Wieloletni prezes Kaliskiego Oddziału PTH, Tadeusz Krokos nie żyje

Zmarł Tadeusz Krokos, Honorowy Obywatel Miasta Kalisza. Był pedagogiem, dziennikarzem, regionalistą, wieloletnim prezesem Kaliskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego i inicjatorem festiwalu Schola Cantorum.

Tadeusz Krokos urodził się 4 maja 1932 r. w Ostrowie Wielkopolskim. Ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UAM w Poznaniu z tytułem magistra historii. Od 1951 zawodowo związany był z oświatą w dziedzinie upowszechniania kultury w środowisku młodzieży szkolnej oraz w administracji państwowej i samorządowej w resorcie edukacji i wychowania. W latach 1975-1991 pracował na stanowisku starszego wizytatora w Kuratorium Oświaty i Wychowania Urzędu Wojewódzkiego w Kaliszu. Od przejścia na emeryturę w 1991 r., poświęcał czas działalności społecznej, głównie w organizacjach kulturalno-oświatowych. Z  jego  inicjatywy  w  lutym  1978  r.  odbył  się  w  Kaliszu  Ogólnopolski  Przegląd Uczniowskich Kameralnych Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”, pierwsze tego typu wydarzenie muzyczne w Polsce adresowane do młodzieży szkolnej. Tadeusz Krokos był również inicjatorem utworzenia w 1999 r.  Kaliskiego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży „Schola  Cantorum”, które jako organizacja pozarządowa z powodzeniem przejęło organizację festiwalu. Początkowo został jego wiceprezesem, później prezesem, a od 2008 r. był honorowym członkiem stowarzyszenia.

W 2000 r. został prezesem Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Kaliszu, a w 2006 r. członkiem Zarządu Głównego w Warszawie. Kaliski Oddział Towarzystwa w czasie jego prezesury zorganizował wiele sesji historycznych, konferencji naukowych i popularnonaukowych. Do najważniejszych należą 100. rocznica internowania legionistów Józefa Piłsudskiego czy uroczystości związane z Rokiem Stefana Szolca-Rogozińskiego.

Działał nie tylko w Kaliskich, ale też w regionalnych i ogólnopolskich stowarzyszeniach. W latach  2004-2007 pełnił funkcję wiceprezesa Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego, natomiast w latach 2008-2017 przewodniczącego Rady Towarzystwa. W latach 2006-2010 był członkiem Prezydium Rady Krajowej Ruchu Towarzystw Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej. Przez dwie kadencje był członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu, natomiast Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne przyjęło go w poczet członków honorowych.

Tadeusz Krokos był redaktorem wielu wydawnictw, upamiętniających rocznice ważnych dla naszego miasta wydarzeń. Opublikował również kilkaset artykułów tematycznie związanych z dziejami i współczesnością Grodu nad Prosną na łamach „Kalisii  Nowej”, „Ziemi  Kaliskiej”, „Głosu Wielkopolskiego”, „Rocznika Kaliskiego” oraz „Przeglądu Wielkopolskiego”.

Za wieloletnią i szczególnie wyróżniającą się pracę zarówno zawodową, jak i społeczną otrzymał liczne odznaczenia. W 2003 wyróżniony tytułem „Zasłużony dla Miasta Kalisza”. Od 2018 roku Honorowy Obywatel Miasta Kalisza.


Źródło: UM Kalisz

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Który sportowiec wyróżnił się w tym roku? Rusza zgłaszanie kandydatur

2 grudnia 2021

W Wydziale Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta...

czytaj więcej»

W Książnicy odbył się Festiwal Pluszowego Misia

2 grudnia 2021

Dzień Pluszowego Misia hucznie świętowano w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu....

czytaj więcej»

Kaliszanie upamiętnili 82. rocznicę pierwszych deportacji kaliskich Żydów

2 grudnia 2021

czytaj więcej»

Odbyła się premiera książki “Skalmierzyce Nowe i Skalmierzyce w okresie międzywojennym 1919-1939”

2 grudnia 2021

„Skalmierzyce Nowe i Skalmierzyce w okresie międzywojennym 1919-1939” to pierwsza...

czytaj więcej»

Powstał „Fortepian ze strychu” – bajka i audiobook dla dzieci

2 grudnia 2021

Do rąk przedstawicieli kaliskich instytucji i organizacji trafił pakiet promujący...

czytaj więcej»

Pełna para na budowach. Listopad i inwestycje w Kaliszu

2 grudnia 2021

Śródmiejska wróciła do życia, Nowy Świat w połowie otwarty, początek...

czytaj więcej»

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter