FinalFour
Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Michał Woś z wizytą w SWWS: Zachęcam do wstąpienia do SW czy klas mundurowych

Dziś podczas ogólnopolskiego zjazdu klas mundurowych o profilu penitencjarnym odbyło się spotkanie dotyczące zaangażowania Służby Więziennej w edukację młodzieży. Wydarzenie miało miejsce na terenie kampusu mundurowego SWWS.

Centralny Zarząd Służby Więziennej we współpracy ze Szkołą Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości zorganizował ogólnopolski zjazd klas mundurowych o profilu penitencjarnym, który odbywał się w dniach 19-20 czerwca na terenie kampusu mundurowego Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości. Celem wydarzenia była edukacja młodzieży związana z kształtowaniem postaw obywatelskich, proobronnych i patriotycznych, jak również promocja pracy w Służbie Więziennej.

Podczas spotkania obecny był Wiceminister Sprawiedliwości Michał Woś, którego głównym celem pobytu było zapoznanie się z realizacją programu doskonalenia zawodowego dla funkcjonariuszy Służby Więziennej pełniących służbę na stanowisku monitorowego.

Rok temu przeprowadzono szeroką reformę Służby Więziennej i reformę strukturalną zarówno w zakresie wykonywania kary, czyli kodeksu karnego wykonawczego, jak i w zakresie funkcjonowania samej Służby Więziennej. Jednym z filarów tej reformy było dołożenie nowego zadania funkcjonariuszom SW – mówił Michał Woś, Wiceminister Sprawiedliwości.

Ustawa z dnia 22 lipca 2022 r. o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw wprowadziła nowe zadania dla Służby Więziennej: edukację prawną młodzieży związaną z prewencją przestępstw, a także edukację młodzieży związaną z kształtowaniem postaw obywatelskich, proobronnych i patriotycznych. – Ten akt prawny i przepis, który znalazł się w ustawie, umożliwił kierownictwu Służby Więziennej bardzo szeroką współpracę z młodzieżą w ustrukturyzowanej formie – podkreślił Wiceminister Sprawiedliwości.

Pełnomocnik Dyrektora Generalnego Służby Więziennej do spraw edukacji prawnej i proobronnej – Kajetan Rajski przekazał młodzieży, że do udziału w programie zgłosiło się od lutego do czerwca ponad 700 szkół, a zajęcia zostały zrealizowane dla blisko 22 tysięcy młodych osób. Zajęcia dla szkół podstawowych odbywają się nie na terenie jednostek penitencjarnych, ale w placówkach oświatowych. Są to lekcje dla klas szóstych, siódmych i ósmych, czyli od 12 roku życia. Centralny Zarząd Służby Więziennej zawarł porozumienie z Inspekcją Transportu Drogowego. Polega ono na realizacji zajęć dotyczących przestępstw komunikacyjnych i jest przeznaczone dla młodzieży. Ponadto pod koniec kwietnia został uruchomiony Ogólnopolski Program Służby Więziennej związany z edukacją obronną młodzieży w służbie ojczyźnie.

W programie wzięło udział 22 tysiące uczniów w ciągu jednego półrocza. Prowadzone lekcje są okazją do odwiedzenia więzienia, zapoznania się z podstawami prawa, ale mają też wymiar profilaktyczny. Zachęcamy wszystkich do tego, żeby wstąpić do SW, klas mundurowych, czy profili mundurowych w ramach Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Szkolenie obronne obejmuje również swoim zakresem zajęcia na strzelnicy. Już pół tysiąca uczniów skorzystało do tej pory z takiej możliwości – dodał Michał Woś.

Sekretarz Stanu poinformował, że trwa właśnie zakup 10 modułowych strzelnic, a kolejne są już w budowie. Gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej podkreślił jak ważną rolę odgrywa szkolenie i gotowość do zmierzenia się z trudnymi czasami, do czego niezbędne jest usystematyzowanie współpracy z młodzieżą: – Służba Więzienna to prawie trzydzieści tysięcy funkcjonariuszy, dwa tysiące pracowników służby cywilnej oraz około siedemdziesięciu ośmiu tysięcy osadzonych. W ciągu roku przez nasze jednostki przewija się w sumie ponad sto pięćdziesiąt tysięcy osób. Wobec powyższego są to osoby, które weszły w konflikt z prawem, a naszym podstawowym zadaniem jest to, żeby odbyły one karę, nie zagrażały społeczeństwu i wyszły lepsze. Mam nadzieję, że jednak tak się dzieje.

Dr Michał Sopiński, Rektor-Komendant Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości tłumaczył jak ważne jest, aby uczelnie, a zwłaszcza uczelnie mundurowe, wychodziły z inicjatywami, zapraszając przyszłych studentów do siebie: – Bardzo się cieszę, że Centralny Zarząd Służby Więziennej uruchomił program, który ma na celu z jednej strony przeszkolenie proobronne uczniów, z drugiej strony aspekt patriotyczny, ale też, że prowadzi klasy mundurowe i zachęca do wstąpienia w szeregi Służby Więziennej. My również jako uczelnia to czynimy. Mamy obecnie w programie certyfikacyjnym pn. „Penitencjarystyka” czternaście klas penitencjarnych. To jest blisko sześciuset uczniów, których w tym roku uczestniczyło w tym programie. Ten program już daje bardzo wymierne efekty.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze