baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Miasto gotowe na co najmniej 150 uchodźców – ruszyły zbiórki darów

Zgodnie z zapowiedziami władz miasta, w Kaliszu pojawiają się już pierwsi uchodźcy z Ukrainy. Dziś nad ranem do Kalisza dotarła grupa 67 osób – kobiet i dzieci. Część uchodźców, którzy mieli znaleźć schronienie w Domu Studenta „Bulionik”, ma jednak opóźnienie.

W naszym mieście przyjętych i rozlokowanych zostało już kilkadziesiąt osób z Ukrainy. Otrzymały schronienie w Domu Studenta „Bulionik” Akademii Kaliskiej, w Domu Studenta przy ul. Kościuszki (Orioniści), a także w kwaterach prywatnych i kampusie Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości. Z powodu opóźnień na przejściu granicznym w Medyce jedna z grup, która ma zostać zakwaterowana w „Bulioniku”, dotrze do naszego miasta później. „Decyzję o wykorzystaniu miejsc wyznaczonych do czasowego zakwaterowania cudzoziemców podejmuje wojewoda. Nasze miasto jest już gotowe na przyjęcie co najmniej 150 osób” – informuje Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza. „Wiele fundacji, stowarzyszeń i osób prywatnych przyjmuje uchodźców pod swój dach. Kaliszanie bardzo aktywnie włączyli się w zbiórkę dla Ukrainy. Oferowana jest pomoc prawna, medyczna, psychologiczna. Nasze szkoły czekają na dzieci z Ukrainy. Do akcji włączyło się wielu wolontariuszy. Po raz kolejny mieszkańcy okazali solidarność i wielkie serce”.

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kaliszu, do którego trafia wiele osób zza ukraińskiej granicy, uruchomiona zostanie specjalna infolinia. W związku z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie również Polski Czerwony Krzyż uruchomił zbiórkę darów. W weekend Oddział Rejonowy PCK w Kaliszu przyjmował konkretne artykuły, a zbierane były: 

– żywność długoterminowa: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy;
– kosmetyki i chemia: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń;
– środki opatrunkowe, zwłaszcza na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków;
– nowe koce i śpiwory.

PCK prowadzi także zbiórkę środków pieniężnych. Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”. Pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

 

 

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze