Narodowe Czytanie w Jankowie Pierwszym

W sobotę 3 września w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie w godz. 10-14 odbyło się Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Po raz pierwszy uczestnicy imprezy mieli możliwość wykonania sobie pamiątkowego zdjęcia w bibliotecznej foto ramce.


Pierwsze dwie godziny imprezy były przewidziane dla dzieci i młodzieży z terenu gminy, a kolejne dla dorosłych. Jako pierwsi wystąpili uczestnicy warsztatów recytatorskich, które odbyły się tydzień temu w Bibliotece: Julia Czerniejewska, Ola Rybarczyk, Jakub Pawlak, Hania Szurek, Paulina Fic, Michał Furmaniak i Kinga Furmaniak oraz Paulina Wróblewska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie. Młodzi recytatorzy wzięli sobie do serca rady Jerzego Szukalskiego z Kalisza i „Świtezianka” zabrzmiała perfekcyjnie.


„Powrót taty” czytali uczniowie Zespołu Szkół w Jankowie Pierwszym. W części dla dorosłych usłyszeć można było ballady: „Romantyczność”, „Świteź”, „Rybka”, „Pani Twardowska” i „Do przyjaciół”. Lektorami byli lokalni działacze m.in. Sławomir Musioł – wójt gminy Blizanów, Dominika Pawlikowska – autorka książki o historiach obozowych, ks. kanonik dr Błażej Michalewski – proboszcz parafii Lipe i autor książki „Wiara na wygnaniu”.
Bibliotekarki przygotowały także specjalne kolorowanki dla najmłodszych, słodki poczęstunek i wystawę pokonkursową najstarszych zdjęć szkolnych przedstawiających uczniów i nauczycieli z terenu gminy Blizanów do 1979r. Rozstrzygnięcie tego konkursu i wręczenie nagród nastąpi 19 października podczas premiery książki „Akcja Gestapo przeciwko polskiej inteligencji na terenie gminy Blizanów. Aresztowani i deportowani do obozów koncentracyjnych w III Rzeszy w kwietniu 1940” Dominiki Pawlikowskiej, wydanej przez blizanowską bibliotekę.

Źródło: Gmina Blizanów

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze