baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

Gąsior: „Pośród inwestycji trudno doszukać się tych, które poprawiałyby czystość”

26 października odbyło się kolejne posiedzenie Komitetu Rewitalizacji, a w jego trakcie odbyła się rozmowa na temat Gminnego Programu Rewitalizacji. Podczas spotkania nie obyło się od licznych zachwytów przedstawicieli miasta nad tym w jakim kierunku nasze miasto zmierza.

[? Monika Gałkowska]

Plany są oczywiście imponujące, jednak koszty jeszcze bardziej okazałe. Nie podano źródła finansowania, wskazano tylko enigmatycznie na fundusze zewnętrzne. Wśród proponowanych inwestycji, poza oczywiście niezbędnymi poprawiającymi komfort życia mieszkańców Śródmieścia, można wymienić Bulwary nad Prosną, zagospodarowanie Złotego Rogu, czy budowę schodów widokowych nad rzeką Prosną. Pośród licznych inwestycji miejskich, trudno doszukać się takich, które poprawiałyby czystość w obszarze rewitalizowanym. Krótki spacer po Śródmieściu uwidacznia ten poważny problem, który istnieje w miejscach planowanych remontów, jak i tych już wyremontowanych.

Przechadzając się wyremontowaną ulicą Zamkową można zaobserwować, że nowa nawierzchnia chodników jest już mocno zabrudzona, a czas tylko pogorszy ten stan. W trakcie jednego z posiedzeń Komitetu Rewitalizacji podniesiono problem konserwacji nowych nawierzchni, jednak temat nie został podjęty przez przedstawicieli Ratusza. Powszechny brud na chodnikach Śródmieścia, to tylko jeden z problemów. Inną poważną „bolączką” centrum Kalisza są wszechobecnie walające się śmieci, brak koszy na odpady, czy częstotliwość ich opróżnienia. Niestety w Gminnym Programie Rewitalizacji trudno znaleźć rozwiązanie tego problemu. Co prawda zgodnie z GPR tylko ponad 40% respondentów twierdzi, że centrum miasta nie jest czyste i zadbane oraz że utrzymanie czystości w miejscach publicznych jest dużym problemem, ale śmiem twierdzić, iż kłopot ten jest naprawdę poważny i niestety pominięty w tym 154 stronnicowym dokumencie.

Włodarze naszego Miasta zamiast planować przecinanie kolejnych wstęg, powinni skupić się przede wszystkim na podstawowych problemach Śródmieścia, jakim poza fatalną nawierzchnią chodników, złym stanem zasobów komunalnych jest także ogólnie pojęta czystość, dlatego w pierwszej kolejności myjmy ulice, chodniki, usuwajmy wszechobecne śmieci oraz egzekwujmy czystość od właścicieli prywatnych nieruchomości, a także mieszkańców Kalisza.

Fot.: arch.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze