Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Atrakcje turystyczne w powiecie kaliskim 2022

Do końca wakacji zostały jeszcze dwa tygodnie. Ten czas można wykorzystać, by odwiedzić ciekawe zakątki w powiecie kaliskim. Niektóre z nich to idealny pomysł na jednodniową wycieczkę! Czas na zestawienie najciekawszych miejsc i form wypoczynku w powiecie kaliskim.

Powiat kaliski zachęca do wypraw nie tylko samochodowych, ale i rowerowych czy pieszych. A podróżować można nawet… kolejką wąskotorową! W okolicach Kalisza można zaznać spokoju, wypocząć na łonie natury, ale również znaleźć wiele ciekawych zabytków rozsianych po zakątkach powiatu. Niezwykłe miejsca znajdą również miłośnicy dobrej kuchni lokalnej, a także ci, którzy w powiecie kaliskim chcą zostać na dłużej albo po prostu zatrzymać się na noc przed wyruszeniem w dalszą podróż.

Zapraszam na zestawienie najciekawszych miejsc i form wypoczynku w powiecie kaliskim. Artykuł zawiera 10 punktów, ale w ich ramach można wymienić wiele miejsc i przystanków. Kolejność ma charakter przypadkowy i nie ma formy „rankingu”. Swój własny subiektywny ranking może ułożyć każdy z Czytelników, odwiedzając te miejsca. A więc… w drogę!

1. Koźminecka Trasa Turystyczna

Koźminecka Trasa Turystyczna to nowość, stąd otwiera nasze zestawienie. Choć została utworzona w te wakacje, to – jak informują sami organizatorzy – nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z niej również poza sezonem. Nad Trasą czuwa Gminne Centrum Kultury w Koźminku, a przewodnikiem po najmłodszym miasteczku w powiecie kaliskim jest Karol Matczak, pasjonat historii. Start zaplanowano obok Lapidarium, po drodze turyści zobaczą m.in. kościół pw. św. Jana Apostoła, kaplicę ewangelicką czy rynek, a swą wędrówkę zakończą w dworku, gdzie GCK ma swoją siedzibę. Można będzie tam nabyć pamiątki turystyczne z Koźminka, a także odpocząć przed powrotem czy dalszą podróżą przy filiżance kawy lub herbaty. Trasa, po dwutygodniowej przerwie, ponownie jest czynna od 8 sierpnia, a jej przejście zajmie około 2-2,5 godziny. Zainteresowani Trasą turyści mogą się umówić telefonicznie na zwiedzanie Koźminka. Oczywiście miasteczko można zwiedzać również we własnym zakresie, bez pomocy przewodnika.

2. Szlak Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej

Od kilku lat szeroko promowany jest Szlak Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej, na który składa się  16 świątyń, w tym aż 14 położonych na terenie powiatu kaliskiego. Nie dziwi więc, że to kaliskie Starostwo Powiatowe jest pomysłodawcą i promotorem tego Szlaku. Na terenie powiatu kaliskiego zlokalizowanych jest niemal 20 % wszystkich drewnianych kościołów diecezji kaliskiej. To prawdziwy ewenement, który – dzięki Szlakowi Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej – jest silnie popularyzowany. Warto tu wspomnieć organizowane rajdy rowerowe, których trasa przebiega przez miejscowości z drewnianymi świątyniami. A są one rozsiane po naszym regionie m.in. w Kosmowie, Godzieszach Wielkich, Tłokini Kościelnej, Lipem, Pamięcinie, Blizanowie, ale też na kaliskim Zawodziu. Dodatkową atrakcją jest możliwość zdobycia czterostopniowej odznaki, na podstawie dowolnie prowadzonej kroniki potwierdzającej wizyty w określonej liczbie kościołów. Szczegóły związane z lokalizacją kościołów, a także zasadami zdobycia odznaki znajdują się na stronie internetowej powiatu kaliskiego poświęconej Szlakowi.

3. Szlak Kulinarny „Kaliskie Smaki”

Jednak powiat kaliski to nie tylko uczta dla ducha, ale i… dla ciała. Dla smakoszów Starostwo Powiatowe w Kaliszu przygotowało również Szlak Kulinarny „Kaliskie Smaki”. Szlak, jak podkreślają sami twórcy, prowadzi do „restauracji serwujących dania tradycyjne, pozwoli poznać historię tworzenia kuchni regionalnej, poznać ekologiczne produkty tworzące dziedzictwo kulinarne regionu”. Godne podkreślenia jest, że Szlak skupia przede wszystkim lokalnych członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska.

Szlak „Kaliskie Smaki” zabierze nas w kulinarną podróż m.in. do Agroturystyki „Karczma Kaliska” w Szadku (gm. Ceków-Kolonia), Stajni Czempisz – Zielny Dworek (gm. Brzeziny), Restauracji „Złoty Karaś” w Lipce (gm. Szczytniki) czy Tłocznia Soków Owocowych TeSO w Kolonii-Kokanin (gm. Żelazków). Trzy punkty Szlaku zlokalizowane są w Kaliszu (choćby zakład produkujący popularne Andruty Kaliskie), a jeden w Chotowie – blisko granicy z powiatem kaliskim. Każdy punkt promuje danie czy napój związany z tradycją lokalną, co dodatkowo buduje markę i znaczenie Szlaku. Wszystkie miejsca na Szlaku Kulinarnym przedstawia poniższa mapa, a szczegóły można znaleźć na dedykowanej podstronie internetowej powiatu kaliskiego.

4. Kaliska Kolej Dojazdowa

Kaliska Kolej Dojazdowa, czyli kaliska wąskotorówka, to ciekawa atrakcja, zwłaszcza dla najmłodszych. Turyści mogą wybrać się na przejazd pociągiem na odcinku Zbiersk-Petryki-Złotniki w sezonie letnim – kursy trwają do 25 września według poniższego rozkładu.

Warto wspomnieć też o historii wąskotorówki, której budowę rozpoczęto w 1914 r. Łączyła ona Opatówek, Russów i Turek z Kaliszem. W okresie międzywojennym firma „Kalisko-Turecka Kolej Powiatowa” była wspólną własnością powiatów kaliskiego i tureckiego. Po drugiej wojnie światowej zarząd nad koleją przejęła spółka PKP. W 2017 r. powiat kaliski został właścicielem KKD – podobnego zainteresowania nie wykazał powiat turecki. Co roku realizowane są różnorodne projekty, których celem jest poprawa stanu infrastruktury kolejowej, a także stacji na trasie kaliskiej wąskotorówki.

5. Stawiszyn – najmniejsze polskie miasteczko

A skoro już będziemy w gminie Stawiszyn, warto zajrzeć do najmniejszego miasteczka w Polsce. Stawiszyn, mający zaledwie 0,99 km2, może się pochwalić ciekawym układem urbanistycznym oraz niedawno zrewitalizowanym rynkiem. Ponad miastem górują dwie wieże: gotyckiego kościoła pw. św. Bartłomieja oraz nieczynnego, opuszczonego kościoła ewangelickiego. Urokliwe uliczki miasteczka z pewnością mogą być miejscem relaksującego spaceru. W upalne dni warto odwiedzić park, gdzie słońce z pewnością będzie mniej doskwierać. Sukcesywnie remontowane kamienice, ale także stare domu przyciągają wzrok odwiedzających turystów.

6. Dworek w Russowie i park przy dworku w Żelazkowie

Z kolei wracając ze Stawiszyna (lub w drodze na północ powiatu) punktem obowiązkowym jest dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie (gm. Żelazków). Mieści się w nim obecnie oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, a dworek otacza urokliwy park. W dworku znajdują się ciekawe ekspozycje nawiązujące do Marii Dąbrowskiej, która spędziła tu młodość. Są tu zarówno meble i cały wystrój tworzący klimat epoki, czyli schyłku XIX wieku, jak i wiele przedmiotów, które należały do samej autorki „Nocy i Dni”. Natomiast wokół dworku można pospacerować po parku, a tam czeka nas kolejna niespodzianka. Jest to ekspozycja etnograficzna, dzięki której można poznać obiekty reprezentujące architekturę wsi charakterystyczną dla regionu kaliskiego.

Dworek wraz z parkiem podworskim znajduje się również w samym Żelazkowie. Obiekt obecnie pełni funkcję Urzędu Gminy, ale za to można swobodnie pospacerować ścieżkami zrewitalizowanego parku, w którym znajdują się stawy z fontanną, liczne rzeźby, a przede wszystkim dużo zieleni i kwiatów. Warto dodać, że choć sam park nie jest bardzo rozległy, to jednak ma swój urok, który jest dodatkowo podkreślony nocą, dzięki zainstalowanemu oświetleniu.

7. Zabytkowy Opatówek

Trzecim i ostatnim miasteczkiem w powiecie kaliskim jest Opatówek. Można tu zobaczyć liczne zabytkowe obiekty, które przetrwały do czasów dzisiejszych. W gmachu dawnej fabryki sukna mieści się dziś Muzeum Historii Przemysłu. Turyści mogą obejrzeć liczne wystawy stałe, dokumentujące rozwój przemysłu na ziemi kaliskiej, a także czasowe wystawy. Idąc dalej ul. Kościelną mijamy neogotycki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a naprzeciwko niego znajduje się zrewitalizowany Domek Gotycki, tzw. „Cukiernia” – swą siedzibę ma tu biblioteka. Nieopodal wchodzimy do rozległego parku, który niegdyś okalał pałac – niestety ten budynek nie przetrwał do dzisiejszych czasów. W centrum Opatówka znajdują się ponadto dwa stawy, wokół których wytyczony chodniki i mostek nad rzeką. Każdy staw jest wyposażony w fontannę, która po zmroku jest dodatkowo oświetlona. Na obrzeżach miasteczka mieści się zmodernizowany w tym roku dawny dworzec kolejowy, który będzie pełnił rolę społeczno-kulturalną. Jak widać, jest co zobaczyć w tym podkaliskim miasteczku!

O szczególnych historiach trzech miasteczek powiatu kaliskiego i ich drogach do praw miejskich – pisaliśmy w styczniu 2021 na łamach Latarnika Kaliskiego.

8. Plaże i kąpieliska

Przede wszystkim warto zajrzeć do Brzezin (jedynego kąpieliska zatwierdzonego co roku przez Sanepid), a także do Murowańca (gm. Koźminek) czy Szałego (gm. Opatówek). O okolicznych plażach i kąpieliskach, nie tylko w powiecie kaliskim, pisaliśmy niedawno na naszym portalu.

9. Rowerowe trasy

Bez wątpienia do wielu z wymienionych powyżej miejsc można dotrzeć z Kalisza (i nie tylko) na rowerze. Miłośnicy dwóch kółek (oczywiście zasilanych siłą własnych mięśni) mogą korzystać z wielu ścieżek rowerowych wytycznych wokół Kalisza i w gminach powiatu kaliskiego. A nawet jeśli jakaś droga nie posiada swojej ścieżki rowerowej, to i tak mniejsze natężenie ruchu na wielu drogach gminnych czy powiatowych zachęca, by wsiąść na rower i zwiedzić powiat kaliski właśnie tym środkiem transportu.

O trasach, które warto zwiedzić rowerem pisze na naszym portalu Mateusz Tułacz. Wystarczy wspomnieć jeden z jego tekstów w ramach cyklu „Turystyka na dwóch kółkach”, gdzie opisuje rowerową wyprawę na… Koniec Świata, biegnącą przez powiat kaliski.

10. Noclegi

Dla chcących zostać na dłużej w jednej z jedenastu gmin powiatu kaliskiego albo też chcą spędzić noc przed wyruszeniem w dalszą drogę, warto przybliżyć ciekawe miejsca, oferujące noclegi dla turystów (i nie tylko). Wachlarza noclegowy jest niezwykle szeroki: od luksusowych miejsc, skończywszy na kwaterach w lokalnych gospodarstwach agroturystycznych. Wśród tych pierwszych warto wskazać Pałac Tłokinia – luksusowy hotel i restaurację, która od 2012 r. działa w zabytkowym wnętrzu zbudowanym przez ród Chrystowskich przeszło sto lat temu. Innym miejscem jest Hotel Kristoff w Łaszkowie. Działają też inne hotele o różnym standardzie. Z kolei chętni skorzystać z oferty agroturystycznej powinni odwiedzić podstronę kaliskiego Starostwa, gdzie znajduje się pełen spis takich gospodarstw w powiecie kaliskim.

***

I to już koniec subiektywnego przeglądu turystyki w powiecie kaliskim. Odwiedzając podkaliskie gminy warto jednak zajrzeć także do samego Kalisza. W naszym obszernym artykule pisaliśmy o tym, jak można aktywnie spędzić w mieście wakacyjny czas. Do czego gorąco zachęcamy!

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze