reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Kalisz dla Ukrainy – edukacja, kultura, rozrywka i wiele więcej

Miasto Kalisz oraz jego okolice z otwartością przyjmują do siebie obywateli Ukrainy, którzy w wyniku wojny zmuszeni są do opuszczania swojego kraju. Pomoc nie opiera się jedynie na zapewnianiu podstawowych środków do życia – mieszkańcy, instytucje, firmy oferują wiele więcej!

OTWARTE DRZWI DO EDUKACJI

Szkoła Podstawowa nr 18 im. Janusza Kusocińskiego w Kaliszu już od poniedziałku rozpocznie zajęcia dla dzieci i młodzieży, które przybyły do naszego miasta z pogrążonej wojną Ukrainy.

 – Spotkania z mamami i ich dziećmi odbywają się tak naprawdę co 15-20 minut. Od poniedziałku ruszymy z nauczaniem. Na ten moment będą to cztery klasy. Dwie na poziomie edukacji wczesnoszkolnej, jedna dla uczniów z klas 4-6 oraz jedna z klas 7-8 – powiedziała Dyrektor Szkoły – Aleksandra Stawicka

Dzieci będą uczyć się na podstawie przepisów dotyczących oddziałów przygotowawczych. Przewiduje się w nich etap pomocy nauczyciela w postaci asystenta znającego język ukraiński i polski. Ponadto dzieci będą uczyć się polskiego jako języka obcego, a pozostałe przedmioty zostaną zrealizowane zgodnie z siatką godzin obowiązującą w szkole. Ze świetlicy na takiej samej zasadzie korzystać będą mogli najmłodsi obywatele Ukrainy. Zapewniona zostanie także pomoc psychologiczna. Rodzice i opiekunowie najmłodszych gości z Ukrainy mogą kontaktować się z Wydziałem Edukacji: 515 760 008 oraz Szkołą Podstawową nr 18 w Kaliszu 62 753 11 32.

Szkoła językowa oraz biuro tłumaczeń LEADER SCHOOL znajdujące się w Kaliszu przy ul. Fabrycznej 1B/1 organizować będzie naukę języka polskiego. Dla obywateli Ukrainy zajęcia będą całkowicie bezpłatne. Wszyscy zainteresowani zgłaszać mogą się pod nr tel.: 62 767-21-21 lub w wiadomości e-mail: biuro@kakol.eu. Osoby, które w przeszłości uczestniczyły w kursach języka polskiego i wyrażają chęć wsparcia działań szkoły proszone są o udostępnienie książek przeznaczonych do nauki jeżyka dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Książki można przekazywać do siedziby znajdującej się w Kaliszu przy ul. Fabrycznej 1B/1.

Organizatorzy proszą jednocześnie o kontakt nauczycieli języka ukraińskiego i rosyjskiego, posiadających odpowiednią wiedzę, niezbędną do pracy z obcokrajowcami oraz wyrażają chęć nauczania. Zgłoszenia można przesyłać na adres: karol@kakol.eu. Ponadto, Leader School i Leonardo School z oddziałem w Kaliszu zatrudni lektorów języka angielskiego z Ukrainy. Osoba zatrudniona prowadzić będzie zajęcia z dziećmi autorską metodą nauczania LEO ENGLISH. O szczegółach zatrudnienia można przeczytać TUTAJ.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu zainicjowała zbiórkę rzeczy, które wykorzystywane będą podczas prowadzenia zajęć z dziećmi pochodzącymi z rodzin ukraińskich. Przydadzą się puzzle, gry planszowe, kolorowanki, artykuły do rysunku i malowania, gry planszowe. Dary przekazywać można do wszystkich placówek Biblioteki. Nadmiar wszelkich materiałów trafi do fundacji podejmujących działania na rzecz obywateli Ukrainy.

Biblioteka oferuje również dostęp do komputerów z internetem w Filii nr 6 oraz Bibliotece Głównej przy ul. Legionów 66, Filii nr 4, przy alei Wolności 27 oraz w Filii nr 9, przy ul. Serbinowskiej 1A. Przygotowana jest również przestrzeń przeznaczona do zajęć z osobami młodymi. Odbywać się będą w filii nr 6 znajdującej się obok Wyższej Szkoły Wymiaru Sprawiedliwości w Szczypiornie.

3 marca Zarząd Główny SBP podjął uchwałę o przyjęciu Apelu o wykluczenie wszystkich rosyjskich organizacji i bibliotek z Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich IFLA. Apel został przesłany do Przewodniczącej IFLA Barbary Lison, Sekretarza Generalnego Geralda Leitnera oraz dziesięciu członków Zarządu IFLA. Informacja została przesłana do wiadomości Ukraińskiego Stowarzyszenia Bibliotek oraz EBLIDA.

Linki do stron, gdzie bezpłatnie można pobrać książki dla dzieci w języku ukraińskim:
– KLIK (różne formaty, w tym rtf) – należy kliknąć „скачати” – pobieranie
– KLIK (6 ebooków dla dzieci udostępnionych bezpłatnie przez wydawnictwo Stary Lew) – tutaj wymagana jest rejestracja wraz z numerem telefonu, na który przychodzi kod umożliwiający zalogowanie się i pobranie ebooków.
Więcej linków na portalu SBP.

W pomoc potrzebującym zaangażowali się studenci Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości, którzy zorganizowali na terenie Kampusu SWWS miejsce zabaw dla dzieci, gdzie prowadzone są animacje dla najmłodszych. Młodzież oraz dzieci mają możliwość uczestnictwa m. in. w treningach piłki nożnej, zajęciach sensorycznych oraz różnego rodzaju formach aktywnego spędzania wolnego czasu. Dla dorosłych planowane są m.in. zajęcia nordic walkingu oraz lekcje języka polskiego, które rozpoczną się w przyszłym tygodniu.

DAWKA SPORTU DLA MŁODYCH

Z pięknym gestem wyszedł również Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu. Dzieci i młodzież w wieku od 3 do 18 lat będą mogły skorzystać bezpłatnie z krytej pływalni znajdującej się przy ul. Łódzkiej 19-29. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych w każdy czwartek i piątek w godzinach:

– 9:00-9:45
– 9:45-10:30
– 10:30-11:15

Dzieci od 3 do 13 lat korzystać z pływalni będą mogły wyłącznie pod opieka dorosłych. Wstęp możliwy będzie po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym pod numerem 62 767-10-08.

– Wszedłem w kontakt z WOPR-em, z którym współpracujemy na co dzień. Oprócz naszego ratownika dzieci i młodzież z Ukrainy będą znajdowały się każdorazowo pod opieką wolontariusza WOPR” – dodaje dyrektor OSRiR – Mirosław Przybyła 

Dodatkowo Eurosoul sp. z o.o., organizujący spektakl „Tajemnica bańki szczęścia”, przeznaczył 100 zaproszeń dla dzieci w wieku 3-10 lat wraz z dorosłym opiekunem. Spektakl odbędzie się 16 marca o godzinie 18:00. Zaproszenia odebrać można w Dziale Organizacji Imprez OSRiR ul. Łódzka 19-29, pok. 110 w godzinach 8:00-15:00. Nr tel.: 62 767-22-08, wew. 3.

ROZRYWKA I KULTURA

Jedną z pierwszych inicjatyw była ta zaproponowana przez sieć kin Helios. Od 4 marca w kaliskim kinie codziennie odbywa się darmowy pokaz filmu dla dzieci w języku ukraińskim. Więcej o tym przeczytać możecie w naszym wcześniejszym artykule – KLIK. Seanse z dubbingiem ukraińskim cieszą się powodzeniem wśród osób przebywających w Kaliszu. Do czwartku kino proponuje film Kosmiczny mecz natomiast już od piątku 11 marca zaprasza na produkcję „Tom&Jerry”.

– Idea darmowych seansów dla dzieci przybywających do Polski z Ukrainy, powstała z naturalnej potrzeby reakcji na dramat dotykający uchodźców. Jako spółka zastanawialiśmy się nad możliwymi formami pomocy i uznaliśmy, że zrobimy coś, na czym znamy się najlepiej, czyli postaramy się dostarczyć dzieciom choć odrobinę pozytywnych wrażeń – skomentowała dyrektor kina – Barbara Mąkosa

Dom Sąsiedzki wraz ze stowarzyszeniem Multi.Art udostępni przestrzeń dla obywateli Ukrainy i ich dzieci.

Wiemy, że w takich chwilach każda forma zbliżenia się do „normalności” przynosi wytchnienie, szczególnie dzieciom. Mamy do dyspozycji w pełni wyposażoną kuchnię – możemy razem gotować obiady. Mamy też bezpieczną przestrzeń do zabaw dla dzieci i dużo zabawek. To teraz ważne aby pozwolić im na chwilę odetchnąć od tego, co przechodzą, a rodzicom dać czas na załatwianie np. formalności związanych z pobytem. Mamy miejsce do tego, żeby się spotkać, być razem i wspierać, a to jest chyba najważniejsze – czytamy w poście zamieszczonym przez organizatorów.

Dom Sąsiedzki jest otwarty codzienne przez 5 godzin – harmonogram zajęć na dany tydzień znaleźć można na Facebooku. W przypadku dużego zainteresowania istnieje szansa wydłużenia czasu pracy. W każdy poniedziałek odbywają się porady prawne dla obywateli/-lek Ukrainy.

Informacja Turystyczna zorganizuje zajęcia plastyczne, wstępnie planowane są one od poniedziałku do piątku w godzinach od 12:00 do 13:00 w piwnicy ratuszowej, w której znajduje się sala warsztatowa. W Skryptorium dzieci będą mogły skorzystać z zabaw na dywanie interaktywnym. Ponadto wszyscy chętni będą mogli zwiedzić wieżę ratuszową wraz z tarasem widokowym.

– Powstały plany zajęć dla dzieci w wieku od lat 5 do 15 oraz zwiedzanie Ekspozycji multimedialnej w ratuszu przez uchodźców z Ukrainy w każdym wieku, która przybliży gościom historię i kulturę naszego miasta. Plany nie są jeszcze doprecyzowane z racji tego, iż wciąż trwa zbiórka dla Kamieńca Podolskiego, która powoduje iż pomieszczenia przeznaczone na zajęcia dydaktyczne w ratuszowej piwnicy są zajęte przez dary przynoszone przez mieszkańców. Zajęcia będą mogły się rozpocząć po tym jak transport do Kamieńca wyjedzie z Kalisza. Ponadto wciąż trwają ustalenia co do dyspozycyjności studentek- tłumaczek z UAM, które są na ten moment rozchwytywane, a których obecność jest przy tego typu propozycjach jest niezbędna- Michalina Bodusz

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu wraz z początkiem maja rozpocznie warsztaty rodzinne, skierowane dla obywateli Ukrainy. Odbywać będą się w Centrum Organizacji Pozarządowych w Kaliszu, a prowadzącymi zostaną studentki WP-A UAM ze Lwowa wraz pracownikami Galerii.

W Akceleratorze Kultury z inicjatywy OKP Wieży Ciśnień im. Bogdana Jareckiego utworzone zostaną zajęcia dydaktyczne dla dzieci i młodzieży. Miałyby odbywać się od godziny 8:00. Planuje się również zorganizowanie warsztatów artystycznych dla najmłodszych. W ramach wolontariatu prowadziliby je studenci oraz absolwenci WP-A UAM.

Filharmonia Kaliska zaprasza wszystkie zainteresowane rodziny ukraińskie na swoje próby generalne, które odbywają się w piątki w godzinach od 10:00 do 13:00.

Kaliskie Linie Autobusowe
poinformowały, że na podstawie decyzji Prezydenta Miasta Kalisza dla obywateli Ukrainy, którzy po 24 lutego opuścili swój kraj, w wyniku wojny – wdrożone zostały darmowe przejazdy w kaliskiej komunikacji. Do bezpłatnych przejazdów KLA uprawniać będzie paszport z datą przekroczenia granicy bądź ukraiński paszport tymczasowy.

fot.: pixabay, archiwum, fb: Dom Sąsiedzki, OSRiR, SP 18, IT, MBP, Leader School 

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze