baner_AK
reklama-SWWS
baner_AK

Czerwcowe zbiory inwestycji

Długie, (czasami) ciepłe dni, początek wakacji i koniec… części prac, które uprzykrzały nam życie przez poprzednie kilka miesięcy. Z łezką w oku patrzymy na zakończenie prac w centrum, bo to koniec pewnego etapu, w którym mogliśmy informować Was o postępach w sercu miasta. Tyle zapowiedzi, konsultacji, pięknych wizualizacji, tyle nerwów i uciążliwości, odwlekania w czasie rozpoczęcia, a później zakończenia inwestycji. Ale stało się. Największe działania w centrum na tę chwilę zakończone. Nasza mapa inwestycji ma także zakładkę „Inwestycje zrealizowane” i właśnie tam w czerwcu trafiło kilka przedsięwzięć. Ale… nie samym śródmieściem Kalisz żyje!

Oczywiście prace zakończyły się na Plantach i woonerfach. Zieleniec zyskał zupełnie nowe, odświeżone oblicze. Granitowe chodniki, mnóstwo różnokolorowych roślin, nowe ławki i latarnie, nocna iluminacja zieleni, pomnika i całego otaczającego go placu. Kto śledził nas na bieżąco, widział krok po kroku jakie zmiany następowały. Podobnie z Zamkową, Śródmiejską i Piskorzewską. Pojawiła się tam zieleń (niestety część drzewek uschła w przeciągu dwóch tygodni od wsadzenia… nadal czekamy na ich wymianę) i specjalnie projektowane dla Kalisza meble – latarnie, ławki, kosze, stojaki i donice. Znaki drogowe pojawiły się w mniejszych formatach, a słupki, na których są zamontowane, pomalowano na kolor pasujący do pozostałych elementów.

Bliska ukończenia jest hala budowana przez Commercecon dla Panattoni, w której swoje miejsce znajdzie Halfen. Obok, gdzie działa firma Antczak, jedna z hal jest już gotowa, a druga niebawem zacznie „wyrastać” z ziemi.

Na ul. Śródmiejskiej (fragment od Rogatki do mostu Kamiennego) pracę komplikuje cały czas separator deszczowy, przez co „powyżej” Fabrycznej praca na jezdni stanęła. Układane są na całości chodniki, a na Złotym Rogu budowana jest zatoka autobusowa. Ciekawiej prezentuje się odcinek bliżej Rogatki. W ostatni weekend czerwca drogowcy zerwali stary asfalt i położyli pierwszą warstwę nowej nawierzchni, więc komfort przejazdu znacznie się poprawił. Na miejscach postojowych prowadzone są prace kosmetyczne (w bruku wycinane są pasy, w które układana jest kostka granitowa), wycięto także stare drzewa.

Przebudowa DW 450 nie daje spać nie jednemu. I nie chodzi tu o hałas, tylko o minimalne postępy i widmo przedłużających się utrudnień. Na fragmencie ul. Częstochowskiej w zasadzie nadal za wiele się nie zmieniło, ale firma wzięła sobie na barki już kolejny fragment i rozkopała odcinek Nowego Światu przed Komendą Miejską PSP.

Zdecydowanie lepiej prace idą na Rajskowskiej. Na odcinku wgłębi osiedla ułożone są już chodniki, a asfalt wylano aż do mostu. Samego mostu co prawda nie ma, bo ze starej przeprawy nie zostało zbyt wiele. Im bliżej ul. Łódzkiej, tym więcej pracy, bo do wykonania zostały chodniki, a na jezdni jest jedynie piach. Jednak i tutaj miło patrzy się na postępy.

Równie dobrze do pracy wzięto się przy przebudowie fragmentu ul. Konopnickiej. Już w pierwszych dniach od rozpoczęcia prac było widać werwę i co najważniejsze efekty. Część asfaltu jest już zdjęta, pojawiły się nowe krawężniki i chodniki. Ciekawostką jest to, że zarówno tutaj, jak i na Częstochowskiej (w tym przypadku jako partner konsorcjum) działa ta sama firma…

Niebawem rozpocząć powinna się przebudowa ul. Toruńskiej i Puckiej – w tym przypadku został wybrany wykonawca. Do 5 lipca ZDM czeka na oferty firm, które chciałyby przebudować fragment alei Wojska Polskiego od ul. Majkowskiej do Kościuszki – w czerwcu opublikowano ogłoszenie. Miasto ogłosiło także przetarg na wykonanie tężni solankowej, a ponowiony został przetarg na pumptrack, ponieważ w poprzednim postępowaniu oferty było dużo… dużo za drogo.

W terminie nieco przesunął się remont mostu kolejowego na Prośnie – robotników mamy zobaczyć od 15 lipca. Prace, po wielu miesiącach oczekiwań, rozpoczęły się przy ul. Towarowej, gdzie powstanie budynek wielorodzinny RiverSide. Inwestorem jest kaliski deweloper – Antczak. Prace nie zwalniają tempa na jego pozostałych obiektach – przy Łódzkiej i Garnacarskiej.

Podobnie, jak już było wspominane podczas wcześniejszych podsumowań, prace posuwają się do przodu na inwestycjach MTM – przy Poznańskiej, Owsianej czy Dobrzeckiej. W tyle nie zostaje budynek, przy ul. Legionów, który już teraz widać – jest potężniejszy niż otaczające go obiekty. Także czwarty blok Nowego Dobrzeca „rośnie jak na drożdżach”. Na osiedlu Krajobrazowym dwa postawione budynki są obecnie ocieplane. Przy tym ostatnim powstaje także niewielki pawilon handlowy. Poza tym w mieście w początkowej fazie budowy jest ALDI po Blaszaku przy Podmiejskiej oraz LIDL, którego budynek widzimy już w kształcie, który kojarzyć nam może się właśnie z tą siecią dyskontów.

Pod budowę Domu Opieki na Ogrodach w czerwcu wmurowano kamień węgielny. W tym roku powinniśmy widzieć tam już wylane fundamenty. Dodatkowo rozpoczęły się kolejne prace konserwatorsko-restauratorskie przy katedrze kaliskiej – tym razem skupiające się na wieży. Tak w skrócie wyglądał czerwiec w inwestycjach. Oczywiście na bieżąco i bardziej szczegółowo możecie zapoznać się z wybranymi obiektami na naszej mapie inwestycji. W tym miejscu życzę udanych wakacji – mam nadzieję, że nie będą to również dla Kalisza wakacje od inwestycji.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
dsdds

fajne podsumowanie, oby jak najwięcej inwestycji w Kaliszu

Najnowsze