baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM
reklama-SWWS

Drzwi otwarte Akademii Kaliskiej okiem Dariusza Pycha

W Sejmie przegłosowano już ustawę powołującą do życia Uniwersytet Kaliski. Nie jest tajemnicą, że zakrojone na szeroką skalę starania władz uczelni o przekształcenie akademii w uniwersytet trwały od kilku lat.

Mało kto wie, ile pracy zostało wykonane, aby przekonać do współpracy naukowców, którzy będą stanowili kadrę badawczo-dydaktyczną na kierunku lekarskim. Mało kto wie, że do rektora prof. Andrzeja Wojtyły sami zgłaszają się samodzielni pracownicy naukowi z propozycją założenia na uczelni Wydziału Prawa. Sam wniosek o kształcenie na kierunku prawo jest już procedowany. Nie wszyscy też wiedzą, że Akademia Kaliska już dziś wchodzi w skład konsorcjum naukowego, które tworzy 12 uniwersytetów i instytutów europejskich.

Poczekamy – zobaczymy, póki co władze uczelni oraz kadra dydaktyczna robią wszystko, aby uczelnia spełniała wszystkie kryteria niezbędne do utworzenia Uniwersytetu Kaliskiego.

Korzystając z dni otwartych Akademii Kaliskiej zawędrowałem na ul. Nowy Świat, gdzie mieści się Wydział Nauk Społecznych. Dołączyłem do grupy uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego i z „Kościuszkowcami” przeszedłem cały „szlak bojowy” przygotowany dla potencjalnych rekrutów.

Towarzyszyła przy tym mnie i całej grupie dr Katarzyna Mikurenda, przewodnicząca Zespołu ds. Promocji Wydziału Nauk Społecznych Akademii Kaliskiej.

Pierwsze co zrobiło na mnie duże wrażenie to przestronność pomieszczeń – ogromna aula na co najmniej kilkaset osób, duża biblioteka i czytelnia i łatwy dostęp studentów do bazy danych bibliotek wszystkich wydziałów. Uczelnia ma swoje wydawnictwo, w którym wydaje m.in. podręczniki dla studentów, nie trzeba ich więc kupować – są dostępne w uczelnianych wypożyczalniach.

Polska jest trzecim od tyłu krajem, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na drogach. Stoimy na „odwróconym podium” bez dumy narodowej. W tej kategorii mamy nawet odpowiednika Lewandowskiego zaczyna się na „F”, (znany w internecie polski pirat drogowy).

Kasia i Artur – członkowie Koła Naukowego Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego – pokazali młodzieży licealnej kilka sztuczek. Po założeniu specjalnych okularów organizm reaguje tak, jakby był pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Kilkoro ochotników nie mogło przejść prosto kilku kroków, ani złapać rzucanej do nich piłki. Zajęcia prowadził dr Wiesław Jaszczur – ekspert ds. bezpieczeństwa.

Kolejny etap „toru przeszkód” poprowadził dr płk Mirosław Kuświk. Uświadomił młodzieży, że po tym kierunku mogą ubiegać się o pracę w służbach mundurowych. Wraz z asystentem pokazał kilka praktycznych metod samoobrony. Ich skuteczność nie polega na używaniu dużej siły, a raczej na szybkości reakcji i znajomości słabych punktów na ciele człowieka.

Jakby tego było mało młodzież udała się do laboratorium kryminalistyki, gdzie wykładowca dr Norbert Prusiński omówił z młodzieżą działanie systemu zarządzania kryzysowego „Jaśmin”. Nie wiem, czy to nie jest ściśle tajne, więc przejdźmy dalej do logistyki. Tu w laboratorium dr Leszek Szczupak zapewnił, że 99 proc. absolwentów od razu otrzymuje zatrudnienie nawet w Kaliszu w takich firmach jak np. Comforty czy Colian. W nowoczesnym laboratorium studenci obsługują magazyny czy nadzorują załadunek.

Przechodzimy do sali, gdzie oczekuje nas ekspert od kryminalistyki. Na korytarzu ciemnoskórzy studenci i studentki, to stypendyści Erasmusa, którzy na zajęciach z zarządzania uczą się prowadzić własną firmę, wykorzystując zakupiony przez uczelnię program do symulacji biznesowych – w małych zespołach współpracują, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki w swoich przedsiębiorstwach i rywalizują z innymi zespołami, które prowadzą wirtualne firmy na tym samym rynku. Studenci Akademii Kaliskiej też korzystają z programu Erasmusa, którzy na zajęciach z zarządzania uczą się prowadzić własną firmę, wykorzystując zakupiony przez uczelnię program do symulacji biznesowych – w małych zespołach współpracują, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki w swoich przedsiębiorstwach i rywalizują z innymi zespołami, które prowadzą wirtualne firmy na tym samym rynku. Studenci Akademii Kaliskiej też korzystają z programu Erasmus+ i wyjeżdżają w czasie studiów do różnych krajów Europy i nie tylko.

„Teraz pobierzemy od was odciski palców” – takimi słowami zwrócił się do młodszych kolegów i koleżanek były słuchacz tej uczelni, a obecnie pracownik Akademii Kaliskiej i Komendy Policji, młodszy aspirant Mateusz Włodarz. Po pobraniu odcisków palców u chętnych osób podzielił się kilkoma uwagami dot. bezpieczeństwa. Poinformował także, że w zeszłym roku w Kaliszu i w najbliższej okolicy nastąpiło 2.500 zdarzeń, w których musiała interweniować Policja. Były zabójstwa, gwałty, narkotyki i dopalacze. Największy odsetek zdarzeń to właśnie kontakt z dopalaczami. To prawdziwa plaga. 90 procent wszystkich zdarzeń niezgodnych z prawem ma miejsce jest pod wpływem substancji psychoaktywnych.

Na koniec kilka ważnych informacji udzieliły mi Dziekan Wydziału Nauk Społecznych dr Beata Wenerska oraz prodziekan ds. Organizacji, Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem Pani dr Izabela Rącka. Dowiedziałem się od nich, że uczelnia od 23 lat systematycznie z sukcesem przechodzi proces akredytacji. Uczelnia co roku poszerza swoją ofertę edukacyjną, dostosowując ją do potrzeb rynku pracy i oczekiwań absolwentów szkół średnich. W roku akademickim 2023/2024 Wydział Nauk Społecznych rozpocznie nabór na nowe kierunki: Logistyka (studia I i II stopnia) oraz Zarządzanie (studia magisterskie). Problemy powoduje niż demograficzny zainteresowanie studentów formą edukacji online jednak, jak podkreśla Pani Dziekan Beata Wenerska, nic nie zastąpi zajęć z bezpośrednim kontaktem nauczyciela akademickiego ze studentami, szczególnie w sytuacji, gdy mają oni możliwość uzyskania praktycznych umiejętności oczekiwanych przez pracodawców. Takie umiejętności zapewniamy naszym studentom.

Fot.: K. Orzechowska

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze