Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Radni PiS chcą powrotu basenu OSRiR [Raport z Rady Miasta]

W czwartek 30 listopada odbyła się kolejna sesja Rady Miasta Kalisza. W jej trakcie przegłosowano kilka istotnych uchwał (statut Filharmonii Kaliskiej, podwyższenie wysokości stypendiów im. Św. Jana Pawła II, likwidacja opłaty targowej), a także dyskutowano o sytuacji OSRiR-u. Pod koniec na sesji Rady Miasta pojawił się temat zabiegów in vitro.

Na początku sesji radny Lewicy Zbigniew Włodarek zgłosił wniosek o zdjęcie z porządku obrad punktu dot. nazwy parku na Majkowie (Parku Rodziny Wiłkomirskich), który miałby zostać przemianowany na Park Rodziny Karśnickich, którzy wcześniej byli właścicielami pałacyku i parku. Radny zauważył, że Komisji Prawa, Porządku Publicznego oraz Samorządu Osiedlowego podjęła uchwałę, aby nie zajmować się tym problemem ze względu na to, że Rodzina Wiłkomirskich jest symbolem kultury nie tylko Kalisza, ale i kraju. – Niedawno obchodziliśmy Rok Wiłkomirskich – twierdził radny. Propozycję radnego Zbigniewa Włodarka poparli wszyscy radni, poza nieobecnym Piotrem Mrozińskim.

Podczas posiedzenia Rady Miasta przyjęto Statut Filharmonii Kaliskiej, co było wynikiem zawarcia umowy przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Prezydentem Miasta Kalisza w sprawie prowadzenia Filharmonii Kaliskiej przez MKDiN oraz Miasto Kalisz. W okresie obowiązywania umowy, tj. od dnia jej podpisania do 31 grudnia 2026 roku, Filharmonia Kaliska otrzymywać będzie dodatkowe fundusze z budżetu państwa. Minister i Miasto, wspólnie zapewniać będą Filharmonii, w formie dotacji podmiotowej, środki finansowe niezbędne do prowadzenia działalności statutowej. W roku 2023, FK otrzyma z budżetu państwa kwotę nie mniejszą niż 406.700 zł, zaś od roku 2024 nie mniej niż 1.220.000 zł rocznie. Dotacja podmiotowa Miasta w tym okresie wyniesie minimum 6.170.000 zł.

Pierwszym punktem spornym była kwestia uchwalenia Programu współpracy Miasta Kalisza z organizacjami pozarządowymi. W tej sprawie głos zabrał radny Polski 2050 Eskan Darwich, który zauważył, że Kaliska Rada Działalności Pożytku Publicznego nie zaopiniowała całego Programu pozytywnie. Eskan Darwich poprosił, aby Janusz Sibiński, zastępca Naczelnika Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych przeczytał opinię KRDPP. W opinii KRDPP znalazło się negatywne odniesienie do wysokości kwoty przewidzianych na działalność NGO – mimo wzrostu kosztów, plany na 2024 rok są niższe od planów na 2023 rok o ponad 800 000 zł. W głosowaniu nad Programem wstrzymało się dwoje radnych – Eskan Darwich oraz Magdalena Walczak z Polski 2050. Pozostali radni głosowali za.

Podczas posiedzenia Rady podjęto także uchwałę podwyższającą wysokość stypendium im. Św. Jana Pawła II do kwot:

a) w klasach 4-6 szkół podstawowych – 1500 zł
b) w klasach 7-8 szkół podstawowych – 1700 zł
c) w szkołach ponadpodstawowych – 1900 zł

Rada Miasta poparła także prezydencki projekt likwidujący opłatę targową na kaliskich targowiskach. Dotychczasowe stawki opłaty targowej wahały się od 2 zł za metr kwadratowy (produkty rolno-spożywcze i kwiaty), przez 5 zł (pozostałe produkty), aż po nawet 50 zł za metr kwadratowy (przy sprzedaży największych gabarytowo aut). W planie na 2023 rok założono, że w ramach opłaty targowej budżet Kalisza powiększy się o ok. 300 000 zł, czyli niecałe pół promila wszystkich dochodów budżetowych.

Istotna dyskusja podczas sesji Rady Miasta związana była z udzieleniem dotacji dla Ośrodka Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu. Głos zabrał radny Platformy Obywatelskiej Dariusz Grodziński, który zapytał, jakie są efekty działalności obecnego p.o. dyrektora OSRiR-u Wincentego Nowaka, który w 2020 roku został wiceprezesem OSRiR i miał zajmować się kwestiami termomodernizacji Ośrodka. Zapytał także o to, w jaki sposób wyliczono stawkę złotową za godzinę eksploatacji obiektu przy ul. Łódzkiej oraz o ile obniżyły się koszty w wyniku zamknięcia pływalni. Trzecim pytaniem radnego Grodzińskiego była kwestia tego, czy i kiedy wznowi działalność basen przy ul. Łódzkiej.

Do pytań Dariusza Grodzińskiego odniósł się Wincenty Nowak. – Owszem, zostałem zatrudniony jako zastępca dyrektora, lecz ds. organizacyjnych i od tego czasu niestety nie miałem wpływu na funkcjonowanie techniczne obiektu – mówił p.o. dyrektora OSRiR. Dodał, że w czasie swojej pracy opracował on trzy koncepcje na instalacje fotowoltaiczne na trzech obiektach. Mimo uzyskania wycen od kilku firm, nie udało się dokonać inwestycji ze względu na wzrost cen usług. – Bardzo się cieszę, że nie zdążyliśmy rozpocząć tych budów, bo obecnie na jednym z naszych obiektów prowadzimy ekspertyzę dotyczącą dachu – dodawał, wskazując, że pojawi się ona do końca stycznia 2024 roku i pozwoli oszacować koszty remontu. Wincenty Nowak odpowiadał także na pytanie, czy na obiekcie możliwe jest zastąpienie basenu rolkowiskiem bądź skateparkiem. – Są różne rozmowy i propozycje, natomiast cały czas pracujemy tak, aby wrócić do basenu. Jeśli nie będzie to możliwe, obiekt będzie wykorzystany zapewne w jakimś innym celu – mówił.

Do tematu odniósł się także Artur Kijewski mówił, że klub PiS podtrzymuje swoje stanowisko, aby przywrócono funkcję basenową, choć zależy to od wyników ekspertyzy. – Być może trzeba będzie na nowo wybudować basen, aniżeli naprawiać, aby spełniało to wszystkie odpowiednie normy. Należy się liczyć z tym, że będzie to poważna inwestycja, bo ten obiekt wymaga naprawdę dużego remontu, przebudowy i będzie to nas kosztowało jako miasto sporo pieniędzy – mówił Artur Kijewski.

Następnie przyszedł czas na interpelacje i zapytania radnych. Wśród nich pojawił się temat propozycji radnych PO, aby finansować z budżetu Miasta Kalisza zabiegi in vitro. Dariusz Grodziński w swoim facebookowym wpisie określił radnych Samorządnego Kalisza i Wszystko dla Kalisza, którzy sprzeciwili się tej idei na komisji, mianem „propisowskich”, co spotkało się z odpowiedzią radnego Samorządnego Kalisza Mariana Durleja. Uznał on ten wpis za szufladkowanie radnych. – Pan Grodziński zachował się jak typowy polityk. Mam nadzieję, że pan Grodziński przeprosi moich kolegów, którzy byli na tej komisji. Mnie nie musi przepraszać, bo ja już przeprosin nie przyjmuję – mówił Durlej. Po krótkiej dyskusji na ten temat, kilku innych interpelacjach, a także po bożonarodzeniowych życzeniach ze strony przewodniczącego Rady Miasta Kalisza Tadeusza Skarżyńskiego oraz wiceprezydenta Grzegorza Kulawinka, zakończono posiedzenie.

Fot. archiwum

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze