Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Rewolucja w podkaliskim transporcie? Nowy przewoźnik tuż za rogiem!

Samorządowcy z Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej chcą przeciwdziałać trudnej sytuacji w jakiej znalazły się podmiejskie przewozy pasażerskie. Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski oraz Starosta Kaliski Krzysztof Nosal przedstawili koncepcję utworzenia wspólnego związku powiatowo-gminnego. Włodarze gmin okalających Kalisz wyrazili poparcie dla tego pomysłu podczas spotkania, które odbyło się w środę 20 lipca 2022 r.

O całej sprawie informuje Marcin Gromadzki z Public Transport Consulting – agencji konsultingowej zajmującej się opracowywaniem koncepcji optymalizacji funkcjonowania transportu publicznego. To właśnie ta firma była odpowiedzialna za analizę badań popytu w liniach autobusowych organizowanych przez Miasto Kalisz i stworzeniu na tej podstawie koncepcji nowej siatki połączeń. Więcej w tym temacie pisaliśmy także w publikacjach 10 uwag Antczaka do reformy KLA oraz Jeszcze kilka słów i zmian do nowej koncepcji KLA. Teraz to włodarze gmin powiatu kaliskiego wyrazili zainteresowanie poprawą sytuacji komunikacyjnej w okolicy poprzez dołączenie gmin do związku powiatowo-gminnego odpowiedzialnego za realizację transportu autobusowego w naszym regionie.

„Wszystko jest na dobrej drodze. Jako pierwszy pełną akceptację dla wspólnego przedsięwzięcia zgłosił Pan Sławomir Musioł – Wójt Gminy Blizanów – dodając, że bycie przedstawicielem gminy pierwszej w kolejności alfabetycznej, zobowiązuje do zabrania głosu na początku. W ślad za nim poszedł Pan Mariusz Chojnacki – Wójt Gminy Ceków-Kolonia, drugiej w kolejności alfabetycznej. Dalej poszło już jak z płatka”.

– głosi treść wpisu na facebookowym profilu Marcin Gromadzki Public Transport Consulting

Głosem za komunikacją regionalną, której było poświęcone spotkanie, są także koszty jej funkcjonowania – dużo mniejsze niż przy komunikacji miejskiej. Powołując się na slajd prezentacji autorstwa firmy Marcin Gromadzki Public Transport Consulting, widać także możliwość pozyskania środków zewnętrznych w ramach refundacji ulg podstawowych z budżetu państwa czy przede wszystkim Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych:

źródło: Facebook Marcin Gromadzki Public Transport Consulting

Decyzje zapadały w bardzo trudnych uwarunkowaniach, przy blisko 40-stopniowym upale. Nie zmniejszyło to jednak determinacji samorządowców, aby zrobić coś wspólne dobrego dla mieszkańców. I super, za to zebranych podziwiam!

– głosi dalsza część postu na facebookowym profilu Marcin Gromadzki Public Transport Consulting

Związek powiatowo-gminny. Czym jest?

Według Art. 72a. Ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym związek powiatowo-gminny powołuje się w celu wspólnego wykonywania zadań publicznych. Związek taki można również utworzyć w celu zapewnienia wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej: 

  • jednostkom organizacyjnym gminy zaliczanym do sektora finansów publicznych,
  • gminnym instytucjom kultury,
  • innym zaliczanym do sektora finansów publicznych gminnym osobom prawnym utworzonym na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, instytutów badawczych, banków i spółek prawa handlowego.

Zdaje się, że w imię coraz trudniejszej sytuacji komunikacyjnej na terenach podmiejskich sprawami tymi zaczęły na poważnie interesować się lokalne władze. W tym konkretnym przypadku będziemy mogli mówić o rewolucji, gdyż transport publiczny w powiecie dziś oparty jest głównie o autobusy PKS-u oraz prywatnych przewoźników. 

Źródło:

  • Facebook Marcin Gromadzki Public Transport Consulting;
  • Ustawa z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym;
  • Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze