baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

K. Kinastowski – dla części uchodźców Kalisz jest jednym z etapów podróży

Kalisz aktywnie włączył się w pomoc dla Ukraińców. Miasto do przygranicznego Chełma wysłało autobus, którym przybyło 50 obywateli Ukrainy. Na dzisiejszym briefingu prasowym Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski mówił o szczegółach tej akcji.

„Wysłaliśmy autobus do Chełma, chcieliśmy pomóc temu miastu, które z racji bycia granicznym, odbywa się w nim odprawa uchodźców, którzy przyjeżdżają pociągami. Jest to około 500-600 osób dziennie, które na bieżąco powinny być rozwożone w głąb kraju. My jako miasto postawiliśmy taki jeden autobus, cały dzień czekaliśmy na to, żeby go wypełnić. Są pewne problemy, by skompletować uchodźców, którzy chcą przeczekać czy rozpocząć nowy etap życia w naszym mieście. Udało się zebrać 50 osób, z których część pojechała już dalej – Kalisz był dla nic tylko jednym z etapów podróży, miejscem, gdzie nabiorą sił i uspokoją się. My jako miasto, jako wolontariusze, którzy zgłaszają się do nas codziennie, będziemy oferować im możliwość przejazdu w inne miejsca – do swoich znajomych i tam, gdzie będą chcieli dotrzeć. Grupa ta ma bardzo dobre warunki, jest wśród nich spora grupa dzieci. Potrzebują kilku dni na zorientowanie się w swojej sytuacji. Jesteśmy w stanie zapewnić im pomoc prawną, pomoc w zakresie wymiany waluty. Zatem pierw doraźna pomoc, następnie będziemy próbować im się tutaj odnaleźć. Osoby, które chcą podjąć pracę, taką możliwość dostaną. Są zakłady, które oferują bardzo dobre warunki zatrudnienia, więc jeżeli ktoś będzie w Kaliszu chciał zostać na dłużej i podjąć pracę, to będzie miał taką możliwość. Będziemy także pomagać z procedurami, które są przed nimi. Obywatele Ukrainy obecnie przebywają tutaj na podstawie paszportu. Pojawi się także specustawa, która ten pobyt zalegalizuje, ponieważ niektóre osoby przyjechały bez paszportu”.

– powiedział Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej działa infolinia, na której można zgłosić potrzebę wsparcia ukraińskich obywateli, którzy już przebywają w naszym mieście. Infolinia działa pod numerem 506 161 888. Mogą na niej zgłaszać się również osoby, które gotowe są udzielić, w jakiejkolwiek formie, wsparcia obywatelom Ukrainy, również w zakresie tłumaczenia.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze