Uchwalona została 131 lat temu, zapamiętana przez Polaków aż do dnia dzisiejszego. Była to pierwsza konstytucja w Europie oraz druga na świecie. Stanowiła symbol dążenia do odrodzenia narodu polskiego, wolności oraz dumy. Polacy od lat upamiętniają rocznice jej uchwalenia, nie tylko na terenie kraju.
Uchwalona została dokładnie 3 maja 1791 roku, natomiast uznana jako święto święto narodowe została 29 kwietnia 1919r. Powstała w trudnych czasach, gdy zaborcy dzielili się terenami polski. Celów jej powstania było wiele, jednym z nich była chęć ratowania niepodległości ojczyzny. Czas obowiązywania Konstytucji 3 Maja był bardzo krótki, natomiast Polacy nie zapomnieli o symbolu niezależności państwa oraz wolności jego obywateli. W czasach zaborów obchody rocznicowe były zakazane, mogły skutkować aresztowaniami lub nawet zsyłkami – przekonali się o tym Ci, którzy postanowili celebrować rocznicę uchwalenia konstytucji.
Obchody w trudnych czasach
Konstytucja 3 Maja inspirowała znanych poetów, pisarzy i malarzy, którzy marzyli by znaleźć się w wolnej Polsce. Twórczość artystów można do dziś podziwiać we fragmencie “Pana Tadeusza” oraz obrazie Jana Matejki pt. Konstytucja 3 Maja 1791 roku”. Miasta podobnie tak jak dziś przybierały odświętny wygląd – domy dekorowane były flagami narodowymi, portretami bohaterów narodowych. Obchody 3 Maja charakteryzowały się również bogatym programem kulturalnym oraz sportowym.
Podczas trwania II wojny światowej Polacy nie zapomnieli o ważnym święcie narodowym, którym jest rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na grobach obrońców ojczyzny pojawiały się kwiaty oraz znicze. Jednak obchody nie kończyły się tylko i wyłącznie na cmentarzach. Na budynkach można było zobaczyć flagi narodowe oraz biało-czerwone paski. W 1943 r. nadano nawet 15-minutową audycję z 3 zwrotkami hymnu oraz Rotą.
Celebrowanie za granicami kraju
Obchody uchwalenia Konstytucji są celebrowane nie tylko w Polsce, ale również m.in. na Wileńszczyźnie, w Nowojorskiej Polonii oraz Chicago. Pomimo przebywania za granicami kraju, Polacy nie rezygnują z obchodów ważnych świąt dla narodu polskiego. W tego typu wydarzeniach biorą udział również przedstawiciele władz państwowych – w roku 2021 pomimo restrykcji Mateusz Morawiecki udał się do Wilna, by wspólnie z Polakami uczcić rocznicę 3 Maja.
Zarówno polskie media, jak i te zagraniczne wspierają tożsamość narodową Polaków przebywających na terenach Polonii, przygotowując chociażby specjalną ramówkę, poświęconą Konstytucji 3 Maja. Lokalne władze również angażują się w patriotyczne wydarzenia. Odbywają się uroczyste Msze np. w Kaplicy Matki Boskiej Miłosierdzia w Ostrej Bramie, w Nowojorskiej Polonii, w Doylestown w stanie Pensylwania i w polskich kościołach w Nowym Jorku. Transmisje ze świątyń można oglądać najczęściej na lokalnych antenach oddziału Telewizji Polskiej. Oprócz tego mają miejsce rozmaite wystawy związane z historią, tradycjami polskimi oraz koncerty.
Kreatywnością wykazali się mieszkańcy nowojorskiego Greenpointu, którzy zorganizowali przejazd kolumny ponad 50 samochodów w biało-czerwonych barwach ulicami Greenpointu, Maspeth i Ridgewood.
Obecni byli również polonijni harleyowcy. Ks. Grzegorz Markulak z kościoła św. Stanisława Kostki na Greenpoincie poświęcił polskie flagi mówiąc “Co roku oddajemy cześć fladze, i naszemu dziedzictwu. Dzisiaj jest także nasze święto, Święto Polonii, bądźmy więc dumni z biało-czerwonej ojczyzny”.
3 Maja w Kaliszu – kiedyś i dziś
W zeszłym roku w Grodzie nad Prosną odbył się koncert zespołu kameralnego Filharmonii Kaliskiej, który można było oglądać zdalnie. Natomiast w kaliskiej katedrze odbywała się Msza w intencji ojczyzny, celebrowana przez biskupa Damiana Bryla. Więcej szczegółów dot. obchodów rocznicowych w Kaliszu na przestrzeni lat znajdziecie TUTAJ.
Natomiast w tym roku na mieszkańców Kalisza czeka wiele atrakcji.
- Na Głównym Rynku o godz. 10.00 rozpocznie się uroczystość patriotyczna. W programie słowno-muzycznym wystąpią dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 7 im. Adama Mickiewicza w Kaliszu. Oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Dęta “Gród nad Prosną”.
- “Trzeciomajówka” W trakcie wydarzenia nie zabraknie atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Będą konkursy, animacje, zabawy sportowo-rekreacyjne przy muzyce na żywo i grillu. Wydarzenie odbędzie się w Parku Miejskim, polanie za restauracją KTW o godzinie 16:00.
- Odbędzie się również zwiedzanie izby muzealnej w polskim schronie bojowym z 1939 r. z linii przedmoście Kalisz. Obiekt forteczny zlokalizowany jest w Kaliszu przy ul. Pogodnej 6 (Szczypiorno). Zobaczyć będzie można rekonstrukcję izby bojowej w schronie, farbomaskowanie jego elewacji zewnętrznej, wystawa militariów i wiele innych atrakcji. Wydarzenie będzie odbywało się w godzinach 11-17.
- O godz. 11.15 odbędzie się Msza za ojczyznę w Katedrze w intencji ojczyzny koncelebrowana przez Biskupa Kaliskiego.
Źródło: Miasto Kalisz, Twitter PolishSlavicFCU