Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Kaliszanki, które zapisują się na kartach historii

Znane kaliszanki to nie tylko Maria Konopnicka czy Alina Szapocznikow. W tym wyjątkowym dniu chcemy zaprezentować Państwu kobiety, które dzięki swoim działaniom i pasji dążą do tego, by na stałe zapisać się na kartach historii naszego miasta, a często i całego kraju. Kim są i z czego zasłynęły?

Na wstępie pragniemy zaznaczyć, że wyjątkowych, a przede wszystkim ambitnych kobiet jest w Kaliszu bardzo wiele, dlatego nie sposób wymienić ich wszystkich. Nie zmienia to jednak faktu, że każda z Pań dzięki swojej charyzmie i pasji zasługuje nie tylko dziś, ale i w każdym dniu, na uznanie i szacunek. Wszystkiego najlepszego drogie Panie!

Marta Walczykiewicz

Marta Walczykiewicz to kajakarka, zawodniczka Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego, wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy, wicemistrzyni olimpijska z 2016 roku. Marta Walczykiewicz zdobyła 15 medali Mistrzostw Europy. Obecnie ma na koncie trzy złote krążki, sześć srebrnych i sześć brązowych. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Mariola Troczyńska

Mariola Troczyńska jest właścicielką salonu jubilerskiego przy galerii Tęcza, gdzie chętnie ugości i doda otuchy. Pani Mariola angażuje się w różnego rodzaju zbiórki oraz wspiera akcje pomocy kaliszanom. Zajmuje się również kobietami w ciąży i udziela się w fundacji Abba Pater, opiekując się wielodzietnymi rodzinami, a w DomSpocie poświęca czas młodzieży. Opiekuje się wraz z fundacją CHOPS starszymi osobami, rozwożąc im obiady w ramach akcji „obiad dla seniora”. Pomaga w zamawianiu recept i ich realizowaniu, podwozi do lekarzy i na rehabilitację. Podczas pandemii organizowała niezbędne przedmioty ochronne, była wolontariuszką w kaliskim DPS-ie. Wspiera akcje charytatywne i loterie fantowe. Jest też współorganizatorką wypoczynku dla dzieci z biednych rodzin.

Ewa Barwińska

Ewa Barwińska to najbardziej utytułowana szachistka w historii Kalisza. Zawodniczka Kaliskiego Towarzystwa Szachowego ma za sobą znakomity rok. W listopadzie została wicemistrzynią Polski do lat 20, a zaledwie miesiąc później reprezentowała nasz kraj na mistrzostwach Europy w szachach błyskawicznych, w których zajęła drugie miejsce w kategorii G18. Ewa startowała także w europejskim czempionacie U16. Te sukcesy zaowocowały powołaniem Ewy do młodzieżowej kadry Polski (U23). Warto też wspomnieć, że 5 marca KTS Kalisz został liderem Wielkopolskiej Ligi Seniorów.


Julia Maik

Julia Maik jest zawodniczką KKS Włókniarz 1925 Kalisz, Multimedalistką Mistrzostw Polski Juniorów i Seniorów. 3 marca Julia została okrzyknięta sportowcem roku 2022. Komisja doceniła m. in. 6. miejsce w sztafecie 4×100 m stylem zmiennym na Mistrzostwach Europy w Rzymie oraz rekord Polski na tym dystansie, a także 1. miejsce w głównych Mistrzostwach Polski Seniorów na 100 m stylem motylkowym (młodzieżowiec), 2. miejsce w głównych Mistrzostwach Polski Seniorów na 100 m stylem motylkowym (senior) oraz 3. miejsce w głównych Mistrzostwach Polski Seniorów na 50 m stylem motylkowym (młodzieżowiec).

Iwona Bartosik

Iwona Bartosik jest wolontariuszką oraz jedną z liderek fundacji CHOPS. Aktywnie bierze udział w działaniach organizowanych przez fundację. Jej dom pełni funkcję swego rodzaju schronienia – jest otwarty dla osób w potrzebie. Ukończyła studia pedagogiki przedszkolnej. Wraz z mężem prowadzi rodzinę zastępczą, której poświęca dużą część swojego czasu. Jedną z jej pasji jest haftowanie oraz czytanie książek.


Vanessa Kujawiak

Vanessa Kujawiak urodziła się w Międzynarodowym Dniu Tańca. W wieku 5 lat rodzice zauważyli u niej niesamowitą miłość do tego sportu. Naukę rozpoczynała w Szkole Tańca Różańscy, gdzie uczęszczała na lekcje hip hop’u. Szybko zaczęła odnosić sukcesy zespołowe oraz indywidualne. Wszystko, co osiągnęła i to, gdzie zaszła dotychczas jest wynikiem jej nauki i treningów z filmów, teledysków, wiedzy online i jej własnej wyobraźni oraz tworzenia. Vanessa mimo młodego wieku zgromadziła już liczne medale. Może poszczycić się m. in. tytułem Światowego Zwycięzcy UTS WVYF 2021 w kategorii Talent Show do 12 lat, jest też finalistka programu TV You Can Dance Nowa Generacja, a to tylko niewielki skrawek jej dorobku.

Karolina Skrzypczyńska 

Karolina Skrzypczyńska już od ponad 10 lat związana jest z kaliską palestrą, jest patronką aplikantów adwokackich. Pani Karolina reprezentuje osoby, które padły ofiarom przestępstw i robi również to pro bono. Udziela też nieodpłatnej pomocy uchodźcom z Ukrainy oraz organizuje dla nich liczne zbiórki. W ramach akcji Adwokaci Rozjaśniają Prawo prowadzi bezpłatną obsługę prawną dla Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego. To dzięki tej kobiecie aż 42 rodziny z Osiedla Dębowego oszukane przez nieuczciwego dewelopera mogły nareszcie zamieszkać w swoich mieszkaniach, dzięki czemu kaliszanka zasłynęła w całym kraju. Jest laureatką plebiscytu Orły Prawa 2022. Swoją wiedzę w dziedzinie prawniczej poszerza na studiach doktoranckich.

Irena Sawicka

Irena Sawicka w 2021 roku otrzymała tytuł Kaliszanki roku 2021. Przez blisko trzydzieści lat była związana z kaliskim samorządem – przez 26 lat pełniła funkcję skarbniczki miasta. Obecnie jest szefową Zarządu Okręgowego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. W swojej karierze zawodowej współpracowała z aż pięcioma prezydentami miasta. Przez lata zaangażowana była – i pozostaje – w życie kulturalne, sportowe oraz społeczne miasta.


Aneta Staniszewska

Aneta Staniszewska jest przewodniczącą Kaliskiej Rady Kobiet. To również prezeska Fundacji Klucz, a także wiceprezeska Stowarzyszenia Samorządny Kalisz. Zawodowo zajmuje się pośrednictwem i doradztwem finansowym. Społecznie działa na rzecz dzieci i rodzin w trudnej sytuacji życiowej. Za działalność charytatywną została wyróżniona m.in. tytułem Wolontariusza Roku 2019. Zajęła drugie miejsce w Wielkopolsce w Plebiscycie Osobowość Roku.

Iwona Cieślak

Iwona Cieślak od 16 lat pracuje w Urzędzie Miasta Kalisza, gdzie zajmuje się komunikacją społeczną oraz promocją. Jako członkini Kaliskiej Rady Kobiet czynnie angażuje się w działania podejmowane przez radę. Wcześniej jako dziennikarka mediów lokalnych i regionalnych poruszała wiele tematów społecznych. Przez pięć lat pracowała jako społeczny kurator sądowy. Od 2017 roku pełni rolę przedstawicielki mieszkańców w Komitecie Rewitalizacji Miasta Kalisza. Wspiera akcje charytatywne. Jest autorką projektów obywatelskich związanych głównie z zazielenianiem miasta.

Jutro w sali Państwowej Szkoły Muzycznej przy Placu Jana Pawła II o godzinie 18:00 odbędzie się gala plebiscytu „Kaliszanka Roku 2022”. Pierwszą kobietę roku wybrano w Kaliszu spośród 11 nominowanych pań. Tytuł „Kaliszanki Roku 2021” otrzymała wtedy Irena Sawicka. W tym roku aż 14 kandydatek ubiega się o ten tytuł!

fot.: archiwum własne, um, facebook





Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze