baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

KoLiber chce dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców!

Przedsiębiorcy coraz częściej opowiadają się za wprowadzeniem dla nich dobrowolnych składek na ubezpieczenie społeczne, wzorem modelu, który sprawdza się np. w Niemczech. W Polsce inicjatorem takich działań jest rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców – Adam Abramowicz, a poparcie dla jego pomysłu wyraził dziś prezes KoLibra Norbert Kustusz.

Prezes kaliskiego KoLibra poinformował dziś, że stowarzyszenie całkowicie popiera inicjatywę dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców. Zadeklarował również, że członkowie rozpoczynają zbiórkę podpisów, aby wspomniana inicjatywa otrzymała rozgłos w opinii publicznej i zyskała poparcie w Sejmie.

Zdaniem Norberta Kustusza, efekt sytuacji gospodarczej, którą dziś obserwujemy jest kulminacją kolejnych rządów w demokratycznej Polsce. – Każdy kolejny rząd nakładał kolejne regulacje, podnosił kolejne składki, daniny, akcyzy, podatki, które sprawiły, iż znajdujemy się w momencie kryzysowym. Pierwszy raz od 2008 roku mierzymy się z kryzysem gospodarczym, a nasze państwo jest właściwie w ruinie, jeśli chodzi o wszelkie czynniki makroekonomiczne – tłumaczył Kustusz. – Warto wspomnieć inflację, największą liczbę zamkniętych przedsiębiorstw w historii III RP oraz to, że kolejne osoby borykają się z ubóstwem. Mimo rosnącego PKB, inflacja niestety je przeżera – zaznaczył.

KoLiber chce dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców!

Jak wskazał Kustusz, jednym z wielu postulatów środowisk konserwatywno-liberalnych na rzecz przedsiębiorców, konsumentów i zwykłych ludzi był przez lata dobrowolny ZUS. – Dziś ku chwale inicjatora, Adama Abramowicza, można powiedzieć, że ta inicjatywa przeobraża się w inicjatywę ustawodawczą. Jest ona niezbędna do tego, aby przyspieszyć wzrost gospodarczy i pobudzić gospodarkę, która aktualnie jest w stagnacji i to nie tylko poprzez wojnę czy pandemię. To, co dzisiaj obserwujemy jest też efektem tego, iż nie przygotowywaliśmy się nigdy na kryzys gospodarczy.

Prezes KoLibra podkreślił, że wysokie koszty ubezpieczeń prywatnych wynikają z monopolu ZUS-u: wszyscy automatycznie jesteśmy wrzucani w system zusowski, dzięki czemu jest pewna ustalona kwota, którą musimy płacić na ubezpieczenie społeczne. Podmioty prywatne, się do tego ustosunkowują, ale nie będą obniżać na siłę swoich cen, kiedy ZUS nie oferuje niższych kwot. To byłaby aberracja gospodarcza.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze