baner_FBAnt
Projekt Poznań
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Z kodeksowego na nasze – jakim motocyklem poruszać się z prawem jazdy kat. „B”?

Czy mogę kierować motocyklem posiadając jedynie prawo jazdy kategorii „B”? Oczywiście, że możesz, jednak istnieje przy tym narzucony szereg ograniczeń związanych z osobą kierującą jak i z samym pojazdem, za któego kierownicą siadasz.

Zagadnienie dotyczące kierowania motocyklami przy posiadniu jedynie prawa jazdy kategorii „B” powinno być ważne w szczególności dla ludzi młodych, wśród których dość często przejawia się większe zainteresowanie tematem niż w starszych grupach społecznych. Na to pytanie odpowiada policjant z Wydziału Ruchu Drogowego Z Komendy Policji w Poznaniu przy współpracy z przedstawicielem Automobiklubu Wielkopolski. Zaczynając od osoby fizycznej, która przy posiadaniu powyższych kwalifikacji chce kierować motocyklem o pojemności silnika 125 cm³, może to zrobić dopiero po trzech latach od zdania egzaminu na prawo jazdy powyżej wspomnianej kategorii. Kierowca po prostu potrzebuje trzech lat stażu. Ograniczeń dotyczących pojazdu jest więcej.  Oczywiście można prowadzić motocykl posiadając prawojazdy kat. „B”, jeśli:

– pojemność skokowa silnika nie przekracza 125 cm³, w dowodzie rejestracyjnym pojazdu oznaczane jako P.1,

– moc silnika nie może przekraczać 11 KW, oznaczana w dowodzie rejestracyjnym jako P.2,

– stosunek mocy do masy pojazdu nie może przekraczać 0,1 KW/kg, oznaczane w dowodzie rejestracyjnym jako Q.

Pomimo skomplikowanego wydźwięku tych zasad, wszystko jest niezwykle czytelne w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Dlatego powyżej przydzieliłam oznaczenia dotyczące konkretnych szczegółów. Policja podczas kontroli analizuje dowód i dowiaduje się potrzebnych rzeczy.

Co się dzieje, gdy nie mamy odpowiedniego stażu do kierowania konkretnym pojazdem lub przekracza on dozwolone normy, a my dalej poruszamy się nim po drogach? 

Taki kierowca popełnia wykroczenie związane z:

– brakiem uprawnień do kierowania danym pojazdem, co podlega karze mandatu w wysokości 300 zł. Policjant może skierować również wniosek do sądu o ukaranie kierowcy,

– osoba popełniająca wykroczenie usłyszy o zakazie dalszej jazdy.

Pamiętajmy, że uczestnictwo w ruchu drogowym wymaga od nas odpowiedzalności i rozwagi. Nie wsiadajmy za kierownicę pojazdu, do któego nie posiadamy uprawnień. Jesteśmy wtedy zagrożeniem dla siebie i innych. To nie jest odwaga, lecz ryzyko!

Źródło: Policja Wielkopolska

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze