Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS
FinalFour

„Sounds of the Pentagonal Garden” w Tarasinie

„Sounds of the Pentagonal Garden” to tytuł wystawy Mikołaja Polińskiego, którą można obejrzeć w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Wernisaż ekspozycji odbył się w ostatni czwartek, 22 czerwca.

– Wystawa w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina (…) jest próbą zmaterializowania wyobrażonego ogrodu pentagonalnego, wyobrażonej „pracowni” – mówi twórca o przygotowanej w Kaliszu prezentacji. – Sytuację w przestrzeni wystawienniczej tworzą przedmioty, fragmenty przestrzeni, obrazy i nagrania dźwięku zebrane w dwóch oddalonych od siebie „rzeczywistych pracowniach” w Taiki w Japonii oraz w Poznaniu w Polsce. Punktem wyjścia do takiego pomysłu na wystawę był namalowany w Japonii, w 2015 roku, obraz „Wyobrażenie ogrodu pentagonalnego”. Kompozycję tej pracy buduje pięciokątna figura, powierzchnia płótna została przykryta dwoma szybami, w których odbija się przestrzeń wokół obrazu. Tytułowy „ogród” stanowi metaforę pracowni i jej otoczenia.

Elementem korespondującym z założeniem wystawy „Sounds of the Pentagonal Garden”, pokazanym w Galerii Pulsar, jest wielkoformatowy obraz Mikołaja Polińskiego zatytułowany „Osaka”. W przestrzeni wystawienniczej „Pulsara” jest on eksponowany w nieco odmienny od tradycyjnego sposób. – Pierwszym impulsem do pracy nad obrazem były światło i cień przypadkowo padające na płótno w pracowni w Poznaniu. – Pisze o dziele autor. – Po przewiezieniu płótna do Japonii postanowiłem kontynuować pracę w ten sam sposób. W pracowni w Aso/Takibe (w Japonii) każdorazowo podczas pracy zmieniałem ustawienie obrazu w przestrzeni, tak że nigdy nie był on oświetlony w ten sam sposób, „wrysowywały” się w niego pasy światła i cienia. Pierwsza prezentacja „Osaki” miała miejsce 17 maja 2023 roku, w przestrzeni +1art w Osace w ramach wystawy „Nieuchwytność cienia” („Elusiveness of Shadow”).

Całości wystawy Mikołaja Polińskiego dopełniają zdjęcia, prezentowane na 7 przystankach autobusowych, w ramach „Postoju ze Sztuką”. Cykl ten został zatytułowany „Odgłosy japońskiej pracowni” i tworzą go fotografie fragmentów prac i przedmiotów, które prezentowane są na wystawie w galerii. Ekspozycja na przystankach stanowi także rodzaj zaproszenia do „wyobrażonej pracowni artysty” zaaranżowanej w Galerii.

Wystawa „Soud of the Pentagonal Garden” jest częścią projektu realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zatytułowanego „W poszukiwaniu tożsamości dzieła malarskiego”, na który składają się cztery wystawy. Dwie z nich odbyły się już w Japonii: „Reflection of Blue Gray” w Contemporary Art Museum w Ise (kwiecień-czerwiec 2023) i „Elusiveness of Shadow” w +1art w Osace (maj-czerwiec 2023). Wystawa w Kaliszu jest trzecią odsłoną projektu. Na październik i listopad zaplanowana jest prezentacja w Poznaniu (Grottgera 16), jej tytuł to „Nieuchwytność cienia”.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 25 sierpnia 2023 roku.

Źródło: Miasto Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze