Wsparcie dla zabytkowych cmentarzy

Rada Miasta Kalisza zdecydowała o przekazaniu na renowację grobowców ponad 180 tysięcy złotych. Radni podczas sesji jednomyślnie przyjęli uchwałę w sprawie udzielenia w 2021 roku dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane dla obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków.

Dotacja z budżetu Kalisza obejmuje renowację nagrobka śp. Marianka i Józia Pruss, znajdującego się na Cmentarzu Miejskim oraz prace konserwatorsko-remontowe na cmentarzu rzymskokatolickim – nagrobka rodziny Alfonsa Parczewskiego, kaplicy grobowej rodziny Żarneckich, grobowca rodzinnego Zygmunta Wyganowskiego, grobowca rodziny Polkowskich. „Cmentarz to wyjątkowe miejsce, przywołujace pamięć o minionych zdarzeniach, ludziach, ich życiu i dokonaniach. Kontynuujemy prace remontowo-konserwatorskie na cmentarzu rzymskokatolickim” – mówi Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza. „Za współpracę dziękuję księdzu prałatowi Andrzejowi Modlińskiemu. Parafia Katedralna pw. św. Mikołaja w Kaliszu – właściciel zabytkowego cmentarza rzymskokatolickiego przy kaliskiej Rogatce” – zwróciła się do samorządu o udzielenie wsparcia na prace remontowe i konserwatorskie przy kaplicy grobowej i trzech nagrobkach. Obiekty te od wielu lat nie mają opiekunów, nie żyją już krewni pochowanych tam zasłużonych dla miasta osób.” Przy kaliskiej Rogatce znajdują się trzy zabytkowe cmentarze. Ich właściciele lub administratorzy mogą ubiegać się o dotacje z Miasta.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze