“Wschodzące gwiazdy” kaliskiego e-sportu

Od roku 2019 w Kaliszu realizowane są różnego rodzaju wydarzenia e-sportowe, a każde kolejne przyciąga coraz więcej odbiorców. W naszym mieście mamy również "wschodzące gwiazdy" e-sportu, które komentują zmagania oraz grają o tytuł Mistrza Polski. Z pasji do gier powstała również niedawno fundacja "PlayPoint".

Do niedawna gry komputerowe traktowane były jedynie jako rozrywka. Na początku XXI wieku spojrzenie na wielogodzinne spędzanie czasu przed komputerem czy też konsolą, stopniowo zmieniało się. Rozgrywki zaczęły być streamowane, pojawili się zawodowi gracze, a z czasem rozpoczęły się zawody w popularne tytuły gier. Popularne stało się również komentowanie zmagań. E-sport jest formą rywalizacji, a gracze niejednokrotnie muszą wykazać się sprytem oraz umiejętnościami gry zespołowej. Dopiero spędzenie setek, a nawet tysięcy godzin, grając w dany tytuł – może uczynić gracza ekspertem w danej grze. Pomimo tego, dla wielu osób rozgrywki nie są uznawane za sport.

E-sport w Kaliszu

W naszym mieście e-sport nie jest niczym obcym! W roku 2019 do Kalisza zawitał “Super Game E-Sport Play and Fly”. Pierwsze tego typu wydarzenie pokazało, że mieszkańcy są zainteresowani tematyką gier i oczekują większej liczby takich imprez. Potrzeby mieszkańców doskonale zrozumieli radni Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza – to właśnie oni zainicjowali kolejny event w mieście. Projekt „E-Calisia” okazał się sukcesem, wpisanym później w coroczne wydarzenia miasta. Przyciąga on z roku na rok coraz większą publikę. Podczas wydarzeń nie zabrakło występów lokalnych artystów: HADOEMA oraz Sepsona i Majkela. W Kaliszu pojawił się również Mikołaj “Silv4n” Sinacki, komentator Polsat Games – polskiej stacji telewizyjnej, poświęconej głównie grom wideo.

Według naszych informacji najbliższym wydarzeniem e-sportowym będzie “E-Calisia”. Event odbędzie się na początku 2023 roku. Podobnie jak miało to miejsce w tym roku, również finał kolejnej edycji ma odbyć się na terenie hali Ośrodka Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu. Jednak formuła turnieju ma zostać rozbudowana. Organizatorzy zastanawiają się również, jak rozszerzyć rywalizację w innej grze, oprócz League of Legends. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kaliszu.

O wspomnianych wydarzeniach pisaliśmy tutaj:

Wydarzenie pokazało również jak wielu wspaniałych zawodników oraz komentatorów skrywa się w Kaliszu. Piotr „T0biko” Mak swoją historię z komentowaniem rozpoczął od szkolnego turnieju w III Liceum Ogólnokształcącym w Kaliszu. Następnie otrzymał możliwość komentowania wcześniej wspomnianych turniejów międzyszkolnych organizowanych m.in. przez Miasto Kalisz. Tobik rozwija się dalej. Na ten moment udało mu się skomentować 3 mecze w Ultralidze 2. w grze „League of Legends” w studiu Witchhub w Kielcach. Stream z udziałem Piotrka obejrzało ponad 10 tysięcy osób!

Gdy przyjechałem do studia w Kielcach i skomentowałem tam 3 spotkania czułem się niesamowicie. Na początku był stres, wiadomo, ale po rozmowie z osobami pracującymi tam, czułem się już lepiej. Dostałem mnóstwo rad jeśli chodzi o komentowanie, jak i mnóstwo pochwał, co sprawiło mi niezwykłą przyjemność. Jeśli chodzi o dalsze kroki, to aktualnie szukam ogłoszeń w mniejszych ligach w Polsce, tak więc na pewno będziecie mogli mnie znów usłyszeć!

- powiedział Piotr "T0biko" Mak

Natomiast jeszcze przed realizacją pierwszego wydarzenia e-sportowego, swoją karierę rozpoczął Szymon „Ben3k” Przygoński. Kaliszanin od roku 2018 gra zawodowo w „League of Legends”. Był zawodnikiem wielu drużyn e-sportowych. Aktualnie jest junglerem w „Team ESCA Gaming”, który rywalizuje w Ultralidze o tytuł Mistrza Polski oraz awansu do europejskich rozgrywek „European Masters”.

W roku 2022 powstała również fundacja „PlayPoint”, która chciałaby zbudować przestrzeń, gdzie każdy będzie mógł realizować się we wspólnej pasji, biorąc udział we wszelkiego rodzaju eventach, szkoląc się, czy po prostu będąc częścią społeczności. Jak informuje prezes fundacji, Robert Gajor “chcemy organizować rozgrywki, wydarzenia i eventy związane z e-sportem tak, aby hobby dużej części młodzieży nie kończyło się tylko w ich czterech ścianach. Pragniemy dzięki temu bezpośrednio ich zaangażować i zbudować niepowtarzalną społeczność. Zamierzamy pomóc rozwijać się tym, którzy wiążą swoją przyszłość z e-sportem, ale również wszystkim, którzy po prostu pragną poprawić swoje umiejętności”. W tym celu fundacja zamierza organizować różnego rodzaju szkolenia z ekspertami. Robert Gajor dodaje także, że członkowie fundacji chcieliby promować ludzi, którzy mają potencjał, aby w przyszłości zostać profesjonalnymi zawodnikami, ale również twórcami treści, artystami, grafikami czy ekspertami.

Zależy nam, aby dzięki naszej działalności ludzie mogli rywalizować ze sobą w duchu fair-play oraz aby każdy niezależnie od sytuacji materialnej mógł w tym wszystkim aktywnie brać udział. Ważne jest dla nas to, by skutecznie i rzetelnie uświadamiać młodzież (i nie tylko), jakie zagrożenia wynikają z niewłaściwego podejścia do tematu grania jak i ogólnie spędzania zbyt dużej ilości czasu przy komputerze, czy telefonie.

- powiedział Robert Gajor, prezes fundacji "PlayPoint"

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Ile kosztuje edukacja najmłodszych? Ceny wyprawki dla pierwszoklasistów

16 sierpnia 2022

Zeszyty, książki, przybory szkolne, stroje sportowe na zajęcia wychowania fizycznego....

czytaj więcej»

Dożynki w gminie Mycielin 2022

16 sierpnia 2022

Już 21 sierpnia w Słuszkowie odbędą się dożynki gminy Mycielin....

czytaj więcej»

Koncert Kathii w Opatówku

16 sierpnia 2022

W piątek 26 sierpnia do Opatówka przyjedzie młoda, utalentowana wokalistka...

czytaj więcej»

Gdzie w Kaliszu najłatwiej o wypadek?

16 sierpnia 2022

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na rondzie, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami...

czytaj więcej»

Koniec objazdu ul. Częstochowskiej

16 sierpnia 2022

Linie 3A, 3B, 3C, 3D, 9: Od dnia 17 sierpnia...

czytaj więcej»

Zakwaterowanie i wyżywienie obywateli Ukrainy

16 sierpnia 2022

Zmiany wprowadzone 25 czerwca w rozporządzeniu w sprawie maksymalnej wysokości...

czytaj więcej»