Prawdziwa gratka dla rowerzystów

Piękna pogoda oraz znoszenie kolejnych obostrzeń zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu. Niezwykłe bogactwo wydarzeń związane jest z rajdami rowerowymi – do końca maja odbędą się aż trzy takie imprezy w Kaliszu i okolicach!

Ziemia kaliska daje mieszkańcom i przyjezdnym ogromne możliwości turystyki rowerowej. Nie brakuje zarówno oznakowanych tras, ścieżek rowerowych, jak i wiejskich, mało ruchliwych dróg, gdzie można wybrać się na przejażdżkę. Kilkukrotnie poruszaliśmy ten temat w naszych artykułach, m.in. wskazując ulubione miejsca i formy wypoczynku kaliszan czy opisując rowerowy Szlak Dębu i Paproci. Choć majowa aura bywa kapryśna, to warto wykorzystać pogodne dni na wyprawy rowerowe. Impulsem i inspiracją do przemierzania ciekawych tras mogą być trzy wydarzenia, które jeszcze w maju odbędą się w naszych okolicach.

„Z przedszkolakiem na rowerze”

Pierwsza z trzech imprez skierowana jest do dzieci. Klub Turystyki Rowerowej „Cyklista” w Kaliszu i Niepubliczne Przedszkole „Pluszowy Miś” organizują siódmą edycję Rodzinnego Rajdu Rowerowego „Z przedszkolakiem na rowerze”, dedykowaną najmłodszym miłośników dwóch kółek. Organizatorzy zapewniają, że trasa rajdu i prędkość będą dostosowane do małych rowerzystów. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę, 22 maja o godz. 10:00. Start zaplanowano przed kaliskim Teatrem im. W. Bogusławskiego, a następnie trasa będzie przebiegała przez Park Miejski aż do miejscowości Szałe. Po krótkim odpoczynku uczestnicy rajdu powrócą przed teatr.

Organizatorzy zachęcają dzieci do przygotowania piosenki lub wierszyka związanego z jazdą na rowerze. Uczestnicy prezentacji literacko-muzycznych będą bowiem nagrodzeni upominkami. Będzie także możliwość potwierdzenia odbycia trasy poprzez pamiątkową, rajdową pieczątkę.

Regulamin rajdu znajduje się na stronie internetowej KTR „Cyklista”. Dokładniejszych informacji udziela również komandor rajdu Bartosz Spychalski (kontakt mailowy bartek@cyklista.kalisz.pl, spychalska87@wp.pl lub bezpośrednio w przedszkolu Pluszowy Miś). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a uczestnicy są zobowiązani do przestrzegania obowiązującego reżimu sanitarnego związanego z sytuacją epidemiczną.

„Szlakiem granicy zaborów” 

Już dzień po rajdzie dla dzieci, Klub Turystyki Rowerowej „Cyklista” w Kaliszu przygotował propozycję dla wytrwałych rowerzystów. W dniu 23 maja o godz. 9:00 odbędzie się rajd rowerowy „Szlakiem granicy zaborów”. Hasło wydarzenia nawiązuje do przebiegu granicy prusko-rosyjskiej, powstałej w okolicy Kalisza w wyniku zaborów. Zbiórkę uczestników rajdu zaplanowano przy dworcu PKP w Kaliszu. Następnie trasa będzie biegła m.in. przez Nowe Skalmierzyce, Grabów nad Prosną, Ostrów Kaliski, Brzeziny, Takomyśle, Szałe aż do Kalisza.

Organizatorzy przypominają, że termin rajdu przypada w niedzielę niehandlową i może być trudność z zakupem w tym dniu żywności czy napojów. Zapisy odbędą się na miejscu zbiórki, a komandorem rajdu jest Krzysztof Wydra.

V Rajd Szlakiem Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej

Ostatnią z imprez rowerowych, które zaplanowano w Kaliszu w maju, jest V edycja Rajdu Szlakiem Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej, organizowana przez Starostwo Powiatowe w Kaliszu. Termin rajdu, początkowo planowany na 23 maja br., został przesunięty z uwagi na kolizję dat z opisanym wyżej rajdem „Szlakiem granicy zaborów”. Nowy termin rajdu to 30 maja o godz. 9:00.

Na uczestników Rajdu będzie czekała trasa długości ok. 60 km. Zbiórkę i start zaplanowano przed Starostwem Powiatowym w Kaliszu. Trasa będzie przebiegać przez kaliskie Zawodzie, Godziesze Wielkie i Kamienną, a dalej powrót do Kalisza. Dzięki tak ułożonemu planowi wycieczki, uczestnicy odwiedzą trzy kościoły drewniane i dotrą za granice powiatu kaliskiego. Choć kościół filialny w Kamiennej podlega pod parafię Iwanowice (gmina Szczytniki), to administracyjnie leży już na terenie powiatu sieradzkiego.

Uczestnictwo w tym rajdzie jest bezpłatne, a organizatorzy zachęcają do wcześniejszych zapisów drogą elektroniczną na adres promocja@powiat.kalisz.pl lub telefonicznie pod numerem (62) 50 14 306.

***

Do udziału we wszystkich trzech imprezach zaprasza Dawid Zieliński, wiceprezes Klubu Turystyki Rowerowej „Cyklista” w Kaliszu.

Zapraszamy wszystkich chętnych, nie tylko związanych z naszym Klubem, do udziału w Rajdach i do wspólnej przejażdżki. Jedziemy tempem turystycznym, trasami, które są wygodne dla uczestników bez względu na ich wiek: nie tylko dla osób dorosłych, ale i dzieci. – zachęca D. Zieliński.

Jako redakcja portalu Latarnik Kaliski również podpisujemy się pod tym zaproszeniem – każdy rowerzysta znajdzie coś dla siebie!

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

“Ciągła i nieustanna walka o małego Tadzika”, czyli Anielska Rocznica i anielska zbiórka dla chłopca

17 stycznia 2022

Czy może być coś lepszego niż uczczenie jednej z rocznic?...

czytaj więcej»

“Kalisz zaklęty w fortepianie” – znamy zwycięzców konkursu

17 stycznia 2022

Wiceprezydent Grzegorz Kulawinek wręczył dzisiaj nagrody dla 13 uczestników konkursu...

czytaj więcej»

PZPN zapłaci odszkodowanie KKS-owi Kalisz za Zająca? Mateusz Borek komentuje

17 stycznia 2022

Jak co tydzień w poniedziałek dziennikarze Kanału Sportowego w składzie...

czytaj więcej»

Akademia Kaliska i UAM wspólnie zorganizują warsztaty

17 stycznia 2022

Akademia Kaliska w ramach współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza...

czytaj więcej»

Silny wiatr, burze i alert II stopnia, czyli co nas pogodowo czeka w poniedziałek

17 stycznia 2022

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydały...

czytaj więcej»

Poradniki dla młodych mam w kaliskim “Okrąglaku”

16 stycznia 2022

Pierwsze kroki w macierzyństwie, a właściwie w rodzicielstwie łatwiej stawiać,...

czytaj więcej»

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter