Koncert dedykowany rodzinie Fibiger

Z inicjatywy Ewy Fibiger-Bielskiej i Tomasza Bielskiego, 18 czerwca o godz. 19:00 na patio Centrum Biznesu Calisia One odbędzie się koncert dedykowany Przodkom Rodziny Fibiger.

Tomasz Bielski to absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fletu Elżbiety Dastych-Szwarc. Członek Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. W pracy artystycznej nie ogranicza się do wykonywania muzyki klasycznej, jest również aktywnym i cenionym jazzmanem, kompozytorem, aranżerem i saksofonistą. Jako muzyk sesyjny nagrywał z takimi sławami polskiej muzyki, jak Andrzej Trzaskowski, Andrzej Kurylewicz, Jacek Bednarek, Jerzy Matuszkiewicz, Włodzimierz Nahorny.

Długoletnia współpraca z Henrykiem Kuźniakiem i Lechem Brańskim zaowocowała zaproszeniem Tomasza Bielskiego do udziału w nagraniach muzyki do wielu znakomitych polskich filmów i seriali: Seksmisja, obie części Vabank (reż. Juliusz Machulski), Dwie wigilie (reż. Kazimierz Tarnas), Rośliny trujące (reż. Robert Gliński), Stan wewnętrzny (reż. Krzysztof Tchórzewski), W labiryncie. Jest również autorem muzyki do filmu dokumentalnego „Świat widziany inaczej. Słowiński Park Narodowy” (reż. Bogdan Snarski) oraz autorem opracowań muzycznych spektakli teatralnych, m.in. Król Ból (reż. Karol Stępkowski, Teatr Bajkaw Warszawie) czy Piosenki w Starym Kinie (reż. Andrzej Rozhin, Teatr Capitol w Warszawie).Prowadzony przez Tomasza Bielskiego zespół zarejestrował muzykę do filmu Wielkie oczy (reż.Jakub Z. Ruciński). Jako muzyk sesyjny artysta brał udział w nagraniu ponad 80 płyt.
Jest założycielem i liderem zespołu jazzowego Tomasz Bielski Jazz Orchestra, z którym koncertował w klubach jazzowych w Polsce, Holandii, Niemczech i Skandynawii. Od początku kariery artysta cieszył się dużą popularnością i uznaniem zarówno słuchaczy jak i krytyków za swój profesjonalizm, ogromne wyczucie, elastyczność i swobodę w posługiwaniu się różnymi stylami. Z łatwością i finezją gra na flecie i saksofonie. Wcielenia artystyczne Tomasza Bielskiego są bardzo różnorodne. Kocha jazz i klasykę.
Jego aranżacje łączą w sobie klasyczną precyzję związaną ze specyfiką orkiestry symfonicznej z lekkością i spontanicznością charakterystyczną dla jazz bandu. W czasie kilkunastoletniej działalności jazzowej Tomasz Bielski wraz z zespołem występował w Filharmonii Narodowej oraz filharmoniach w Bydgoszczy, Kaliszu, Olsztynie, Opolu, Rzeszowie i Szczecinie. Publiczność oklaskiwała go również na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz na europejskich estradach w Bergen, Dortmundzie, Gandawie czy Trondheimie. Wieloletnie doświadczenie, nieprzeciętny talent, wyobraźnia muzyczna, ogromne wyczucie stylistyczne sprawia, że jego aranżacje doskonale potrafią pogodzić możliwości zespołu ze swobodą wypowiedzi muzyków jazzowych.
Z okazji Roku Rodziny Fibigerów skomponował 4 częściowo suitę „In Memory of Irena & Gustaw Fibiger”. Prawykonanie utworu odbyło się na koncercie w ramach Święta Rzeki Prosny.

Tomasz Bielski Jazz Orchestra w składzie:

Tomasz Bielski – leader zespołu – saksofon altowy, flet

Stefan Janowski – saksofon tenorowy

Janusz Brych – saksofon barytonowy

Daniel Orlikowski – trąbka, flügelhorn

Tomasz Kirszling – trąbka, flügelhorn

Michał Polcyn – puzon

Wojciech Puszek – fortepian

Andrzej Zielak – gitara basowa

Jarosław Gaś – perkusja

Robert Kuciński – prowadzenie koncertu

W programie m.in.:

Night & Day – C. Porter

The Pink Panther – H. Mancini

Europa – C. Santana

Chameleon – H. Hancock

Wszystkie utwory w aranżacji Tomasza Bielskiego.

Organizatorami koncertu są Filharmonia Kaliska i Miasto Kalisz a współorganizatorami są Ewa Fibiger-Bielska i Tomasz Bielski, Jolanta Krzyżan i Marcin Antczak Calisia One Hampton by Hilton Kalisz. Wstęp wolny.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze