczynkowi, warto pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym. Karta EKUZ, choć ważna, nie zapewnia pełnego zabezpieczenia zdrowotnego za granicą. Brak dodatkowego ubezpieczenia może przynieść wysokie koszty, szczególnie w przypadku konieczności transportu powrotnego do kraju. Rozwiązaniem jest ubezpieczenie turystyczne – co trzeba o nim wiedzieć?

Spis treści:

  1. Karta EKUZ nie daje pełnego zabezpieczenia
  2. Wyłączenia odpowiedzialności
  3. Następstwo nieszczęśliwych wypadków – NNW
  4. OC w życiu prywatnym – czy jest konieczne?
  5. Polisa roczna wcale nie taka droga.
  6. Bagaż
  7. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji
  8. Sport podczas wyjazdu
  9. Praca, a ubezpieczenie turystyczne
  10. Wykup udziału własnego przy wynajmie samochodu.
  11. Ubezpieczenie turystyczne – podsumowanie

Wyjeżdżając na wakacje nikt z nas nie przewiduje, że może stać się coś złego. Przecież będziemy uważać… Niestety zbyt wiele sytuacji jest niezależnych od nas samych i poleganie tylko na szczęściu może nie wystarczyć. Zdecydowanie bezpieczniej jest kupić sobie święty spokój za parędziesiąt złotych i w sytuacjach skrajnych nie musieć się martwić skąd wziąć kilkadziesiąt tysięcy złotych na pokrycie kosztów leczenia.

Karta EKUZ nie daje pełnego zabezpieczenia

Wyrobienie karty EKUZ (europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego) jest jak najbardziej wskazane przy wyjeździe zagranicznym. Karta jest darmowa i pokrywa sporo świadczeń. Niestety nie daje ona pełnego zabezpieczenia i brak wykupionego ubezpieczenie turystycznego może nas narazić na spore koszty. Przykładowo transport powrotny do Polski jest zawsze płatny przez pacjenta, skorzystać można tylko i wyłącznie z placówek publicznych. W każdym kraju świadczenia pokrywane z EKUZa są inne, ze szczegółami można zapoznać się na stronie: Zasady leczenia z EKUZ w poszczególnych krajach | Pacjent.

Wyłączenia odpowiedzialności

Dobrze przygotowana polisa turystyczna będzie dawała nam pełną ochronę. Trzeba jednak pamiętać, że pewne sytuacje będą wymagały jej rozszerzenia i odpowiedniej dopłaty za zwiększone ryzyko. Jeżeli podczas wyjazdu będziemy uprawiać nietypowe, ryzykowne sporty warto zweryfikować czy w danym towarzystwie ubezpieczeniowym nie będzie wymagana stosowna deklaracja. Musimy też określić czy cierpimy na jakieś choroby przewlekłe. Brak takiej deklaracji będzie skutkować odmową wypłaty świadczenia.

Następstwo nieszczęśliwych wypadków – NNW

Często ludzie myśląc o polisie turystycznej pytają o NNW na wyjazd. Tak naprawdę najważniejszym elementem ubezpieczenia są koszty leczenia. NNW to dodatek, który zapewnia nam wypłatę środków za uszczerbek na zdrowiu. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca nam jakiś procent liczony od głównej sumy ubezpieczenia zgodnie z tabelami uszczerbków, które znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Dlatego warto, aby suma w ramach NNW była jak najwyższa – im wyższa suma, tym wyższa wypłata dla nas w razie jakiegoś wypadku. Pozwala to później na większy komfort przy leczeniu, rehabilitacji itd., które będą miały miejsce już po powrocie do kraju.

OC w życiu prywatnym – czy jest konieczne?

Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym to istotny element ubezpieczenia, ponieważ może zapewnić zadośćuczynienie osobom trzecim jeśli uszkodzimy ich mienie lub zrobimy im samym krzywdę podczas wyjazdu. Zaliczyć do tego możemy chociażby przypadkowe zniszczenia w pokoju hotelowym czy jakiekolwiek inne sytuacje, do których może dojść podczas wyjazdu. „Składając” lusterko jakiegoś drogiego auta podczas przejażdżki rowerowej możemy mocno popsuć sobie wyjazdowy budżet bez dodatkowego zabezpieczenia. Z zakupu OC na polisie turystycznej możemy jednak zrezygnować w przypadku kiedy mamy je wykupione np. w ramach ubezpieczenia domu lub mieszkania. Warto więc świadomie dokonywać zakupu żeby nie przepłacać.

Polisa roczna wcale nie taka droga.

Dla osób często wyjeżdzających za granicę, w tym służbowo, dobrym rozwiązaniem może być wykupienie polisy rocznej z powrotami. Będzie ona znacznie tańsza niż ubezpieczanie kilku dłuższych wyjazdów w roku. Trzeba jednak taki zakup przemyśleć. Osoba wyjeżdzająca w roku dodatkowo np. na narty i tak powinna wykupić osobne ubezpieczenie rozszerzone o uprawianie sportów zimowych. Ubezpieczenie roczne to wygodna opcja chociażby dla osób często wyjeżdzających służbowo.

Bagaż

Kolejnym możliwym dodatkiem do polisy jest ubezpieczenie bagażu. Oprócz wypłaty za uszkodzenie naszych rzeczy, firma ubezpieczeniowa w razie utraty bagażu lub opóźnienia w jego dostarczeniu zwróci nam też koszty nabycia niezbędnych ubrań czy przyborów toaletowych oraz koniecznych noclegów i posiłków.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Jeśli nasza podróż jest kosztowna i z różnych względów obawiamy się, że może do niej nie dojść warto wykupić sobie ubezpieczenie kosztów rezygnacji. Takie ubezpieczenie obejmie koszt w pełni zorganizowanej wycieczki wykupionej w biurze podróży, ale też usługi wykupionej indywidualnie jak noclegi czy loty. Do przyczyn, które będą uprawniały do zwrotu pieniędzy należą m.in. utrata dokumentów, śmierć bliskiej osoby, nagła choroba czy wypadek lub wezwanie do sądu. Taką polisą powinniśmy zainteresować się od razu po opłaceniu wycieczki czy usług ze względu na krótki czas, który dają towarzystwa ubezpieczeniowe na wykupienie ochrony.

Sport podczas wyjazdu

Jeśli nasz wyjazd będzie obfitował w aktywne spędzanie czasu powinniśmy zweryfikować czy dany sport nie jest przypadkiem uznawany przez firmę ubezpieczeniową za ryzykowny/ekstremalny. Do takich mogą należeć m.in. jazda na nartach/snowboardzie poza wyznaczonymi trasami, downhill, szybownictwo czy windsurfing. Podczas wyjazdów w rejony górskie również warto mieć na uwadze od jakiej wysokości wspinaczka jest uznawana za sport ryzykowny.

Praca, a ubezpieczenie turystyczne

Zdarza się, że mamy okazję wyjechać za granicę i sobie dorobić albo po prostu pracodawca wysyła nas w podróż służbową. Ubezpieczenie turystyczne również w takiej sytuacji warto wykupić. Praca biurowa czy po prostu delegacja nie wymaga rozszerzenia zakresu. Inaczej jest w sytuacji kiedy będziemy pracować fizycznie lub w niebezpiecznych warunkach. Zawsze warto przedstawić agentowi ubezpieczeniowemu rzetelną informację czym dokładnie będziemy się zajmować.

Wykup udziału własnego przy wynajmie samochodu.

Podczas urlopu często korzystamy z auta z wypożyczalni. Zazwyczaj firmy stosują tzw. udział własny w przypadku uszkodzenia pojazdu i blokują nam niemałe kwoty na karcie kredytowej bądź płatniczej. Rzadziej pobierają gotówkę. Żeby uniknąć nadprogramowych wydatków w razie kolizji warto wykupić sobie zniesienie udziału własnego i spokojnie cieszyć się wypoczynkiem.

Ubezpieczenie turystyczne – podsumowanie

Dobór optymalnej polisy najlepiej powierzyć agentowi ubezpieczeniowemu, który przeprowadzi rzetelną analizę potrzeb. Warto też samemu zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia oraz sprawdzić czy na polisie wszystkie dane są zgodne ze stanem faktycznym.

Gold Multi-Service to firma kompleksowo obsługująca klientów na terenie całej Wielkopolski. Oferujemy profesjonalną pomoc w znalezieniu optymalnych rozwiązań ubezpieczeniowych dla naszych klientów. Mamy dostęp do ponad 20 towarzystw ubezpieczeniowych. Stawiamy przede wszystkim na rzetelność, uczciwość, wysoką jakość obsługi i elastyczność wobec klienta – my dopasujemy się do Ciebie, a nie Ty do nas. Zadzwoń pod 697 695 562 lub napisz na mikolaj.cierechowicz@goldms.pl i sam sprawdź, że warto z nami współpracować.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze