Jak Polacy celebrują rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja?

Uchwalona została 131 lat temu, zapamiętana przez Polaków aż do dnia dzisiejszego. Była to pierwsza konstytucja w Europie oraz druga na świecie. Stanowiła symbol dążenia do odrodzenia narodu polskiego, wolności oraz dumy. Polacy od lat upamiętniają rocznice jej uchwalenia, nie tylko na terenie kraju.

Uchwalona została dokładnie 3 maja 1791 roku, natomiast uznana jako święto święto narodowe została 29 kwietnia 1919r. Powstała w trudnych czasach, gdy zaborcy dzielili się terenami polski. Celów jej powstania było wiele, jednym z nich była chęć ratowania niepodległości ojczyzny. Czas obowiązywania Konstytucji 3 Maja był bardzo krótki, natomiast Polacy nie zapomnieli o symbolu niezależności państwa oraz wolności jego obywateli. W czasach zaborów obchody rocznicowe były zakazane, mogły skutkować aresztowaniami lub nawet zsyłkami – przekonali się o tym Ci, którzy postanowili celebrować rocznicę uchwalenia konstytucji. 

Obchody w trudnych czasach

Konstytucja 3 Maja inspirowała znanych poetów, pisarzy i malarzy, którzy marzyli by znaleźć się w wolnej Polsce. Twórczość artystów można do dziś podziwiać we fragmencie “Pana Tadeusza” oraz obrazie Jana Matejki pt. Konstytucja 3 Maja 1791 roku”. Miasta podobnie tak jak dziś przybierały odświętny wygląd – domy dekorowane były flagami narodowymi, portretami bohaterów narodowych. Obchody 3 Maja charakteryzowały się również bogatym programem kulturalnym oraz sportowym.

Podczas trwania II wojny światowej Polacy nie zapomnieli o ważnym święcie narodowym, którym jest rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na grobach obrońców ojczyzny pojawiały się kwiaty oraz znicze. Jednak obchody nie kończyły się tylko i wyłącznie na cmentarzach. Na budynkach można było zobaczyć flagi narodowe oraz biało-czerwone paski. W 1943 r. nadano nawet 15-minutową audycję z 3 zwrotkami hymnu oraz Rotą. 

Celebrowanie za granicami kraju

Obchody uchwalenia Konstytucji są celebrowane nie tylko w Polsce, ale również m.in. na Wileńszczyźnie, w Nowojorskiej Polonii oraz Chicago. Pomimo przebywania za granicami kraju, Polacy nie rezygnują z obchodów ważnych świąt dla narodu polskiego. W tego typu wydarzeniach biorą udział również przedstawiciele władz państwowych – w roku 2021 pomimo restrykcji Mateusz Morawiecki udał się do Wilna, by wspólnie z Polakami uczcić rocznicę 3 Maja.

Zarówno polskie media, jak i te zagraniczne wspierają tożsamość narodową Polaków przebywających na terenach Polonii, przygotowując chociażby specjalną ramówkę, poświęconą Konstytucji 3 Maja. Lokalne władze również angażują się w patriotyczne wydarzenia. Odbywają się uroczyste Msze np. w Kaplicy Matki Boskiej Miłosierdzia w Ostrej Bramie, w Nowojorskiej Polonii, w Doylestown w stanie Pensylwania i w polskich kościołach w Nowym Jorku. Transmisje ze świątyń można oglądać najczęściej na lokalnych antenach oddziału Telewizji Polskiej. Oprócz tego mają miejsce rozmaite wystawy związane z historią, tradycjami polskimi oraz koncerty.

Kreatywnością wykazali się mieszkańcy nowojorskiego Greenpointu, którzy zorganizowali przejazd kolumny ponad 50 samochodów w biało-czerwonych barwach ulicami Greenpointu, Maspeth i Ridgewood.

Obecni byli również polonijni harleyowcy. Ks. Grzegorz Markulak z kościoła św. Stanisława Kostki na Greenpoincie poświęcił polskie flagi mówiąc “Co roku oddajemy cześć fladze, i naszemu dziedzictwu. Dzisiaj jest także nasze święto, Święto Polonii, bądźmy więc dumni z biało-czerwonej ojczyzny”.

3 Maja w Kaliszu – kiedyś i dziś

W zeszłym roku w Grodzie nad Prosną odbył się koncert zespołu kameralnego Filharmonii Kaliskiej, który można było oglądać zdalnie. Natomiast w kaliskiej katedrze odbywała się Msza w intencji ojczyzny, celebrowana przez biskupa Damiana Bryla. Więcej szczegółów dot. obchodów rocznicowych w Kaliszu na przestrzeni lat znajdziecie TUTAJ.

Natomiast w tym roku na mieszkańców Kalisza czeka wiele atrakcji.

  • Na Głównym Rynku o godz. 10.00 rozpocznie się uroczystość patriotyczna. W programie słowno-muzycznym wystąpią dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 7 im. Adama Mickiewicza w Kaliszu. Oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Dęta “Gród nad Prosną”.
  • Trzeciomajówka” W trakcie wydarzenia nie zabraknie atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Będą konkursy, animacje, zabawy sportowo-rekreacyjne przy muzyce na żywo i grillu. Wydarzenie odbędzie się w Parku Miejskim, polanie za restauracją KTW o godzinie 16:00.
  • Odbędzie się również zwiedzanie izby muzealnej w polskim schronie bojowym z 1939 r. z linii przedmoście Kalisz. Obiekt forteczny zlokalizowany jest w Kaliszu przy ul. Pogodnej 6 (Szczypiorno). Zobaczyć będzie można rekonstrukcję izby bojowej w schronie, farbomaskowanie jego elewacji zewnętrznej, wystawa militariów i wiele innych atrakcji. Wydarzenie będzie odbywało się w godzinach 11-17.
  • O godz. 11.15 odbędzie się Msza za ojczyznę w Katedrze w intencji ojczyzny koncelebrowana przez Biskupa Kaliskiego.

Źródło: Miasto Kalisz, Twitter PolishSlavicFCU

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Śmiertelny wypadek w Brzezinach

28 czerwca 2022

25 czerwca o godzinie 23:41 do Stanowiska Kierowania KM PSP...

czytaj więcej»

Pożar ciągnika siodłowego

28 czerwca 2022

28 czerwca Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w...

czytaj więcej»

Ćwiczenia “Woda 2022”

28 czerwca 2022

28 czerwca odbyły się ćwiczenia „Woda 2022” na terenie kąpieliska...

czytaj więcej»

„Cztery pory roku” – projekt Książnicy Pedagogicznej

28 czerwca 2022

Książnica Pedagogiczna w Kaliszu podsumowała całoroczny projekt czytelniczy „Cztery pory...

czytaj więcej»

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

28 czerwca 2022

Artyści z Południowej Wielkopolski reprezentowali nasz region w 56. Ogólnopolskim...

czytaj więcej»

Prace modernizacyjne zakładu Orli Staw

28 czerwca 2022

Trwa realizacja jednego z kluczowych i najbardziej złożonych zadań przewidzianych...

czytaj więcej»