FinalFour
Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Kto kandydatem do Sejmiku?

Trwa kampania samorządowa, a w jej ramach – walka o większość w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Nie brakuje znanych nazwisk, które będą walczyć o reprezentowanie kaliskiego okręgu na szczeblu samorządu wojewódzkiego. Znamy coraz więcej kandydatów, a kolejne karty są odkrywane każdego dnia.

Odkrywanie kart

Kalisz i powiat kaliski jest częścią okręgu nr 5, składającego się dodatkowo z powiatów: ostrowskiego, ostrzeszowskiego, pleszewskiego, jarocińskiego, kępińskiego. W okręgu tym wybieranych jest 7 radnych wojewódzkich. W obecnej kadencji samorządu 3 mandaty sprawują radni PiS, a po 2 – przedstawiciele PO i PSL. Sejmikową większość tworzą jednak głównie przedstawiciele dwóch ostatnich wymienionych klubów wraz z Nową Lewicą, która w okręgu kaliskim nie ma swojego przedstawiciela.

Co nas czeka po wyborach?

Niespodzianki w PO…

Do wyborów został już nieco ponad miesiąc, stąd najbardziej liczące się ugrupowania powoli odkrywają swoje karty. Analizę bez wątpienia należy rozpocząć od większego koalicjanta w województwie, czyli PO. Reprezentujący obecnie nasz okręg radni: Marzena Wodzińska i Andrzej Pichet musieli ustąpić miejsca Alicji Łuczak, co jest niemałą niespodzianką, o czym informowaliśmy wcześniej na naszym portalu. Jest to o tyle zaskakujące, że Marzena Wodzińska w latach 2014-2020 była jednocześnie członkiem zarządu województwa. Pikanterii tej układance dodaje fakt, że jedyna radna powiatowa z PO w powiecie kaliskim w wyborach parlamentarnych pierwszy niebiorący mandat wynik. Wobec startu posła Grzegorza Rusieckiego na prezydenta Leszna, radna Alicja Łuczak będzie miała duże pole manewru co do swojej przyszłości po 7 kwietnia.

Na konferencji prasowej zaprezentowano pozostałych kandydatów tej listy. Są nimi kolejno: Rafał Urbaniak (4), Grzegorz Grygiel (5), Małgorzata Martuzalska (6), Krzysztof Rudziński (7), Beata Górecka (8) i Rafał Adamczak (9).

Były poseł na czele listy PiS

Po wyborach parlamentarnych w okręgu kalisko-leszczyńskim mandat utracił Tomasz Ławniczak (PiS). Poseł dwóch kadencji, a wcześniej m.in. wicestarosta ostrowski jest przymierzany do roli lokomotywy wyborczej PiS w sejmikowym okręgu kaliskim. Zadanie nie będzie łatwe – w 2018 roku liderem listy była Marlena Maląg, ówczesna wicewojewoda wielkopolska, która osiągnęła imponujący wynik, gwarantujący łącznie trzy mandaty radnych. Oprócz Maląg, w sejmiku znaleźli się Andrzej Plichta i Leszek Bierła. Teraz Plichta ma startować do Rady Miasta Kalisza, a za plecami Ławniczaka szykowany jest były szef gabinetu politycznego minister Maląg – Piotr Trybek. Bierła z pewnością też znajdzie się na liście. Wątpliwy wydaje się ponowny start Witosława Gibasiewicza (który w 2019 r. zastąpił M. Maląg), zwłaszcza w kontekście odwołania go ze stanowiska prezesa Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Witaszyczkach.

Póki co PiS nie odsłoniło wszystkich kart, nie są znani pozostali kandydaci ugrupowania. Nie potwierdzono też jeszcze wspomnianego lidera listy.

Bez zaskoczeń w PSL

Po sukcesie w wyborach parlamentarnych Trzeciej Drogi, oba ugrupowania tworzące tę koalicję (PSL i PL2050 Szymona Hołowni) postanowiły kontynuować współpracę. I tak jak w październiku, liderem listy będzie kandydat Ludowców, obecny wicemarszałek województwa, Krzysztof Grabowski. Za jego plecami znajdzie się zaś przedstawicielka Polski 2050 Magdalena Spychalska, była kaliska radna. W czołówce listy z pewnością znajdzie się też obecny radny Jan Grzesiek oraz pełniące te funkcję w kadencji 2014-2018 Mikołaj Grzyb. Nie zabraknie też przedstawicieli ugrupowania Szymona Hołowni, a w naszym regionie widać wyraźnie mocną współpracę obu politycznych podmiotów, o czym świadczy choćby wsparcie kandydatury na prezydenta Kalisza Eskana Darwicha, obecnego radnego miejskiego Polski 2050. Podobnie jak PiS, Trzecia Droga nie zaprezentowała jeszcze oficjalnej listy.

Pretendenci walczą

Nie są znane szczegóły startu Nowej Lewicy, która przechodzi w naszym regionie poważne problemy po transferze posłanki Karoliny Pawliczak z SLD do PO. Potencjalną liderką mogłaby być Anita Świątek, która o mały włos nie wygrała w październiku mandatu posła z Wiesławem Szczepaniakiem. Do wyborów szykują się też ugrupowania samorządowe. Liderką koalicji OK Samorząd pod wodzą Tadeusza Czajki – wójta Tarnowa Podgórnego może być Urszula Janczar, była kandydatka do Senatu w 2023 r. i obecna dyrektor I LO im. A. Asnyka w Kaliszu. Z kolei wobec koalicji Bezpartyjnych Samorządowców i Konfederacji, to właśnie Konfederaci mogą wysunąć w naszym okręgu lidera listy.

Podsumowanie – klucz siódmego mandatu

Podsumowując, nadal więcej nie wiemy niż wiemy o obsadzie list sejmikowych. Pełną listę pokazała tylko PO, a w pozostałych ugrupowaniach możemy tworzyć jedynie przypuszczenia na bazie szczątkowych danych spływających z różnych stron.

Nie ulega jednak wątpliwości, że głównymi konkurentami będą trzy wiodące ugrupowania także w polityce centralnej: PO, PiS i TD. Wszystkie one raczej utrzymają po dwa mandaty, a kluczowy będzie siódmy – ostatni mandat w okręgu kaliskim. Utrzymanie go przez PiS będzie niezwykle trudne, a chrapkę na ten mandat zgłaszają zarówno przedstawiciele PO, jak i Trzeciej Drogi (która trzech reprezentantów miała w tym okręgu w latach 2014-2018). Pozostałe ugrupowania mogą włączyć się do walki tylko w razie uzyskania wysokiego wyniku w całym województwie. Choć nie jest to wykluczone, gdyż wiele zależy od kampanii tych podmiotów, to jednak będzie naznaczone ogromną trudnością.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze